Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Putin se chystá na summit NATO v Bukurešti

Vydáno 13.02.2008

Putin se chystá na summit NATO v Bukurešti
Ruský prezident Vladimir Putin se zúčastní zasedání Rady Rusko-NATO plánované na začátek dubna, ohlásil ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. „Prezident Vladimir Putin přijal pozvání na summit. To znovu ukazuje, že Rusko je otevřeno dialogu o jakékoli otázce,“ prohlásil Lavrov.
      
Summit NATO se uskuteční v Bukurešti od 2. do 4. dubna. Již na začátku března se však v Rusku uskuteční prezidentské volby, jichž se Putin již nemůže účastnit. Prezidentskou funkci by měl svému nástupci předat v květnu.
      
Lavrov připomenul Putinův návrh, aby hrozba jaderné proliferace byla řešena spoluprací mezi Ruskem, Spojenými státy a Evropou. „Jsme si jisti, že trojstranná jednání mají lepší potenciál ve všech oblastech spojených s bezpečností a stabilitou,“ řekl ministr Lavrov. Podle něj je takový formát vhodný také k jednání o Smlouvě o konvenčních silách v Evropě (CFE) a o plánu na umístění částí amerického systému protiraketové obrany ve střední Evropě.
      
Čtěte také:
NATO zve Putina na summit v Bukurešti
      
Zdroj: RIA Novosti (Rusko) 
      
---
      
Austrálie více vojáků pro Afghánistán nemá, tvrdí ministr
Australské síly jsou využívány až na samou mez a země není schopna poskytnout více vojáků na pomoc jednotkám NATO v boji proti Talibanu v Afghánistánu. „Již nyní děláme více, než by byl náš spravedlivý podíl,“ tvrdí australský ministr obrany Joel Fitzgibbon. „Skutečně nemáme další kapacity.“
      
Fitzgibbon plánuje vytvořit nový dokument o australských strategických prioritách. Tento dokument by se měl zaměřit zvláště na konflikty v Afghánistánu a Iráku. Fitzgibbon zamýšlí stáhnout z Iráku 550 z 1 500 vojáků do poloviny tohoto roku. „Máme dlouhodobý závazek vůči této zemi a hodláme jej plnit i nadále,“ tvrdí. „Chceme se zaměřovat na budování hospodářství a poskytování humanitární pomoci.“
      
Nový strategický dokument by se měl zabývat také zvyšujícími se vojenskými výdaji asijských států. „Pozorujeme tento nový vývoj. Je přirozené, že země, jež rostou ekonomicky, posilují rovněž své vojenské schopnosti,“ řekl Fitzgibbon. Obranný rozpočet Číny je v současnosti čtvrtý nejvyšší ve světě a Indonésie plánuje rozšířit svou flotilu o dvě nové německé ponorky a tři holandské fregaty.
      
Čtěte také:
Austrálie dala ultimátum NATO kvůli Afghánistánu
Australané nemohou čekat na posily NATO
      
Zdroj: Bloomberg (USA)

---
      
Putin hrozí Ukrajině kvůli NATO
Ruský prezident Vladimir Putin v úterý prohlásil, že Rusko by mohlo zaměřit své jaderné rakety na Ukrajinu, pokud ta se připojí k NATO a přijme na své území součásti amerického systému protiraketové obrany. „Je hrozné říci a ještě horší o tom přemýšlet, že jako odpověď na rozmístění takových zařízení na ukrajinském území, které teoreticky nelze vyloučit, by Rusko zaměřilo své raketové systémy na Ukrajinu,“ řekl Putin. „Jen si to na sekundu představte.“

Putin podobně reagoval i na Česko a Polsko, jež jednají s USA o umístění částí protiraketového systému na svém území.
      
Putinovo prohlášení bylo odpovědí na dotaz při společné tiskové konferenci s ukrajinským prezidentem Viktorem Juščenkem. Na setkání obou prezidentů byl vyřešen spor, při němž Rusko hrozilo přerušit dodávky zemního plynu na Ukrajinu, pokud Ukrajina nezačne splácet dluh převyšující miliardu dolarů.
      
V reakci na Putinovo prohlášení Juščenko řekl, že ambice jeho země vstoupit do NATO by neměly být viděny jako hrozba Rusku. „Veškerá jednání Ukrajiny západním směrem nesmí být chápána tak, že jsou zaměřena proti nějaké třetí zemi, natož proti Rusku,“ prohlásil Juščenko.
      
Čtěte také:
Ukrajina chce do NATO navzdory domácím roztržkám
      
Zdroj: The Washington Post (USA)
      
---
      
Lavrov: Rozšíření NATO evropské bezpečnosti nepomůže
Rozšíření Severoatlantické aliance není v zájmu evropské bezpečnosti, prohlásil ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. „Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě se nestala entitou zosobňující evropskou jednotu,“ řekl Lavrov. „A co víc, nové dělící linie se objevují uvnitř organizace a princip rovnosti zemí je podkopáván. Blížící se rozšíření NATO, které lze sotva vysvětlit zájmem o evropskou bezpečnost, tomuto problému nijak nepomáhá.“
      
 „Různé formáty spolupráce s NATO, bez tradiční geopolitické expanze, která jen zasévá nedůvěru a vytváří rizika pro vojensko-politickou stabilitu, jsou dostačující pro efektivní neutralizaci moderních hrozeb,“ navrhuje alternativní cestu Lavrov.
      
Plánované rozmístění součástí americké protiraketové obrany se neshoduje se současnými potřebami, jelikož na kontinentě není žádná reálná hrozba, tvrdí Lavrov. „Problém protiraketové obrany není bilaterální otázka, je to záležitost celé Evropy. Nerozumím tomu, proč to Evropská unie nevidí.“
      
Zdroj: Itar-Tass (Rusko)
      
---
      
USA jsou pro členství Makedonie v NATO
Spojené státy silně podporují makedonské členství v NATO, prohlásila americká ministryně zahraničí Condoleezza Rice po setkání se svým makedonským protějškem Antonio Milososkim. Ministr Milososki potvrdil, že dostal od ministryně silné garance ohledně americké podpory pro pozvánky k členství během aliančního summitu v Bukurešti.
      
Tato podpora je podle Milososkiho úzce spojena se „strategickými vztahy s Amerikou... když hovoříme o Afghánistánu, Iráku a o otázkách zabývajících se Balkánem.“
      
Milososki také očekává rozumný postoj Atén. Řecká ministryně zahraničí Dora Bakoyannis se má s Rice setkat ve čtvrtek. Je pravděpodobné, že budou jednat i o sporu o jméno Makedonie.
      
Čtěte také:
Makedonie: Pozvání do NATO stabilizuje Balkán
Bulharsko podpoří Makedonii v úsilí o vstup do NATO a EU 
      
Zdroj: MakFax (Makedonie)  
       
      

tku natoaktual.cz