natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Rasmussen: Kvůli škrtům přenecháme prostor Číně

  21. července 2011  23:39

  Rasmussen: Kvůli škrtům přenecháme prostor Číně
  Škrty v obranných rozpočtech po celé Evropě zmenší globální roli NATO, což ponechá větší vliv na bezpečnostní situaci nastupujícím asijským velmocím, prohlásil generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen.

  Velká Británie a Francie by podle něj operaci v Libyi bez asistence Spojených států nezvládly. "Pokud bude současný trend pokračovat, vliv Evropy na mezinárodní scéně poklesne kvůli nedostatku transportních kapacit a zpravodajských schopností. Mezeru zaplní nastupující velmoci jako Čína a Indie, tak to prostě je," uvedl Rasmussen.

  Čtěte také:
  Obranných škrtů v Evropě se obávají USA i NATO 

  Zdroj: Daily Mirror (Velká Británie)  

  ---

  Francie: Kaddáfí by mohl zůstat v Libyi
  Francouzský ministr zahraničí Alain Juppé přišel s návrhem na ukončení občanské války v Libyi, podle něhož by diktátor Muammar Kaddáfí, v případě že se vzdá moci, mohl zůstat v zemi. Juppé plán zmínil jako jedno možných východisek současné patové situace.

  Povstalci nejdříve proti možnosti Kaddáfího setrvání v Libyi ostře vystupovali. Nyní, po pěti měsících nerozhodných bojů, které si již vyžádaly stovky mrtvých na obou stranách, ale většina rebelů takovou variantu nevylučuje.

  Francouzský prezident Nicolas Sarkozy se ve středu setkal se třemi vůdčími představiteli libyjských povstalců z města Misráta, kteří žádali finanční pomoc a zbraně. Sarkozy žádné konkrétní kroky na jejich podporu neoznámil.

  Čtěte také:
  Kaddáfího vláda potvrdila schůzku s Američany

  Zdroj: Seattle Post Intelligencer (USA)

  ---

  Srbsko dopadlo posledního válečného zločince
  Goran Hadžič, poslední srbský představitel, na něhož Mezinárodní trestní soud v Haagu vydal zatykač kvůli podezření z válečných zločinů a zločinů proti lidskosti, byl dopaden. Jeho zatčení oznámil srbský prezident Boris Tadič, podle něhož tak zmizely největší problémy, které Bělehrad při spolupráci s haagským tribunálem měl.

  Hadžičovi, který zmizel krátce před vydáním zatykače v červenci roku 2004, se za vinu mimo jiné klade poprava 264 chorvatských zajatců v roce 1991. Po letech na útěků byl nakonec zatčen ve vesnici Krusedol, 60 kilometrů západně od Bělehradu.

  Vedoucí činitelé EU a NATO zprávu přivítali s tím, že se tak zavírá "bolestná kapitola" evropské historie. Podle generálního tajemníka NATO země splnila své mezinárodní povinnosti a její budoucnost spočívá v konstruktivní spolupráci se sousedy a euroatlantickým společenstvím.

  Čtěte také:
  Dlouho hledaný Ratko Mladič zatčen v Srbsku 

  Zdroj: Haaretz (Izrael)

  ---

  NATO pomáhá s reformou ukrajinské armády
  Velitelství ukrajinských ozbrojených sil informovalo delegaci Severoatlantické aliance o reformách armády a možnostech mezinárodní spolupráce, uvedlo ukrajinské ministerstvo obrany.

  Na schůzce se setkali šéf generálního štábu ukrajinských ozbrojených sil Hryhorij Pedčenko a vrchní velitel aliančních vojsk v Evropě admirál James Stavridis, který pochválil profesionalitu a připravenost ukrajinských jednotek účastnících se misí NATO.

  Během jednání se strany dohodly na možnosti vyslat na Ukrajinu dva seržanty ze strategického velitelství NATO, kteří by v Kyjevě působili jako poradci.

  Čtěte také:
  NATO možná poradí, jak zabezpečit Euro 2012
  Ukrajina s NATO spolupracuje, o vstup ale nestojí
   
  Zdroj: Kyiv Post (Ukrajina)

  ---

  Libyjská vláda vítá ruské zprostředkování
  Režim libyjského diktátora Muammara Kaddáfího s centrem v Tripolisu přivítal ruské zprostředkovatelské služby při mírovém ujednání konfliktu s povstalci, kteří své operace řídí z Benghází na východě země. Kaddáfího ministr zahraničí Abdul Atí al-Obejdí o vděku vlády hovořil po jednání se svým ruským protějškem Sergejem Lavrovem v Moskvě.

  Rusko zatím jako zástupce země uznává vládu v Tripolisu. Spojené státy už uznaly povstalce.

  Čtěte také:
  Obama Rusku o Libyi: Jednání ano, Kaddáfí ne
  Rusko varuje Západ před zapojením do syrské krize

  Zdroj: The Voice of Russia (Rusko)

  vtr natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media