Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Rada bezpečnosti odsoudila převrat ve Středoafrické republice

Vydáno 26.03.2013
Rada bezpečnosti odsoudila převrat ve Středoafrické republice Na křeslo v Lize arabských států usednou syrští povstalci V budoucnu bude příčinou konfliktu nedostatek vody Rusko žádá pravidelné schůzky ohledně raketové obrany SACEUR chce rozšířit dialog NATO-Rusko  

Rada bezpečnosti OSN (ilustrační foto) | foto: OSN

Rada bezpečnosti odsoudila převrat ve Středoafrické republice

Rada bezpečnosti Organizace spojených národů ostře odsoudila ozbrojené převzetí moci povstaleckou skupinou ve Středoafrické republice a vyzvala všechny strany, aby se vzdaly veškerého násilí vůči civilistům.

„Členové Rady bezpečnosti ostře odsuzují útoky, ozbrojené převzetí moci povstaleckou skupinou Seleka dne 24. března 2013 a následné násilí a drancování,“ stojí ve zprávě Rady bezpečnosti.

Rada rovněž odsoudila ozbrojené akce cílené na výcvikový kontingent Jihoafrické republiky, který je v zemi na žádost místní vlády. Generální tajemník OSN Pan Ki-mun žádá „rychlý návrat ústavního pořádku“ a odsoudil povstalce z „nezákonného převzetí moci“.

Povstalci obsadili hlavní město Bangui poté, co prezident Francois Bozize uprchl ze země.

Kam dál?
Francie posílá vojáky do Středoafrické republiky (25.3. 2013) 

Zdroj: Xinhua (Čína)

---

Na křeslo v Lize arabských států usednou syrští povstalci

Uvolněné křeslo v Lize arabských států převezme syrská opozice, oznámil vysoký představitel organizace krátce před summitem v Dauhá. „Na summit Ligy arabských států jsme pozvali zástupce syrské opozice a ti také budou zastupovat Sýrii v této organizaci,“ oznámil představitel, který si přál zůstat v anonymitě.

Opoziční Národní koalice oznámila, že vyšle do Dauhá Ghassana Hitta, prozatímního premiéra Sýrie. Původně měl jet na summit Ahmed Moaz al-Khatib, který však ze svého postu ministerského předsedy v neděli odstoupil.

Kam dál?
Liga arabských států nabídla místo syrské opozici (7.3. 2013)

Zdroj: China Daily (Čína)

---

V budoucnu bude příčinou konfliktu nedostatek vody

Podle indického experta Sundeepa Waslekara  se v následujících padesáti letech stane nedostatek vody v některých zemích příčinou možného konfliktu. Na mezinárodní konferenci v Istanbulu zástupce indického think-tanku Strategic Foresight Group (SFG) také prohlásil, že chvíle, kdy svět s nedostatkem vody musí něco udělat, právě nastala.

Waslekar věří, že samotný nedostatek vody přímo neimplikuje vznik konfliktu. K němu totiž mnohem spíše povede chybějící spolupráce a dobré vládnutí v zemích s nedostatkem vody. „Pokud dáte dohromady dobré vládnutí, moderní technologie a vřelou spolupráci, nedostatek vody už nebude bezpečností otázkou. Příklady můžeme vidět všude po světě,“ tvrdí Waslekar a jako příklad země s omezeným množstvím zdrojů, ale absencí jakéhokoli konfliktu, uvádí Singapur.

Zdroj: Today’s Zaman (Turecko)

---

Rusko žádá pravidelné schůzky ohledně raketové obrany

Rusko vyzvalo Spojené státy k zahájení série konzultačních schůzek ohledně systému protiraketové obrany v Evropě. Dává tím najevo, že americkou stranou oznámená změna plánu v konfiguraci systému může částečně vyřešit napjatou situaci, která se podepsala na vyostření vzájemných vztahů.

Rusové zmírnili svou kritiku protiraketové obrany poté, co se Američané rozhodli opustit plány na výstavbu prvků systému protiraketové obrany ve střední Evropě a namísto toho rozšíří své stávající systémy na Aljašce. Původní plán rozmístit prvky protiraketové obrany v Evropě ve spolupráci s dalšími členy Severoatlantické aliance byl pro Moskvu trnem v oku.

Ruský ministr obrany Sergej Šojgu oznámil svému americkému protějšku Chucku Hagelovi, že si Moskva přeje pravidelné schůzky s Washingtonem. „Velmi nás zajímá další vývoj evropské protiraketové obrany a náš ministr by si přál obnovit pravidelné schůzky na úrovni náměstků ministrů obrany,“ prohlásil Šojgův náměstek Anatolij Antonov.

Kam dál?
Moskva tlumí kritiku amerických plánů na protiraketovou obranu  (22.3. 2013)
USA mění plány na výstavbu protiraketové obrany v Evropě (18.3. 2013)

Zdroj: Kyiv Post (Ukrajina)

---

SACEUR chce rozšířit dialog NATO-Rusko

Nejvyšší velitel amerických a aliančních sil v Evropě (SACEUR) admirál James Stavridis  pochválil narůstající spolupráci mezi Severoatlantickou aliancí a Ruskem. Zdůraznil však nutnost dále pracovat na problematických otázkách ve vzájemných vztazích, které označil za „komplikované“.

Stavridis ve svém internetovém příspěvku jmenoval úspěšně splněné cíle od lisabonského summitu v roce 2010, kde se členské země NATO dohodly na „skutečně strategickém partnerství“ mezi Aliancí a Ruskem. V některých oblastech snahy přinášejí své ovoce, mezi ně patří boj proti pirátům, podpora mise ISAF v Afghánistánu nebo boj proti terorismu.

„Na druhou stranu je zde celá řada velmi obtížných úkolů,“ tvrdí Stavridis. Mezi ně patří v první řadě plánovaný systém protiraketové obrany v Evropě. Aliance a Rusko se také neshodnou na přítomnosti ruských sil v Gruzii nebo účasti NATO v Libyi. „Nikdo se nechce vrátit do dob studené války, pro budoucí vztahy bude proto nejlepší otevřený dialog,“ uzavírá Stavridis.

Kam dál?
Analýza: Nová strategická koncepce Aliance a Rusko: Na cestě k partnerství, nebo konfrontaci? (20.9. 2010)

Zdroj: RTT News (USA)

zuk; natoaktual.cz