Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Psi dokáží „vyčenichat“ koronavirus, tvrdí německá studie

Vydáno 28.07.2020

Ilustrační foto. | foto: NATO Photos

Psi dokáží „vyčenichat“ koronavirus, tvrdí německá studie

Pouze několik dní tréninku má údajně stačit pro výcvik psa schopného identifikovat nakaženého koronavirem, tvrdí studie německé veterinární univerzity v Hannoveru. Do výzkumu bylo zapojeno osm vojenských psů, kteří byli po týdenním výcviku schopni z tisíce vzorků slin identifikovat ty nakažené s 94% úspěšností.

„Myslíme si, že to funguje díky tomu, že jsou metabolické procesy v těle nemocného pacienta zcela změněny,“ vysvětluje profesorka Maren von Koeckritz-Blickwede. Dodává ovšem, že je ještě potřeba psy naučit, jak rozeznávat covid-19 například od chřipky.

Pokud se i toto podaří, mohli by být psi nasazeni k detekci nakažených například na letištích, hraničních přechodech či sportovních akcích.

Kam dál?
Němci testují, zda psi dokáží vycítit koronavirus (8.7. 2020)

Zdroj: The Seattle Times (USA)

---

Novým americkým velvyslancem v Berlíně bude bývalý armádní důstojník

Americký prezident Donald Trump chce jako nového velvyslance v Německu jmenovat bývalého armádního důstojníka a experta na vojenské plánování Douglase Macgregora. Ten by tak měl ve funkci nahradit kontroverzního Richarda Grenella, který v červnu na funkci velvyslance rezignoval.

Macgregor dříve působil v týmu zvláštního vyslance USA pro Balkán v rámci mírových misí a byl také zástupcem pro plánování vrchního velitele sil NATO v Kosovou během tamní občanské války. Za svou činnost v armádě získal řadu ocenění, včetně Bronzové hvězdy.

Navržení Macgregora, který v minulosti kritizoval německou obrannou politiku, přichází v době stahování amerických sil z Německa. Před nástupem do funkce ho ještě na této pozici musí potvrdit republikány ovládaný Senát.

Kam dál?
Berlín lituje Trumpova plánu snížit počet amerických vojáků v Německu (8.6. 2020)

Zdroj: Der Spiegel (Německo)

---

Řecko a Turecko se opět přou o nerostné bohatství ve východním Středomoří

Dlouhotrvající spor mezi Řeckem a Tureckem nabral minulý týden nové obrátky, když Turecko oznámilo, že plánuje do oblasti jižně od řeckých ostrovů Rhodos, Karpathos a Kastellorizo vyslat výzkumné plavidlo pro detekci nerostných surovin. Spojené státy a několik evropských zemí v čele s Francií tento krok následně zkritizovaly. Paříž a Atény dokonce vyzvaly k uvalení sankcí na Turecko, neboť tento čin považují za zásah do řeckých a kyperských vod.

Turecko kritiku odmítlo a prohlásilo, že dodržuje mezinárodní právo a že se jej Řecko pouze snaží vyloučit z těžby nerostných surovin ve východním Středomoří. Přesto výzkumné plavidlo Oruc Reis zatím zůstalo zakotveno v tureckém přístavu Antalya.

Napětí se následně pokusil zmírnit španělský ministr zahraničí Arancha Gonzalez Laya, který zahájil se svým tureckým protějškem Mevlutem Cavusogluem rozhovory ve snaze najít mezi Evropskou unií a Tureckem společnou řeč. Tu se podle Layi nakonec podařilo v některých bodech nalézt.

Kam dál?
Řecký NGŠ varoval NATO, Turecké chování může způsobit neštěstí (11.5. 2020)

Zdroj: Deutsche Welle (Německo)

---

NATO obdrželo čtvrtý průzkumný dron Phoenix

Společné velitelství vzdušných sil Severoatlantické aliance oznámilo, že obdrželo čtvrtý bezpilotní letoun RQ-4D Phoenix. Tato dálkově ovládaná letadla jsou součástí nové alianční průzkumné jednotky sídlící na italské letecké základně Sigonella. Celkově si NATO objednalo pět těchto strojů.

„Přílet čtvrtého letadla pro nás znamená vyšší počet nasaditelných letadel, vyšší flexibilitu, a tedy i nárůst schopností. Naše průzkumná jednotka pokračuje ve své cestě k tomu stát se klíčovým poskytovatelem regionálních ‚informací a varování‘ pro členy Aliance,“ okomentoval novou posilu velitel jednotky generál Houston Cantwell.

Letoun NATO RQ-4D je založen na průzkumném dronu Global Hawk, který slouží v americkém letectvu. Byl však přizpůsoben požadavkům NATO na poskytování nejmodernějších zpravodajských a průzkumných schopností.

Kam dál?
Superdron vstupuje do služeb NATO. Oči a uši spojenců platí i Češi (26.11. 2019)

Zdroj: Defence Blog (USA)

---

Přes sto uprchlíků na Sicílii uprchlo z karantény. Itálie vysílá na místo armádu

Italská ministryně vnitra Luciana Lamorgese oznámila, že plánuje vyslat armádu na Sicílii, aby pomohla s řešením útěku více než stovky migrantů z přeplněného detenčního střediska, kde byli kvůli koronaviru v karanténě. Později ministryně dodala, že se většinu z uprchlých migrantů již podařilo zadržet a všichni z nich měli test na koronavirus negativní.

Guvernérovi Sicílie Nellovi Musumecimu se však tento postup nelíbí. Ve svém příspěvku na Facebooku uvedl, že centrální vláda jedná pouze povrchně, improvizuje a zachází se Sicílií jako s kolonií. Již dříve totiž došlo v jiném detenčním centru k podobnému incidentu.

Itálie se v současné době potýká s rostoucím přílivem migrantů z Tuniska, kteří tamní detenční centra výrazně zatěžují. Situace dokonce přiměla ministryni Lamorgese k cestě do Tuniska, kde se setkala s prezidentem země Kaísem Saídem. Ten se měl následně zavázat k zintenzivnění kontrol na námořních hranicích mezi oběma zeměmi.

Kam dál?
Itálie prokázala efektivitu stíhaček F-35 v misi NATO (10.7. 2020)

Zdroj: Euronews (Francie)

luk; natoaktual.cz