Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Putin varuje NATO před rozšiřováním

Vydáno 21.11.2007

Putin varuje NATO před rozšiřováním
Ruský prezident Vladimir Putin varuje NATO před jeho rozšiřováním v okolí ruských hranic. Podle něj Severoatlantická aliance rozmisťováním svých zdrojů v blízkosti ruských hranic porušuje uzavřené dohody. Moskva si proto k tomuto „aliančnímu protahování svalů“ nemůže dovolit zůstat lhostejná a musí zvýšit bojovou připravenost svých strategických jaderných zbraní, které by se postaraly o „rychlou a adekvátní odpověď jakémukoli agresorovi“.

Putin dále dodal, že Rusko nebude donekonečna čekat, až se jeho partneři připojí k pozměněné smlouvě o kontrole zbrojení. Řekl, že Moskva nebude plnit žádný ze svých závazků vyplývajících z verze smlouvy z roku 1999, dokud ji nepodepíší všechny členské státy NATO. Vrchní velitel ruských ozbrojených sil Jurij Balujevskij potvrdil, že Rusko odstoupí od smlouvy CFE k 12. prosinci.

Čtěte také:
Ruská Duma schválila zmrazení dohody o zbrojení
Rusko posílí svůj zbrojní průmysl

Zdroj: Voice of America (USA)

---

Protesty v Gruzii zpomalily směřování země do NATO
V protikladu s počátečním optimismem se nyní někteří gruzínští analytikové domnívají, že protesty v Tbilisi ze 7. listopadu silně otřásly šancemi Gruzie na rychlou integraci do Severoatlantické aliance.

Gruzie doufala, že dostane pozvánku na vstup do Akčního plánu členství (MAP) na nadcházejícím aliančním dubnovém summitu v Bukurešti. Významní diplomaté ze Spojených států nyní říkají, že gruzínské lednové prezidentské volby budou klíčovým testem, zda je Gruzie zpět na své cestě k demokracii.

Gruzínští analytikové se však na věc dívají pesimističtěji. „V současné době je naděje na získání pozvánky do MAP na summitu v Bukurešti nerealistická,“ říká Giga Burduli, bývalý gruzínský vyslanec při organizaci OBSE. Reformní kurz prosazovaný prezidentem Michailem Saakašvilim byl hlavním gruzínským přesvědčovacím argumentem pro přistoupení k NATO. „Měli jsme silnou podporu Washingtonu a nových členských zemí NATO. Bohužel, dnes je situace jiná,“ dodal Burduli.

Generální tajemník NATO Jaap de Hoop Scheffer na začátku listopadu kritizoval gruzínskou vládu za vyhlášení výjimečného stavu a uzavření pro-opozičních televizí Imedi a Kavkasia. Kastriot Islami, reportér Parlamentního shromáždění Rady Evropy, nicméně pořád věří, že by Gruzie mohla brzy získat pozvánku do MAP, pokud lednové volby prezidenta Gruzie budou „perfektní“.

Čtěte také:
Gruzínská opozice: Chceme do NATO
EU a NATO se obávají o Gruzii

Zdroj: Eurasianet (USA)

---

Zpráva: NATO chce zpřísnit kontroly Kosovu
Severoatlantická aliance a jednotky OSN údajně plánují zpřísnit kontrolu nad severním Kosovem, pokud by Kosovo jednostranně vyhlásilo svoji nezávislost poté, co příští měsíc skončí rozhovory o jeho budoucnosti. Na svých internetových stránkách to napsal list Balkan Insight. Akce by byla zaměřena na zabránění připojení Srby kontrolovaných oblastí k Srbsku, prohlásil k tématu mezinárodní diplomat.

Policejní jednotky OSN a mírové jednotky KFOR pod velením NATO plánují převzít do svých rukou srbské policejní stanice v etnicky rozděleném městě Kosovská Mitrovica, sousední samosprávné obci Zvečan a městech Zubin Potok a Leposavič, řekl pod podmínkou anonymity diplomat z Bělehradu. Následně se síly KFOR pokusí odhalit skrýše srbských zbraní a zatknout potencionální výtržníky.

Alexander Ivanko, mluvčí správy OSN v Kosovu (UNMIK), ke zprávě řekl, že OSN plánuje přerozmístění svých sil na severu země, ale že o těchto plánech zatím nelze mluvit.

Čtěte také:
Volby v Kosovu vedou k nezávislosti
Srbští povstalci: Odtrhne-li se Kosovo, zaútočíme na vojáky NATO a OSN

Zdroj: Global Research (Kanada)

---

Ukrajina a Gruzie nedostanou pozvánku do NATO
Gruzie ani Ukrajina nedostanou pozvánku na přistoupení k Severoatlantické alianci na jejím nadcházejícím summitu v Bukurešti, řekl jeden z aliančních diplomatů. Podle jeho slov je vysoce pravděpodobné, že pozvánku naopak dostanou tři oficiální kandidátské země na vstup do Aliance – Makedonie, Chorvatsko a Albánie.

Ukrajině a Gruzii se dostane podpory v jejich euroatlantických ambicích, avšak těžko se jejich status zvýší na kandidátské země.

Čtěte také:
NATO stále nerozhodlo o nových členech
Velvyslanec USA: Na Ukrajině je nutná debata o NATO

Zdroj: Itar-Tass (Rusko)

---

Summit NATO v Bukurešti proběhne 2. - 4. dubna 2008
Summit hlav 26 členských států Severoatlantické aliance se uskuteční v rumunské Bukurešti mezi 2. a 4. dubnem příštího roku. Dnes to potvrdil diplomatický zdroj z Aliance s tím, že rozšiřování NATO a alianční mise ISAF v Afghánistánu budou klíčovými body jednání summitu.

Makedonie, Chorvatsko a Albánie očekávají, že na summitu dostanou pozvánky na vstup do Aliance. Jejich naděje na pozvání k přistoupení do NATO začaly na aliančním summitu v Istanbulu v roce 2004, nicméně až na následujícím summitu v Rize loni na podzim byla přijata konečná deklarace slibující udělení členství zemím, které splňují nezbytné alianční standardy.

Afghánská mise ISAF je nejdůležitější alianční operací, i když se neustále potýká s problémy s nedostatečným počtem vojáků, rozdílnou kvalitou jejich vybavení a velkými rozdíly v ochotě spojeneckých zemí vzít na svá bedra bojové závazky. Makedonie má v misi ISAF 150 vojáků.

Čtěte také:
Scheffer: Radar bude zásadním tématem na summitu 2008
Česko podporuje vstup Makedonie do NATO

Zdroj: Makfax (Makedonie)

 

 

epl natoaktual.cz