natoaktual.cz

Summit NATO 2024

Speciální příloha
k summitu ve Washingtonu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Rasmussen: NATO bude s Ruskem nadále spolupracovat

  6. března 2012  18:07

  NATO - Rusko. | foto: NATO Photos

  Rasmussen: NATO bude s Ruskem nadále spolupracovat

  Severoatlantická aliance počítá s tím, že bude s Ruskem spolupracovat i po návratu Vladimira Putina do křesla ruského prezidenta. Spolupráce má probíhat především v otázkách Afghánistánu a protipirátských opatření, ale Rasmussen doufá i v pokrok v jednáních o protiraketové obraně. Vzájemná spolupráce by podle něj byla prospěšná pro obě strany.

  Výsledek ruských prezidentských voleb znamená podle Rasmussena "pokračování ruské politiky". "Očekávám další rozvoj spolupráce mezi NATO a Ruskem," prohlásil generální tajemník. Pokud dojde k uzavření dohody o protiraketové obraně, Rasmussen očekává, že se Putin zúčastní aliančního summitu v Chicagu, který proběhne letos v květnu.

  Zdroj: The Washington Post (USA)

  ---

  Egypt je zavalen libyjskými zbraněmi

  Egypt se podle bezpečnostních představitelů potýká s rostoucím přílivem zbraní z Libye. Egyptská policie během posledních tří měsíců zabavila poblíž hranic s Libyí 576 zbraní, včetně moderních odstřelovacích pušek. Počet zbraní, který se dostane ke kupcům, je však odhadován na pětinásobek. Pašování zbraní začalo v loňském roce po skončení občanské války v Libyi.

  Příliv zbraní do Egypta dále zhoršuje již tak špatnou bezpečnostní situaci, která v zemi nastala po odstoupení prezidenta Husního Mubáraka. Občanští aktivisté za dnešní stav obviňují armádu, která podle nich pro zajištění bezpečnosti v Egyptě nedělá dost.

  Zdroj: Boston.com (USA)

  ---

  Čína se staví proti jaderným zbraním Íránu

  Čína nesouhlasí s tím, aby Írán vlastnil jaderné zbraně, zopakoval čínský ministr zahraničí Jang Ťie-čch'. Jang však také sdělil, že se Peking staví proti unilaterálním sankcím vůči Teheránu i proti zákulisnímu vyhrocování napětí ohledně íránských jaderných aktivit. Jang připustil, že Írán má přesto právo na mírový jaderný program.

  Čína se zatím nepřipojila k západním sankcím proti íránskému exportu ropy, neboť je jejím hlavním odběratelem. Peking zároveň opakovaně volá po tom, aby se problém íránského jaderného programu vyřešil u vyjednávacího stolu.

  Komentář čínského ministra přichází den poté, co americký prezident Barack Obama otevřeně připustil možnost vojenského zásahu, pokud Írán vyvíjí jadernou zbraň.

  Kam dál?
  Obama nevyloučil možnost použití síly vůči Íránu
  Ahmadínežád: Jaderné zbraně patří minulosti

  Zdroj: Reuters (Velká Británie)

  ---

  NATO odmítá závěry zprávy OSN o obětech náletů v Libyi

  Severoatlantická aliance přivítala zjištění komise OSN, že při loňských náletech proti Libyi NATO provedlo přesnou vojenskou kampaň s odhodláním vyhnout se civilním obětem, odmítla však už závěr, že by v jejím důsledku zemřelo 60 civilistů a dalších 55 jich bylo zraněno.

  Generální tajemník Aliance Anders Fogh Rasmussen ke zprávě OSN uvedl, že NATO přezkoumalo všechny případy, kdy došlo k zabití civilistů, i samotný výběr cílů náletů. "Toto přezkoumání potvrdilo, že všechny cíle, které jsme zasáhly, byly legitimní vojenské objekty," sdělil Rasmussen. "Nebyl schválen žádný cíl, pokud jsme měli důkaz či důvod se domnívat, že by došlo k ohrožení civilistů," dodal dále Rasmussen.

  Komisi se naproti tomu v pěti případech nepodařilo potvrdit, že NATO skutečně zasáhlo vojenské cíle. Někteří aktivisté v oblasti lidských práv i právníci obětí kritizovali Alianci za to, že neuznala civilní obětí bombardování a že odmítla zvážit případné odškodnění obětí.

  Kam dál?
  OSN: Nálety v Libyi nevyšetřilo NATO dostatečně
  Poučení z Libye: Západ potřebuje přesnější bomby

  Zdroj: The Washington Post (USA)

  ---

  Pákistán: Intervenci v Íránu nebudeme tolerovat

  "Pákistán nebude tolerovat jakoukoliv ozbrojenou intervenci v regionu," uvedla pákistánská ministryně zahraničí Hina Rabbani Khar. "Tento region si nemůže dovolit žádnou novou vojenskou intervenci. Vojenská akce proti jakémukoliv státu, včetně Íránu, by měla negativní dopad na celý region," sdělila Hina.

  Hina se vyjádřila i k blokádě aliančních zásobovacích tras. "Vytváření problémů se silami NATO není v našem zájmu, avšak důrazná reakce na útok v horském hřebenu Salala byla na místě," prohlásila Hina. Podle ministryně musí o případném zrušení blokády rozhodnout parlament, který se bude zabývat i přehodnocením vztahu se Spojenými státy.

  Pákistán zároveň podporuje jednání mezi USA a Talibanem, podle ministryně Islámábád podpoří jakékoliv jednomyslné rozhodnutí o Afghánistánu, které bude reflektovat touhy afghánského lidu.

  Kam dál?
  Zavřeli jsme hranice pozemní, ne letecké, upřesňuje Pákistán

  Zdroj: The Nation (Pákistán)

  mdo; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media