natoaktual.cz

SPECIÁL: Víme, co máme

Pilotní série projektu na podporu
domácího obranného průmyslu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Propuštěný turecký důstojník vypovídá o dění v zemi

  9. srpna 2018  16:03
  Turecké námořnictvo. Ilustrační snímek
  Turecké námořnictvo. Ilustrační snímek | foto: Turecké ministerstvo obrany

  Propuštěný turecký důstojník vypovídá o dění v zemi

  „Pro ty, kteří se nemohou sejít s novináři, kteří se nemohou sejít ani s vlastními právníky, kteří jsou ve vězení a nemohou prokázat svou nevinu,“ vystupuji ze stínu, abych vypověděl, co jsem zažil, uvedl bývalý nadporučík Cafer Topkaya. „Nebojím se (prezidenta Recepa) Erdogana nebo jeho partnerů…nebo tureckých zpravodajců,“ dodal celoživotní námořní důstojník s tím, že chce, aby Západ věděl, co se děje uvnitř Turecka. Topkaya patří mezi tisíce tureckých důstojníků, kteří byli Erdoganem hromadně obviněni z podpory islámského duchovního Fethullaha Gülena, jehož prezident považuje za strůjce převratu potlačeného v roce 2016.

  Vojenské osoby umístěné v západních zemích se staly oběťmi masivních čistek, které v Turecku nadále probíhají. Mnoho důstojníků zvolilo raději ztrátu státní příslušnosti, než návrat do Ankary. „Jsem sekulární člověk. Byl jsem vychován v západním stylu. Respektuji všechna náboženství a ideologie, ačkoliv nejsem vyznavačem žádného,“ říká Topkaya. Před cestou na „naléhavou schůzku“ v Ankaře se cítil díky svým záznamům bezpečně, coby námořní důstojník s nejvyšší bezpečnostní prověrkou Severoatlantické aliance. Schůzka byla ovšem léčkou, kdy byl Topkaya zadržen na ministerstvu obrany a bývalými kolegy označen za „teroristu“, který měl vést na síti Twitter účet očerňující Erdogana.

  Déle než 16 měsíců Topkaya neviděl svou rodinu a byl zadržován v nevhodných podmínkách. Poté se dozvěděl, že příprava jeho procesu potrvá déle a bude propuštěn do péče svých rodičů. Když jej právník varoval, že by mohl být znovu zatčen, našel Topkaya starý civilní pas a podařilo se mu uprchnout zpět do Bruselu. Nyní si zřídil účet na Twitteru a vypovídá o tom, co prožil.

  Kam dál?
  SACEUR přijel na klíčovou návštěvu do Turecka (2.8. 2018)

  Zdroj: Deutsche Welle (Německo)

  ---

  Estonsko vyzývá NATO k prošetření odpalu rakety v jeho vzdušném prostoru

  Neúmyslný odpal střely vzduch-vzduch, provedený letounem mise air policing Severoatlantické aliance v našem vzdušném prostoru, je třeba vyšetřit, naléhá Estonsko na generálního tajemníka NATO Jense Stoltenberga. „Řekl jsem generálnímu tajemníkovi, že se jedná o závažný incident a v Estonsku jsme jím pochopitelně znepokojeni,“ uvádí prohlášení estonského předsedy vlády Juri Ratase.

  „Požádal jsem Jense Stoltenberga, aby bral událost velmi vážně a neprodleně zjistil její okolnosti,“ dodal Ratas.

  Kam dál?
  Španělský Eurofighter omylem vypálil raketu nad Estonskem (8.8. 2018)

  Zdroj: Reuters (USA)

  ---

  Pavoučí hedvábí by mohlo sloužit vojákům jako chladivý materiál

  Hedvábí vytvářené pavouky je tužší než kevlar a pružnější než nylon, mohlo by se stát klíčem pro vytvoření nových materiálů, míní výzkumníci z laboratoří letectva Spojených států a univerzity Purdue. Díky novému materiálu by jednotky v poli nesly nižší zátěž a byly by vystaveny nižším teplotám, zjistili vědci. „Pochopení přírodního hedvábí nám umožní vytvořit multifunkční vlákna s exponenciálními možnostmi. Mimořádně silná vlákna převyšují mechanické vlastnosti mnoha syntetických materiálů i oceli,“ uvádí vedoucí týmu a výzkumník divize funkčních materiálů doktor Augustine Urbas. Materiál by mohl být využit například pro výrobu prodyšnějších stanů a padáků nesoucích těžší náklad.

  Zdroj: Business Insider (USA)

  ---

  Čeští představitelé uctili tři vojáky padlé v Afghánistánu

  Úctu třem padlým vojákům prokázali vedoucí představitelé České republiky, kteří se spolu s rodinami padlých zúčastnili obřadu na letišti Václava Havla. Vojáci byli v neděli zabiti sebevražedným útočníkem v Afghánistánu, zpět do domovského státu je převezl vojenský speciál.

  V poledne se na 140 vteřin rozezněly na jejich počest sirény a ve chvíli, kdy letoun přistál, spustily napříč celou zemí zvony.

  Kam dál?
  Tři české vojáky zabil v Afghánistánu sebevražedný útočník (6.8. 2018)
  Ostatky padlých vojáků jsou z Afghánistánu doma. Speciál doprovodily gripeny (8.8. 2018)

  Zdroj: Voice of America (USA)

  ---

  Afghánistán přebírá plnou kontrolu nad svým vzdušným prostorem

  Afghánský Nezávislý úřad pro civilní letectví převzal po téměř 26 letech plnou kontrolu nad vzdušným prostorem státu. Nový radarový systém byl spuštěn za přítomnosti prezidenta Ašrafa Gháního, uvedli představitelé prezidentského paláce.

  Instalace nového systému připraví prostor pro další investice do leteckého sektoru, vytvoření nových leteckých společností a sníží náklady rozšířením kapacit úřadu pro civilní letectví. Po převzetí odpovědnosti za civilní vzdušný prostor od koaličních sil vedených Severoatlantickou aliancí v roce 2015 posílila afghánská vláda snahy o zvýšení role úřadu pro civilní letectví, dodávají představitelé.

  Zdroj: Khaama (Afghánistán) 
   

  voj; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu