natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Rasmussen: Smyslem NATO je teritoriální obrana

  16. listopadu 2010  15:42
  Rasmussen: Smyslem NATO je teritoriální obrana
  Generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen popsal hlavní funkci Aliance jako teritoriální obranu svých členských zemí a jejich obyvatel. Rasmussen také před summitem NATO v Lisabonu prohlásil, že věří v užší spolupráci s Ruskem.

  "NATO nemá ambici stát se světovým policistou," zdůraznil Rasmussen, nicméně nevyloučil, že by Aliance i v budoucnu mohla vést operace mimo své hranice, jako je tomu v současnosti v Afghánistánu.

  Šéf NATO také věří, že se alianční země v Lisabonu shodnou na investování 200 milionů eur v průběhu příštích deseti let na propojení stávajících protiraketových systémů. Protiraketové štíty by pak kryly celé území Severoatlantické aliance. Rasmussen odmítl specifikovat, zda by alianční protiraketový systém měl být namířen zejména proti hrozbám přicházejícím z Íránu.

  Čtěte také:
  Rusko musí chápat obavy střední Evropy, tvrdí Rasmussen

  Zdroj: Defense News(USA)  

  ---

  NATO má do Lisabonu předjednaná téměř všechna témata
  Alianční země jsou blízko uzavření téměř všech témat, o kterých budou diskutovat alianční představitelé na summitu NATO koncem tohoto týdne. Výjimkou jsou pouze otázky protiraketové obrany a vztahů s Evropskou unií.

  Podle vysokého amerického představitele při NATO lze zaznamenat změnu v postoji Ruska vůči protiraketovému štítu a možné účasti Moskvy na tomto projektu.

  Zdroj: Jane's Defence Weekly (USA)

  ---

  Petraeus je znepokojen Karzáího kritikou
  Velitel aliančních jednotek v Afghánistánu generál David Petraeus je znepokojen výroky afghánského prezidenta Hamida Karzáího. Ten kritizoval americkou strategii v Afghánistánu a vyzval k omezení vojenských operací a ukončení amerických zvláštních operací na jihu země. Podle Petraeuse taková kritika vážně podkopává úspěchy dosažené v této válce a tím práci všech vojáků ISAF.

  Generál Petraeus vyjádřil nad Karzáího slovy "údiv a zklamání". Při jednání s Ashrafem Ghanim, který vede sekci afghánské vlády, jež se věnuje přechodu Afghánistánu k demokracii, Petraeus naznačil, že by po takovýchto Karzáího poznámkách nemusel v Afghánistánu ve své práci pokračovat.

  Zdroj: The Washington Post (USA)

  ---

  NATO chce obnovit smlouvu CFE
  Severoatlantická aliance doufá, že v blízké době dojde k oživení Smlouvy o konvenčních silách v Evropě (CFE), oznámil její generální tajemník Anders Fogh Rasmussen. Rusko od smlouvy odstoupilo v roce 2007 na protest proti plánovanému východnímu rozšíření NATO, americkým plánům na vytvoření nového protiraketového štítu a údajnému odmítnutí smlouvy ze strany nových aliančních zemí.

  Rusko opakovaně oznámilo, že se ke smlouvě vrátí, pokud ji ratifikují všechny členské země NATO, jinak původní smlouvu CFE z roku 1990 považuje za zastaralou.

  Čtěte také:
  NATO a USA plánují oživit CFE

  Zdroj: RIA Novosti (Rusko)

  ---

  Vůdce Talibanu: S afghánskou vládou nevyjednáváme
  Mírové rozhovory mezi Talibanem a afghánskou vládou nemají šanci na úspěch, prohlásil vůdce Talibanu Mulla Omar. Podle něj jsou zprávy o vyjednávání mezi vládou a Talibanem pouze trikem západních zemí, jak zakrýt jejich vojenskou porážku v Afghánistánu.

  Korespondenti zahraničních médií informovali o tom, že povstalci včetně některých Talibanců již s afghánskou vládou jednali. Podle západních diplomatů však nikdy nešlo o rozhovory na vysoké úrovni.

  Mulla Omar ve svém prohlášení uvedl, že jedinou záchranou Afghánistánu je ozbrojený džihád, odchod všech zahraničních jednotek ze země a zavedení islámského státu. "Nepřítel ustupuje a čelí našemu obléhání ve všech částech Afghánistánu. Jeho ztráty na životech se zvyšují. Kvůli tomuto tlaku se nepřítel uchýlil k použití zavádějících fám o mírových rozhovorech," zdůraznil Omar.

  Čtěte také:
  Afgánci podporují mírová jednání
  Holbrooke: Talibanci chtějí vyjednávat o míru
  Afghánci chtějí při rozhovorech s Talibanem pomoc od Saudů

  Zdroj: BBC (Velká Británie)

  epl natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media