natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Polsko ustupuje z požadavku na trvalou základnu NATO v zemi

  21. srpna 2014  14:04

  Polský ministr obrany Tomasz Siemoniak. | foto: Ministerstvo obrany Polska

  Polsko ustupuje z požadavku na trvalou základnu NATO v zemi

  Polský ministr obrany Tomasz Siemoniak pochybuje o tom, že by Severoatlantická aliance byla na summitu ve Walesu pro vytvoření své trvalé základny v Polsku, přestože Polsko za ni již měsíce lobuje. Mnoho členů NATO se obává, že by trvalá základna Aliance v Polsku mohla vyprovokovat Rusko.

  „Někteří spojenci vidí slovo „trvalý“ jako přítěž,“ uvedl ministr s tím, že „je lepší, když vojáci k nám přijedou a trénují s našimi vojáky, než když by posedávali v kasárnách.“ Vypadá to, že Polsko své ambice na trvalou základnu NATO v zemi snižuje na snahu o vytvoření logistických center Aliance.

  Kam dál?
  Angela Merkel: Ne trvalým základnám NATO v Pobaltí (20.8. 2014)

  Zdroj: Polskie radio (Polsko)

  ---

  Ukrajina nucena popřít nájezd ruských tanků na východě země

  Zmatení bezpečnostní představitelé na Ukrajině byli nuceni popřít, že byl obrovský ruský vojenský konvoj nasazen na východě Ukrajiny v rebely drženém Luhansku. Popření dřívějšího tvrzení o invazi ruských vojsk ukazuje buď na propagandistický krok prozápadní ukrajinské vlády, nebo na velký zmatek v jejich vlastních řadách.

  Speciál

  „Jsou tam tanky, raketomety Grad, obrněné transportéry doprovázené zhruba dvanácti sty muži ve vojenských uniformách Ruské federace,“ uvedl jeden z generálů ve snaze znepokojit Západ, ale tvrzení nepotvrdila Severoatlantická aliance ani jiný ze západních zdrojů. Informace vyvrátila i Národní bezpečnostní a obranná rada v Kyjevě. „Zpravodajská služba nepotvrdila existenci takovéhoto konvoje,“ uvedl mluvčí Rady Andrij Lysenko a později dodal, že „rebelové, kteří bojují v Luhansku, sice mají vojenskou výzbroj a raketomety Grad, ale nezískali to včera. Mají to už nějakou dobu.“

  Zdroj: Daily Mail (Velká Británie)

  ---

  Ukrajinská armáda zatlačuje rebely, diplomacie nabírá na obrátkách

  Ukrajinská armáda informovala, že pokračuje v zatlačování rebelů na východě země. Děje se tak před možným setkáním ruských a ukrajinských vůdců příští týden. Ukrajinským vojákům se údajně podařilo dobýt město Ilovajsk, což donutilo separatisty k protiútoku za pomoci tanků a dělostřelectva. „Ukáže se příští měsíc, zda rebelové budou poraženi, nebo Rusko vyšle mnohem větší sílu, aby jejich porážce zabránilo,“ uvedl politolog Joerg Forbrig z German Marshall Fund.

  Ruský prezident Vladimir Putin by se měl sejít s ukrajinským prezidentem Petrom Porošenkem při příležitosti schůzky Celní unie v Minsku 26. srpna.

  Zdroj: Chicago Tribune (USA)

  ---

  Itálie: Byla nalezena těla dvou pilotů havarovaných stíhaček

  Italské úřady uvedly, že po havárii stíhaček nalezly těla dvou pilotů, nicméně další dva členové posádky jsou stále nezvěstní. Prozatím není známo, zda se někdo z nich byl schopen před pádem na zem katapultovat. Podle svědků se stíhačky srazily.

  Oba letouny měly posádku o dvou lidech ve věku od 31 do 36 let. Jeden z pilotů byla Mariangela Valentini, která sloužila i v rámci sil Severoatlantické aliance v Afghánistánu a Libyi.

  Kam dál?
  Dvě stíhačky havarovaly při cvičení na východě Itálie (20.8. 2014)

  Zdroj: The Local (Itálie)

  ---

  NATO by mohlo pomoci SAE proti kyberútokům

  Severoatlantická aliance by mohla nabídnout podporu zemím jako jsou Spojené arabské emiráty v odvrácení budoucích kyberútoků, domnívá se bývalý poradce amerického prezidenta Baracka Obamy v oblasti bezpečnosti generál James Jones. Tvrdí, že ustanovení společných standardů kyberbezpečnosti by pomohlo zemím bojovat s rozvíjející se hrozbou.

  „Nemusíte být členem NATO, abyste byli zapojeni do hlavních probíhajících diskuzí  a to pokládám za jednu z výhod této organizace,“ prohlásil generál Jones. Podle něj budoucí bezpečnost internetu závisí na spolupráci a společném souboru norem.

  Kam dál?
  Kyberschopnosti NATO slouží pouze k obraně, nikoli k útoku (10.3. 2014)
  NATO se musí více soustředit na kyberobranu, nabádá Británie (7.2. 2014)

  Zdroj: The National (Spojené arabské emiráty)

  ist; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media