natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Řecké potíže mohou urychlit vstup Makedonie do NATO

  7. července 2015  15:19

  Spor o název blokuje i pozvánku Makedonie do NATO. Skopje, Ilustrační foto. | foto: NATO Photos

  Řecké potíže mohou urychlit vstup Makedonie do NATO

  Rostoucí politické a ekonomické problémy v Řecku by mohly pomoci Makedonii ke vstupu do Severoatlantické aliance. Řecko proti tomuto kroku dlouhodobě protestuje, nechce, aby jejich soused vystupoval pod jménem spojujícím jej s Alexandrem Velikým. Na jeho odkaz si totiž činí nárok právě Řecko. Makedonský ministr obrany Zoran Jolevski však uvedl, že by stát do NATO vstoupil jako Bývalá jugoslávská republika Makedonie (FYROM). Oficiální postoj Aliance je takový, že země nejprve musí najít s Řeckem vzájemně přijatelné řešení problému ohledně názvu Makedonie, teprve poté může být přizvána ke vstupu do organizace.

  Vstup Makedonie do NATO je důležitý i pro samotnou Alianci. „NATO je na svých jižních hranicích slabé, především na Balkáně a Kavkazu. Gruzie a Ázerbájdžán nejsou ke vstupu připravené, Makedonie a Černá Hora však ano,“ prohlásil Liam Fox, bývalý britský ministr obrany.

  Kam dál?
  Černá Hora a Makedonie by měly vstoupit do NATO, tvrdí polský ministr obrany (16.6. 2015)

  Zdroj: Politico (Belgie)

  ---

  NATO bude v Afghánistánu po roce 2016 působit pouze civilně

  Od roku 2017 bude Severoatlantická aliance v Afghánistánu působit prostřednictvím civilně vedené mise. V současné době v zemi probíhá mise Resolute Support, která má za úkol cvičit a radit tamním bezpečnostním silám. Ta však končí v prosinci 2016. Vystřídá ji mise jiná, která již nebude mít vojenskou složku a jejím úkolem nebude ani čelit rostoucí produkci opia, z kterého Tálibán financuje nákup zbraní.

  Kam dál?
  NATO vyhodnotí letní ofenzívu, pak rozhodne o setrvání v Afghánistánu (26.6. 2015)

  Zdroj: IHS Jane’s 360 (USA)

  ---

  Srbský ministr obrany: Spolupráce s NATO se zintenzivňuje

  Podle srbského ministra obrany Bratislava Gašiče nabírá spolupráce Srbska se Severoatlantickou aliancí na intenzitě. Gašič předložil poslancům srbského parlamentu smlouvu mezi členskými státy NATO a zeměmi, které se účastní aliančního programu Partnerství pro mír. Dohoda se týká statusu jednotek těchto zemí, měla by také usnadnit fungování armády v mírových misích. Ministr jasně řekl, že tato smlouva neznačí vstup Srbska do Aliance. Země zůstává vojensky neutrální, ráda by ale pomohla rozvinout partnerství na východě a západě.

  Kam dál?
  Srbsko má ze zemí Balkánu nejmenší zájem o připojení k NATO (31.3. 2015)

  Zdroj: B92 (Srbsko)

  ---

  Švédsko se připojí k aliančnímu COE pro spolupráci v kyberobraně

  Švédsko se přes svůj oficiální neutrální status připojí k aliančnímu Centru výjimečnosti pro spolupráci v kyberobraně. Nestane se řádným členem, ale tzv. zapojeným účastníkem, což je status pro nečlenské státy Severoatlantické aliance. „Tím, že se Švédsko zapojí do činnosti naší instituce, se zvětší kyberbezpečnostní spolupráce v regionu Baltského moře,“ uvedl ředitel centra plukovník Artur Suzik. Švédové si díky užší spolupráci s touto institucí slibují posílení regionální kyberobrany a mezinárodní kyberbezpečnosti.

  COE pro spolupráci v kyberobraně je instituce sídlící v estonském Tallinnu, která je akreditovaným vědomostním centrem NATO. Zabývá se aplikovaným výzkumem a rozvojem a pod jeho záštitou se konají různá mezinárodní kyberbezpečnostní cvičení.

  Kam dál?
  NATO chystá v Estonsku velké kybernetické cvičení (22.4. 2015)

  Zdroj: SC Magazine (Velká Británie)

  ---

  SIS: V EU a NATO se zvyšuje aktivita ruských špiónů

  Na území Slovenska a všech ostatních členských států Severoatlantické aliance a Evropské unie narostl počet ruských agentů. Uvedla to Slovenská informační služba (SIS) ve své každoroční zprávě, neposkytla však žádné detaily. Za příčinu nárůstu považuje agentura krizi na Ukrajině. Služba dále informovala, že Rusko na Ukrajině aktivně podporuje tamní separatisty, aby udrželo zemi pod svou kontrolou. Zahraniční špióni se měli údajně také snažit infiltrovat do slovenských státních úřadů, bezpečnostních složek a ovlivňovat názory veřejnosti.

  Kam dál?
  NATO údajně vykáže desítky domnělých ruských špiónů ze své centrály (12.5. 2015)

  Zdroj: ABC News (USA)

  gen; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media