natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  První bezpilotní letouny pro NATO jdou do výroby

  5. prosince 2013  13:46

  Bezpilotní letoun Global Hawk, jejichž verze Block 40 bude tvořit základ aliančního systému AGS. | foto: NAGSMA

  První bezpilotní letouny pro NATO jdou do výroby

  Společnost Northrup Grumman zahájila práce na konstrukci pětice bezpilotních letounů určených pro Severoatlantickou alianci v rámci systému pro vzdušný průzkum pozemních cílů (AGS). „NATO zoufale potřebuje schopnosti, které drony poskytují,“ uvedl šéf agentury AGS Jim Edge. „Operace v Libyi, Afghánistánu a východní Africe to jen potvrzují,“ upozorňuje Edge.

  Alliance Ground Surveillance

  Společnost Northrup zakázku získala v květnu 2012. Bezpilotní letoun vychází z modelu Block 40 Global Hawk a bude vybaven pokročilým systémem sledování pozemních cílů. Do projektu je zapojeno patnáct zemí Aliance. „Země NATO spoléhají na náš úspěch,“ dodal šéf agentury Jim Edge.

  Kam dál?
  NATO pro systém AGS nakoupí letouny Global Hawk (3.2. 2012)
  Alliance Ground Survelillance (www.nato.int)

  Zdroj: The Kansas City Star (USA)

  ---

  Ministři zahraničí NATO a Ruska podporují syrský mírový proces

  Ministři zahraničí členských zemí Severoatlantické aliance a Ruska vyjádřili podporu syrské mírové konferenci, která by se měla konat příští měsíc v Ženevě. Po středečním setkání ministři vydali prohlášení, že pouze politický proces, jejž povedou sami Syřané, může být jediným řešením krize.

  Americký ministr zahraničí John Kerry společně s šéfkou evropské diplomacie Catherine Ashton prodiskutovali plány mírové konference, kde by se měla ustanovit prozatímní syrská vláda. Současná syrská vláda i hlavní opoziční koalice už oznámily, že se konference zúčastní.

  Kam dál?
  Sýrie zničila všechna svá zařízení pro výrobu chemických zbraní (1.11.2013)

  Zdroj: Voice of America (USA)

  ---

  Šéf NATO: Dohodu může podepsat kdokoliv, nejenom Karzáí

  Prezident Hamíd Karzáí není jediným afghánským politikem, který by mohl podepsat klíčovou bezpečnostní dohodu, aby tisíce amerických vojáků mohly v zemi zůstat i po roce 2014, tvrdí generální tajemník Severoatlantické aliance Anders Fogh Rasmussen. Karzáí, jenž se zdráhá dohodu podepsat, se však nechal slyšet, že stejně bude mít poslední slovo on.

  Karzáího vyčkávání se stalo hlavním bodem jednání ministrů zahraničí členských zemí NATO tento týden. Podle nich NATO potřebuje dostatek času na přípravu nové mise a musí dopředu znát podmínky, za jakých do Afghánistánu půjde. Rasmussen proto před dvěma vysokými afghánskými zástupci prohlásil, že „kdokoliv, kdo reprezentuje vládu, může bezpečnostní dohodu podepsat“.

  Kam dál?
  NATO čeká na podpis dohody Afghánistánu a USA (4.12. 2013)

  Zdroj: Fox News (USA)

  ---

  Nepleťte se do vnitřních záležitostí Ukrajiny, vzkazuje Rusko Alianci

  Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov si na schůzce ministrů zahraničí členských zemí Severoatlantické aliance nenechal ujít příležitost vyjádřit ostrou kritiku na účet západních zemí za „vměšování se do ukrajinských záležitostí“. Na úterním zasedání ministři odsoudili násilí proti demonstrantům v Kyjevě. Reakce pak na sebe nenechala dlouho čekat.

  Lavrov se nechal slyšet, že nechápe, proč vůbec NATO dění na Ukrajině komentuje a vytváří tak naprosto „zkreslený pohled“ na situaci. Ruský ministr pak zkritizoval postup opozice a označil jej za „přehnaný“. Podle něj totiž vláda má právo zasáhnout proti agresivním demonstrantům.

  Kam dál?
  Šéf NATO naléhá na Ukrajinu, aby se vyvarovala násilností (2.12. 2013)

  Zdroj: Deutsche Welle (Německo)

  ---

  V Tallinnu končí Baltská konference obranných inovací

  Kolem sto šedesáti vojenských a civilních specialistů se sešlo v Tallinnu na dvoudenní konferenci, která se zaměřila na bezpečnostní inovace zemí Pobaltí. Mezi tématy konference se objevila bojová vozidla budoucnosti, protiletadlové systémy, minová protiopatření, zpravodajství, pozemní sledování nebo velicí, kontrolní a komunikační systémy, uvádí se v prohlášení.

  Účastníci prodiskutovali i energetickou úspornost na úrovni jednotky, kyberobranu a úspěchy ve vývoji bezpilotních letadel. Konferenci společně zorganizovala ministerstva obrany tří baltských zemí, Baltic Defense College se sídlem v Tartu a Mezinárodní centrum pro obranná studia v Tallinnu.

  Zdroj: ERR (Estonsko)

  zuk; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media