Na rozdíl od válečných zločinů, zločinů proti lidskosti nebo genocidy, které se týkají konkrétních pachatelů, je zločin agrese považován za vůdcovský zločin (leadership crime).
Odpovědnost náleží tomu, kdo má kontrolu nad útočícím státem. Agrese může mít podobu invaze, okupace, anexe, blokády přístavů či jakéhokoliv jiného ozbrojeného útoku jednoho státu proti druhému.
Podle dohody, která má být právním základem pro vytvoření tribunálu, nebude možné soudit Putina a ani další vrcholné představitele Ruska v jejich nepřítomnosti a dokud budou ve svých funkcích.
Toto ustanovení je výsledkem politického kompromisu a má zajistit legitimitu tribunálu v rámci mezinárodního práva. Ke schválení dohody bude třeba souhlasu dvoutřetinové většiny Parlamentárního shromáždění Rady Evropy.
Evropské instituce věří, že tribunál bude mít nejen právní, ale i silný symbolický význam a může v budoucnu pomoci ukončit beztrestnost agresorů. Naposledy byl zločin agrese nebo také zločin proti míru souzen během norimberských procesů po druhé světové válce.
Zdroj: Euronews (Francie)