Dokument tvrdí, že hlavní motivací expanzivního tlaku vládnoucí komunistické strany na vojenskou modernizaci není boj se zahraničním nepřítelem, ale udržení politické moci.
Pod vedením prezidenta Si Ťin-pchinga se Čína zaměřila na zásadní vojenskou transformaci, v jejímž rámci Lidová osvobozenecká armáda (PLA) začala podle analytiků v některých aspektech konkurovat americké armádě, nebo ji dokonce předbíhat. Navzdory tomuto působivému rozmachu zpráva, zveřejněná think-tankem, naznačuje, že politické priority komunistické strany – zejména její snaha o kontrolu nad armádou i celou společností – mohou omezit schopnost PLA vést boj proti rovnocennému protivníkovi.
„Čínská lidová armáda je primárně zaměřena na zajištění nadvlády Čínské komunistické strany (ČKS), nikoli na přípravu na válku,“ napsal Timothy Heath, odborník na Čínu z RAND Corporation. Jedním z příkladů politických zásahů do vojenského výcviku je podle Heatha skutečnost, že až 40 % výcvikového času PLA je věnováno politické indoktrinaci. Zároveň jednotky neřídí pouze velící důstojníci, ale i političtí komisaři, jejichž prioritou je zajištění loajality ke straně spíše než bojová efektivita.
Zdroj: CNN(USA)