Reset vztahů USA-Rusko se zadrhl, tvrdí SACEUR
Nominovaný vrchní velitel sil NATO v Evropě generál Philip Breedlove prohlásil, že proces „resetu“ vztahů Spojených států s Ruskem se nyní zastavil. Vztahy obou zemí byly dobré během prvního funkčního období amerického prezidenta Baracka Obamy, když se svým protějškem Dmitrijem Medveděvem podepsal smlouvu o snížení počtu jaderných zbraní.
K ochlazení vztahů však došlo poté, co do prezidentského úřadu v Rusku opět nastoupil Vladimír Putin, a názory obou zemí se začaly rozcházet v otázkách Sýrie nebo lidských práv. „Udělali jsme pokrok. V Rusku však došlo k politickým změnám a proces se zpomalil. Popsal bych to tak, že si reset dává pauzu,“ prohlásil Breedlove. Zároveň zdůraznil, že je velmi důležité se Rusku nadále věnovat a nechovat se k němu jako k nepříteli.
Kam dál?
Novým velitelem sil NATO bude generál Breedlove (29.3. 2013)
NATO chce zlepšit vztahy s Ruskem, i přes spor o Patrioty (3.12. 2012)
Zdroj: Reuters (USA)
---
Po odchodu NATO hrozí Afghánistánu nestabilita, bojí se Tádžikistán
Tádžikistán si dělá starosti ohledně nestability v sousedním Afghánistánu zejména poté, co z něj odejdou příslušníci mezinárodních sil, prohlásil tádžický prezident Emómalí-ji Rahmón. V příštím roce se v Afghánistánu budou konat prezidentské volby a zároveň se zahraniční vojáci začnou ze země stahovat a za bezpečnost budou zodpovědné pouze místní jednotky. „Děláme si starosti. Souběh těchto dvou událostí může situaci zkomplikovat,“ tvrdí Rahmón.
Rahmón během své týdenní návštěvy Bruselu naléhal na evropské a další země, aby situaci po roce 2014 „braly vážně“ a pomohly Afgháncům vybudovat schopnou armádu a policii. Tádžikistán před nedávnem podepsal dohodu se Severoatlantickou aliancí, že při převozu materiálu z Afghánistánu bude možné využít tádžické základny.
Zdroj: Yahoo News / Reuters (USA)
---
Americká armáda chce v Afghánistánu nechat až 12 tisíc vojáků
Náčelník generálního štábu Spojených států generál Martin Dempsey prohlásil, že podporuje návrh nechat v Afghánistánu 8 až 12 tisíc vojáků poté, co spojenecké jednotky ze země odjedou v roce 2014.
V únoru bývalý ministr obrany Leon Panetta hovořil se zástupci Severoatlantické aliance o návrhu nechat v Afghánistánu právě mezi 8 až 12 tisíci vojáky. Dempsey tato čísla označil za „rozumná“. Počet vojáků je součástí vyjednávání administrativy prezidenta Baracka Obamy s afghánskými zástupci o pokračující americké přítomnosti v zemi. Někteří armádní představitelé a členové kongresu však hovoří o potřebě nechat v Afghánistánu 13 600 amerických vojáků a dalších 7 tisíc z ostatních zemí.
Kam dál?
NATO může mít po roce 2014 v Afghánistánu až 12 tisíc vojáků (25.2. 2013)
Zdroj: Bloomsberg Businessweek (USA)
---
G8 odsoudila Severní Koreu, na Sýrii se neshodla
Ministři zahraničí skupiny G8 se na schůzce v Londýně nedokázali shodnout, jak přistupovat ke krizi v Sýrii, a ani se nedohodli na plánu, jak řešit severokorejský jaderný program, který ostře odsoudili.
„Rada bezpečnosti OSN není schopna dostát svým závazkům, protože je ohledně Sýrie rozdělená. Vyřešili jsme toto rozdělení na dnešní schůzce? Ne. Ani jsme si to od ní neslibovali,“ prohlásil britský ministr zahraničí William Hague. V otázce Severní Koreje ministři ostře odsoudili plány Pchongjangu na vývoj jaderných zbraní, ale nepřišli s žádným plánem, jak k severokorejské hrozbě přistupovat.
Před ministry vystoupila i herečka Angelina Jolie, velvyslankyně dobré vůle vysokého komisaře OSN pro uprchlíky, a žádala více pozornosti k problému sexuálního násilí na ženách v oblastech s ozbrojenými konflikty.
Zdroj: France 24 (Francie)
---
Polsko chce vydávat 5 % obranného rozpočtu na protiraketovou obranu
Polský prezident Komorowski podepíše zákon, který odvádí 4-5 % obranného rozpočtu země na plánovaný program protiraketové obrany. Zákon o restrukturalizaci, modernizaci a financování polských ozbrojených sil bude v účinnosti mezi lety 2014 až 2023.
Polský protiraketový systém bude schopný spolupracovat s navrhovaným americkým štítem, jehož části budou umístěné i v Polsku, uvádí šéf Úřadu pro národní bezpečnost (BBN) generál Stanislaw Koziej. „Bude se jednat o mobilní systém, který se bude zaměřovat na různé cíle podle míry rizika. Není to pevně umístěný systém, který by chránil celé polské území,“ upřesnil Koziej.
Kam dál?
Analýza: Žádná bouře v Polsku kvůli štítu nebude, Poláci spoléhají na sebe (25.3. 2013)
Zdroj: Polskie Radio (Polsko)