Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Problém s propagandou v médiích řeší po Pobaltí i Finsko

Vydáno 08.04.2014

Televizní vysílání. Ilustrační foto. | foto: NATO Photos

Problém s propagandou v médiích řeší po Pobaltí i Finsko

Finsko začíná řešit stejný problém propagandy v médiích financovaných ze zahraničí jako Pobaltí během několika posledních měsíců od anexe Krymu. Lotyšsko pozastavilo na tři měsíce vysílací práva rusky mluvící stanici RTR Planeta kvůli vysílání, které „ospravedlňuje vojenský útok proti nezávislému státu“. Následovalo tak příkladu Litvy, která učinila minulý týden podobná opatření.

Finské úřady zkoumají anglicky psanou internetovou stránku Finnbay kvůli opakovaným nepřesnostem ve zpravodajství ohledně rusko-finských vztahů. Podle Yle News není jisté, kdo za touto webovou stránkou stojí, přestože podle finských zákonů je povinností uvádět šéfredaktora.

Zdroj: ERR (Estonsko)

---

NATO omezilo ruským diplomatům přístup do své centrály

Severoatlantická aliance omezila povolení vstupu členů ruské stálé mise při NATO do své centrály. Stalo se tak v návaznosti na dřívější přerušení civilní i vojenské spolupráce Aliance s Ruskem kvůli nelegálnímu vojenskému zákroku na Ukrajině, porušení ukrajinské nezávislosti a územní celistvosti, uvedlo NATO ve své zprávě.

Povolení vstupu budou odepřena všem členům mise až na ruského velvyslance, jeho zástupce a dva další zaměstnance. „I tak umožňujeme ruským diplomatům přístup do sídla NATO v mnohem větší míře, než jakému se kdy dostalo zaměstnancům NATO v Moskvě do kteréhokoli ruského ministerstva nebo instituce,“ stojí ve zprávě. Pokud ostatní zaměstnanci mise budou žádat přístup z důvodu úřední záležitosti, bude jejich vstup podléhat stejným pravidlům jako pro ostatní návštěvníky.

Kam dál?
Žádná společná mise s Ruskem ani schůzky štábů, rozhodlo NATO (5.3. 2014)
NATO pozastavilo spolupráci s Ruskem, zintenzívní kontakty s Ukrajinou (7.3. 2014)

Zdroj: ITAR-TASS (Rusko)

---

Společný nákup létajících tankerů by mohl podpořit sdílení schopností v Alianci

Evropská obranná agentura (EDA) usiluje o společný nákup a sdílení letadel pro tankování paliva za letu, což by mohlo podpořit společné projekty Severoatlantické aliance v oblasti strategických zbraní a vybavení, které prosazují Spojené státy a Velká Británie. Letadla by mohla létat od roku 2020. Projekt vede Nizozemí a účastnit by se ho měla Belgie, Řecko, Španělsko, Francie, Maďarsko, Lucembursko, Polsko, Portugalsko a Norsko.

Vedoucí představitelé NATO se už roky snaží o projekty sdílení schopností, jako je například Smart Defence, zatím však nedošlo k žádné výraznější spolupráci zejména kvůli obavám o nezávislost jednotlivých států. Program tankování paliva za letu a další dva programy by mohly představovat průlom ve spolupráci. „Tváří v tvář omezování rozpočtů na kontinentu i ve Spojených státech musíme všichni investovat strategičtěji, abychom zajistili vojenskou způsobilost a připravenost,“ prohlásil americký ministr obrany Chuck Hagel v únoru na bezpečnostní konferenci v Mnichově.

Zdroj: Defense News (USA) 

---

Proruští aktivisté v ukrajinském Doněcku vyhlásili samostatnost

Skupina proruských aktivistů, jež obsadila vládní budovu v Doněcku na jihu Ukrajiny, prohlásila region za samostatný, oznámila vznik Lidové republiky Doněck a stanovila datum referenda na potvrzení tohoto rozhodnutí na 11. května. Pokud by se Kyjev snažil hlasování zablokovat, žádají aktivisté Moskvu o vyslání mírových jednotek do oblasti.

Analýza

V neděli v noci proruští aktivisté obsadili vládní budovy v Doněcku, Luhansku a Charkově s požadavkem na referendum o odtržení od Ukrajiny a připojení k Rusku.

„Provedeme protiteroristické aktivity proti ozbrojeným separatistům,“  prohlásil současný ukrajinský prezident Alexandr Turčinov v reakci na dění na východě země.

Zdroj: Xinhuanet (Čína)

---

Ochlazení vztahů mezi Ruskem a Západem je jen dočasné, tvrdí ruský diplomat

Současné zhoršení vztahů mezi Moskvou a Západem bude zanedlouho minulostí, domnívá se ruský vyslanec při OSN Vitalij Čurkin. Podle něj navíc
nehrozí, že by se situace vyvinula do stádia nové studené války. „Protiruská
nálada, ve které se nyní Západ nachází, zakrývá jeho překvapení a zklamání
nad tím, k čemu vedly jeho ukvapené kroky na Ukrajině," myslí si Čurkin.

Zároveň je podle něj jen otázkou času, kdy bude nový status Krymu uznán
mezinárodním společenstvím. „Je to nová geopolitická realita,“ tvrdí Čurkin. Moskva už v tomto směru podle něj nemusí vynakládat žádné úsilí.

Kam dál?
Šéf NATO: Další ruský vpád na území Ukrajiny by byla historická chyba (4.4.
2014)

Zdroj: Russia Today (Rusko)

ist; natoaktual.cz