Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Rasmussen uvítal jmenování nového iráckého premiéra

Vydáno 13.08.2014

Generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen. | foto: NATO Photos

Rasmussen uvítal jmenování nového iráckého premiéra

Generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen vítá rozhodnutí iráckého prezidenta Fuáda Masúma nominovat Hajdara Abádího iráckým premiérem. Dle Rasmussena se jedná o „důležitý krok v rámci ústavního procesu vedoucího ke složení nové vlády.“ V prohlášení dále pobídl premiéra a všechny politické vůdce Iráku k úsilí o sestavení vlády zastupující oprávněné zájmy všech Iráčanů.

Důležitost takové vlády generální tajemník zmínil zvláště v souvislosti s bojem proti Islámskému státu (ISIL), představujícímu závažnou hrozbu pro bezpečnost a stabilitu celého regionu. Zopakoval též odhodlanost NATO pokračovat ve spolupráci s Irákem.

Kam dál?
Analýza: Proč 6 let po konci občanské války Irák opět krvácí? (31.3. 2014)

Zdroj: People’s Daily (Čína)

---

Královská mincovna vyrobí minci pro summit NATO v Newportu

Britská královská mincovna vyrobí 150 pamětních mincí summitu NATO ve Walesu. Na jedné straně bude vyražena mapa Walesu, na druhé logo summitu NATO a nápis „NATO Summit Wales 2014“ v angličtině a velštině. Návrh mince vytvořil rytec Jody Clark, její průměr je 63 mm. Kromě světových vůdců obdrží upomínkové mince i 57 škol v Newportu. Na mincích chybí symbol hlavy královny, a nemohou být tedy použity jako platidlo.

Speciál

Summit NATO ve Walesu 2014

Související zprávy a komentáře natoaktual.cz

Summit bude probíhat od 4. do 5. září. Spolu s vůdci a ministry 60 států se zde mají sejít prezident Spojených států amerických Barack Obama, německá kancléřka Angela Merkel a francouzský prezident Francois Hollande.

Kam dál?
Analýza: Agenda pro Waleský summit NATO: tři klíčové otázky, na které musí přinést odpověď (12.8. 2014)

Zdroj:
BBC (Velká Británie)

---

O stažení z Afghánistánu musíme rozhodnout brzy, říká šéf NATO

Pokud v Afghánistánu nedojde k odblokování patové povolební situace a nový prezident nepodepíše dohodu umožňující cizím silám zůstat, NATO bude brzy donuceno k rozhodnutí o úplném stažení z Afghánistánu. Nadcházející zářijový summit NATO se bude konat krátce před koncem lhůty. „Pokud zde nebude právní základ pro naši další přítomnost v Afghánistánu, musíme všechny jednotky stáhnout do konce tohoto roku. A tento krok musíme naplánovat velice brzy,“ řekl generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen bez upřesnění konkrétního data.

Koncem roku Aliance ukončí svou bojovou operaci v Afghánistánu, ale plánuje zde nechat menší kontingent pro výcvik a rady afghánským bezpečnostním silám. Pro další pobyt těchto jednotek však musí afghánská vláda podepsat dohody se Spojenými státy a NATO. Prezident Hamíd Karzáí odmítl se Spojenými státy tyto dohody podepsat, nicméně kandidáti na jeho post říkají, že dohody podepíší. Ašraf Ghání a Abdulláh Abdulláh však zpochybňují výsledek červnových voleb. Afghánci přepočítávají 8 milionů hlasů, a inaugurace nového prezidenta se tak může posunout o další týdny. Oba kandidáti již podepsali dohodu o respektování volebního procesu a inaugurací prezidenta do konce srpna. Zatím tak není jasno kdo, pokud vůbec někdo, bude reprezentovat Afghánistán na summitu NATO.

Kam dál?
Speciál: Summit NATO ve Walesu 2014 (4.8. 2014)
Afghánistán není na odchod NATO připraven, varuje Rusko (9.9. 2013)

Zdroj: Reuters (Velká Británie)

---

Amnesty International obviňuje USA a NATO z porušování lidských práv v Afghánistánu

Nálety a noční razie sil Spojených států amerických a NATO v Afghánistánu za sebou zanechávají tisíce obětí a jejich rodiny nemají šanci na spravedlnost, tvrdí Amnesty International ve své nejnovější zprávě. Ta se zaměřuje na 10 případů z let 2009 až 2013, při kterých bylo údajně zabito 140 afghánských civilistů. Dva z těchto útoků mají nést znaky válečných zločinů. Zpráva byla uveřejněna v době, kdy se většina vojáků ISAF připravuje na stažení ze země.

Jednotky ISAF prohlašují, že se nadále „zavazují chránit afghánský lid“ a kvůli snížení počtu obětí a rizika pro civilisty spolupracovaly během operací s afghánskými silami. I díky tomu bylo zaznamenáno „citelné snížení civilních obětí spojených s operacemi ISAF,“ které poklesly za minulý rok o 77 %.

Amnesty International ve své zprávě dále kritizuje soudnictví v americké armádě a vyzývá afghánskou vládu k zakotvení „záruk“ za odpovědnost z protiprávního zabíjení civilistů v případných budoucích dohodách se Spojenými státy.

Kam dál?
Civilistů umírá v Afghánistánu stále víc, konstatuje zpráva OSN (12.2. 2014)

Zdroj: The Washington Post (USA)

   
---

USA posílají do Iráku více vojenských poradců, Německo slíbilo nevojenskou pomoc

Spojené státy americké posílají dalších 130 vojenských poradců do severního Iráku na pomoc místním jednotkám v boji proti islámským radikálům. Celkově tak v Iráku bude působit 380 amerických vojenských poradců. Německo slíbilo pomoc ve formě obrněných vozidel, přileb, vybavení pro noční vidění a zdravotnického materiálu.

Americký ministr obrany Chuck Hagel uvedl, že do oblasti Erbílu, hlavního města iráckého Kurdistánu, již dorazilo 130 vojáků. Tato jednotka má za úkol posoudit rozsah humanitární mise a rozvíjet další možnosti humanitární pomoci nad rámec leteckého zásobování iráckých civilistů obklíčených na hoře Sindžár. Více než 30 tisíc civilistů z menšiny jezídů je zde drženo v pasti džihádisty Islámského státu (IS).

Kam dál?
Kerry slíbil Iráku „intenzivní podporu“ (24.6. 2014)
Irácký velvyslanec v USA: Amerika by měla začít s nálety v Iráku (23.7. 2014)

Zdroj: Deutsche Welle (Německo)

voj; natoaktual.cz