natoaktual.cz

Hledáme stážisty

Máte zájem o stáž v v Informačním
centru o NATO? Ozvěte se nám!

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  První pilotka stíhačky ve Spojených arabských emirátech vedla letecký úder proti IS

  26. září 2014  22:46

  Ozbrojenci IS zveřejnili video s popravou amerického zajatce. Ilustrační foto. | foto: YouTube

  První pilotka stíhačky ve Spojených arabských emirátech vedla letecký úder proti IS

  Majorka Mariam Al Mansouri, která je ve Spojených arabských emirátech prvním pilotem stíhačky ženského pohlaví, vedla tento týden letecký úder proti teroristickému hnutí Islámský stát, informoval velvyslanec Spojených arabských emirátů ve Spojených státech Júsef Al Otaiba. „Je plně kvalifikovaná, má výborný výcvik, je pilotem připraveným k boji a vedla misi,“ uvedl Otaiba. SAE se připojily ke Spojeným státům a arabským zemím v náletech na cíle hnutí Islámský stát.

  „Je pro nás, umírněné Araby, umírněné Muslimy, důležité, abychom vystoupili z řady a řekli, že Islámský stát je pro nás hrozbou. Pro nás je větší hrozbou než pro vás. Není to hrozba pouze pro naši zemi. Je hrozbou pro náš způsob života,“ prohlásil velvyslanec.

  Kam dál?
  USA rozšířily nálety proti Islámskému státu na území Sýrie (23.9. 2014)

  Zdroj: CNN (USA)

  ---

  Stropnický: Česko by mohlo splnit alianční cíl výdajů na armádu do roku 2030

  Česká republika možná bude schopna navýšit výdaje na armádu na 2 % HDP do roku 2030, a splnit tak cíl Severoatlantické aliance, informoval ministr obrany České republiky Martin Stropnický. Z dvaceti osmi zemí dává na armádu dvě procenta HDP pouze Řecko, Estonsko, Velká Británie a Spojené státy. Ostatní země se budou snažit navýšit svůj rozpočet na obranu na požadovaná dvě procenta do deseti let a zastavit jakýkoli pokles ve výdajích na armádu.

  Češi se tento měsíc zavázali zvýšit výdaje na obranu ze zhruba jednoho na 1,4 % HDP do roku 2020. Tato změna reflektuje zhoršení bezpečnostní situace na světě, jež se podle ministra obrany rychle nezlepší. Česká republika také pracuje na novém konceptu pro ozbrojené složky, který by zohlednil změnu geopolitické situace. Tato strategie by měla být dokončena do konce roku.

  Pro Česko je „důležité“, aby se zvedl počet vojáků z 22 000 na „alespoň 27 000“ a 5 000 záložáků, uvedl Stropnický.

  Kam dál?
  Polsko chce zvýšit rozpočet na obranu a doufá ve větší přítomnost NATO v zemi (18.8. 2014)
  Schäuble: Není důvod navyšovat rozpočet na obranu (27.5. 2014)
  Priority NATO: Zvýšení výdajů na obranu a snížení energetické závislosti na Rusku (25.3. 2014)

  Zdroj: Bloomberg (USA)

  ---

  Teroristé plánují útoky na metro v Paříži a Spojených státech, tvrdí irácký premiér

  Irácká tajná služba odhalila plán bojovníků z hnutí Islámský stát na atentáty v metru v Paříži a Spojených státech, informoval irácký premiér Hajdar Abádí. Neví ale, zda útoky hrozí bezprostředně, a na otázku, jestli byly překaženy, odpověděl „ne“.

  Jeden z vysoce postavených úředníků Obamovy vlády uvedl, že nikdo ve vládě Spojených států si není vědom tohoto plánu a že představitelé Iráku to ani jednou za svou návštěvu v New Yorku tento týden nezmínili. Přesto Američané hrozbu berou vážně a všechny informace prověří.

  Zdroj: National Post (Kanada)

  ---

  Posílení NATO v Pobaltí se odráží na větším počtu zachycených ruských letadel

  Za odhalováním stále většího počtu ruských vojenských letadel prozkoumávajících vzdušný prostor baltských států Estonska, Lotyšska a Litvy stojí navýšení letecké síly Severoatlantické aliance v regionu.

  Úmluva o střežení baltského vzdušného prostoru (Baltic Air Policing) existuje již od roku 2004, kdy baltské státy vstoupily do NATO. Více etablované státy Aliance měly poskytovat čtyři stíhačky vždy na čtyřměsíční rotaci. Spojené státy, které se mise ujaly v lednu, kvůli napětí mezi Západem a Ruskem v březnu vyslaly do Pobaltí dalších šest stíhaček F-15.

  NATO se rozhodlo celkově posílit střežení vzdušného prostoru Pobaltí, a proto Polsko vyslalo čtyři letouny MiG-29, Britové čtyři stíhačky Typhoon, Dánové čtyři stíhačky F-16, Aliance otevřela druhou leteckou základnu a Francouzi vyslali čtyři stroje Rafale do Polska k hranicím s Pobaltím.

  „Do května jsme zečtyřnásobili počet stíhaček ze čtyř na šestnáct,“ uvedl představitel Aliance. Rotace v Pobaltí pokračovala v září, kdy Poláky, Brity, Dány a Francouze nahradili Portugalci, Kanaďané, Němci a Nizozemci.

  Kam dál?
  Česko nabídlo čtyři gripeny a 300 vojáků na posílení obrany před Ruskem (18.4. 2014)

  Zdroj: Financial Times (Velká Británie)

  ---

  Rasmussen: Rusko nás považuje za nepřítele

  Odstupující generální tajemník Severoatlantické aliance Anders Fogh Rasmussen si myslí, že za sebou nechává výkonnější bojovou organizaci, jež se bude muset vypořádat se stále agresivnějším Ruskem. Moskva se podle něj snaží získat kontrolu, jakou ztratila při pádu Sovětského svazu. „Je zcela jasné, že Rusko nás dnes nepovažuje za partnera, ale za protivníka,“ prohlásil Rasmussen. Jednání Ruska nazývá jeho největším zklamáním ve funkci generálního tajemníka.

  Podle jeho názoru je nyní NATO nejsilnější, jaké kdy bylo: „Celkově vzato je NATO schopnější, rychlejší a flexibilnější.“

  Rasmussen předpokládá, že více spojenců Aliance poskytne podporu boji Spojených států proti hnutí Islámský stát v Iráku. „Myslím si, že uvidíte tuto koalici se rozrůstat,“ uvedl Generální tajemník.

  Zdroj:USA Today (USA)

  ist; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media