natoaktual.cz

Summit NATO 2024

Speciální příloha
k summitu ve Washingtonu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Rasmussen uvítal jmenování nového iráckého premiéra

  13. srpna 2014  17:26

  Generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen. | foto: NATO Photos

  Rasmussen uvítal jmenování nového iráckého premiéra

  Generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen vítá rozhodnutí iráckého prezidenta Fuáda Masúma nominovat Hajdara Abádího iráckým premiérem. Dle Rasmussena se jedná o „důležitý krok v rámci ústavního procesu vedoucího ke složení nové vlády.“ V prohlášení dále pobídl premiéra a všechny politické vůdce Iráku k úsilí o sestavení vlády zastupující oprávněné zájmy všech Iráčanů.

  Důležitost takové vlády generální tajemník zmínil zvláště v souvislosti s bojem proti Islámskému státu (ISIL), představujícímu závažnou hrozbu pro bezpečnost a stabilitu celého regionu. Zopakoval též odhodlanost NATO pokračovat ve spolupráci s Irákem.

  Kam dál?
  Analýza: Proč 6 let po konci občanské války Irák opět krvácí? (31.3. 2014)

  Zdroj: People’s Daily (Čína)

  ---

  Královská mincovna vyrobí minci pro summit NATO v Newportu

  Britská královská mincovna vyrobí 150 pamětních mincí summitu NATO ve Walesu. Na jedné straně bude vyražena mapa Walesu, na druhé logo summitu NATO a nápis „NATO Summit Wales 2014“ v angličtině a velštině. Návrh mince vytvořil rytec Jody Clark, její průměr je 63 mm. Kromě světových vůdců obdrží upomínkové mince i 57 škol v Newportu. Na mincích chybí symbol hlavy královny, a nemohou být tedy použity jako platidlo.

  Speciál

  Summit NATO ve Walesu 2014

  Související zprávy a komentáře natoaktual.cz

  Summit bude probíhat od 4. do 5. září. Spolu s vůdci a ministry 60 států se zde mají sejít prezident Spojených států amerických Barack Obama, německá kancléřka Angela Merkel a francouzský prezident Francois Hollande.

  Kam dál?
  Analýza: Agenda pro Waleský summit NATO: tři klíčové otázky, na které musí přinést odpověď (12.8. 2014)

  Zdroj:
  BBC (Velká Británie)

  ---

  O stažení z Afghánistánu musíme rozhodnout brzy, říká šéf NATO

  Pokud v Afghánistánu nedojde k odblokování patové povolební situace a nový prezident nepodepíše dohodu umožňující cizím silám zůstat, NATO bude brzy donuceno k rozhodnutí o úplném stažení z Afghánistánu. Nadcházející zářijový summit NATO se bude konat krátce před koncem lhůty. „Pokud zde nebude právní základ pro naši další přítomnost v Afghánistánu, musíme všechny jednotky stáhnout do konce tohoto roku. A tento krok musíme naplánovat velice brzy,“ řekl generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen bez upřesnění konkrétního data.

  Koncem roku Aliance ukončí svou bojovou operaci v Afghánistánu, ale plánuje zde nechat menší kontingent pro výcvik a rady afghánským bezpečnostním silám. Pro další pobyt těchto jednotek však musí afghánská vláda podepsat dohody se Spojenými státy a NATO. Prezident Hamíd Karzáí odmítl se Spojenými státy tyto dohody podepsat, nicméně kandidáti na jeho post říkají, že dohody podepíší. Ašraf Ghání a Abdulláh Abdulláh však zpochybňují výsledek červnových voleb. Afghánci přepočítávají 8 milionů hlasů, a inaugurace nového prezidenta se tak může posunout o další týdny. Oba kandidáti již podepsali dohodu o respektování volebního procesu a inaugurací prezidenta do konce srpna. Zatím tak není jasno kdo, pokud vůbec někdo, bude reprezentovat Afghánistán na summitu NATO.

  Kam dál?
  Speciál: Summit NATO ve Walesu 2014 (4.8. 2014)
  Afghánistán není na odchod NATO připraven, varuje Rusko (9.9. 2013)

  Zdroj: Reuters (Velká Británie)

  ---

  Amnesty International obviňuje USA a NATO z porušování lidských práv v Afghánistánu

  Nálety a noční razie sil Spojených států amerických a NATO v Afghánistánu za sebou zanechávají tisíce obětí a jejich rodiny nemají šanci na spravedlnost, tvrdí Amnesty International ve své nejnovější zprávě. Ta se zaměřuje na 10 případů z let 2009 až 2013, při kterých bylo údajně zabito 140 afghánských civilistů. Dva z těchto útoků mají nést znaky válečných zločinů. Zpráva byla uveřejněna v době, kdy se většina vojáků ISAF připravuje na stažení ze země.

  Jednotky ISAF prohlašují, že se nadále „zavazují chránit afghánský lid“ a kvůli snížení počtu obětí a rizika pro civilisty spolupracovaly během operací s afghánskými silami. I díky tomu bylo zaznamenáno „citelné snížení civilních obětí spojených s operacemi ISAF,“ které poklesly za minulý rok o 77 %.

  Amnesty International ve své zprávě dále kritizuje soudnictví v americké armádě a vyzývá afghánskou vládu k zakotvení „záruk“ za odpovědnost z protiprávního zabíjení civilistů v případných budoucích dohodách se Spojenými státy.

  Kam dál?
  Civilistů umírá v Afghánistánu stále víc, konstatuje zpráva OSN (12.2. 2014)

  Zdroj: The Washington Post (USA)

     
  ---

  USA posílají do Iráku více vojenských poradců, Německo slíbilo nevojenskou pomoc

  Spojené státy americké posílají dalších 130 vojenských poradců do severního Iráku na pomoc místním jednotkám v boji proti islámským radikálům. Celkově tak v Iráku bude působit 380 amerických vojenských poradců. Německo slíbilo pomoc ve formě obrněných vozidel, přileb, vybavení pro noční vidění a zdravotnického materiálu.

  Americký ministr obrany Chuck Hagel uvedl, že do oblasti Erbílu, hlavního města iráckého Kurdistánu, již dorazilo 130 vojáků. Tato jednotka má za úkol posoudit rozsah humanitární mise a rozvíjet další možnosti humanitární pomoci nad rámec leteckého zásobování iráckých civilistů obklíčených na hoře Sindžár. Více než 30 tisíc civilistů z menšiny jezídů je zde drženo v pasti džihádisty Islámského státu (IS).

  Kam dál?
  Kerry slíbil Iráku „intenzivní podporu“ (24.6. 2014)
  Irácký velvyslanec v USA: Amerika by měla začít s nálety v Iráku (23.7. 2014)

  Zdroj: Deutsche Welle (Německo)

  voj; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media