Polsko souhlasí s novým protiraketovým plánem
Obamova administrativa dosáhla dohody s Polskem, které se tak zúčastní přepracovaného plánu protiraketové obrany. Americký viceprezident Joseph Biden a polský premiér Donald Tusk po dlouhých soukromých rozhovorech prohlásili, že se Polsko bude na novém projektu podílet v podobě, která zahrnuje menší dodávky obranných zbraní do roku 2018. Tusk k tomu řekl, že považuje návrh "za velice zajímavý nápad".
Varšavské přijetí nového plánu bylo považováno za rozhodující. Obamův obranný projekt spočívá v systému protiraketových střel rozmístěných na amerických lodích ve Středozemním moři do roku 2011 a ve východní Evropě od roku 2015.
Bidenova cesta po východní Evropě přišla poté, co Obama zamítl Bushův plán na postavení protiraketového deštníku v Polsku a České republice. Byla zamýšlena jako uklidnění spojeneckých členských států NATO, že USA neztratily zájem o bezpečnost tohoto regionu.
Čtěte také:
Taucher: USA možná Patrioty do Polska pošlou
,USA nesmějí zapomenout na střední Evropu‘
V otázce protiraketového štítu Obama neustoupí
Zdroj: The Washington Times (USA)
Rusko zásobuje NATO zbraněmiPředstavitel Rosoboronexportu, ruské agentury pro zahraniční obchod se zbraněmi, Anatolij Isajkin prohlásil, že členské státy NATO kupují ruské protiletadlové systémy, vrtulníky, munici, tanky a zbraně pro boj zblízka. Dodal, že všechny tyto zbraně splňují standardy Severoatlantické aliance a že členské státy uznaly jejich kvalitu.
Isajkin k tomu dodal, že "dodávky nejsou velké, neboť státy NATO kupují zbraně především od západních společností". Dále sdělil, že se ruský zbrojní sektor adoptoval na poptávku po modernizaci starších ruských výrobků, aby splňovaly standardy NATO. Některé členské státy totiž sále mají ve výzbroji ruská letadla MiG-29, vrtulníky Mi-17 a Mi-24 a protiletecké obranné systémy dlouhého, středního i krátkého dosahu.
Čtěte také:
Šéf NATO volá po bližších vazbách s Ruskem
Passy: Rusko se jednoho dne stane členem NATO
Zdroj: Kyiv Post (Ukrajina)
USA nechtějí umístit štít mimo členské státy NATO
Náměstek amerického ministra obrany Alexander Vershbow potvrdil, že Spojené státy neplánují umístit systémy protiraketové obrany mimo členské státy NATO a ani s žádným nečlenským státem nevyjednávají. Jeho prohlášení přišlo poté, co Rusko minulý týden projevilo obavy, že USA jednají s Ukrajinou nad možností umístit tam protiraketový štít.
Vershbow naopak řekl, že Spojené státy diskutují nad tématem protiraketové obrany s Ruskem. Uvedl, že Washington zahájil předběžná jednání s Moskvou ohledně možnosti, že "by Rusko vlastními prostředky přispělo k protiraketovému štítu". Dodal však, že "tato jednání jsou na úplném začátku".
Čtěte také:
USA: Protiraketový systém neumístíme mimo země NATO
Rusko varuje USA ohledně raketové obrany
Zdroj: The China Post (Čína)
Gates jednal v Soulu a varoval Severní Koreu
Americký ministr obrany Robert Gates je na návštěvě Jižní Korey při příležitosti pravidelných bezpečnostních jednání ohledně hrozby ze severokorejské strany a stavu jihokorejské armády. Předpokládalo se, že bude s Jižní Koreou diskutovat o její účasti v afghánské misi, vedenou Severoatlantickou aliancí.
Gates zároveň varoval Severní Koreu ohledně jejího jaderného programu. Gates prohlásil, že Spojené státy "nikdy nepřijmou Severní Koreu s jadernými zbraněmi", a uvedl, že USA považují severokorejský jaderný a raketový program za "smrtonosný a destabilizující".
Bezpečnostní rozhovory přišly poté, co minulý týden Severní Korea testovala rakety krátkého doletu a zároveň varovala Jižní Koreu před možným námořním střetem o sporné hranice. Severní Korea opustila letos v dubnu šestistranná jednání ohledně jaderného odzbrojení, přičemž provedla druhou jadernou zkoušku a odpálila zkušební rakety.
Čtěte také:
S. Korea: Sestřelíme každé letadlo nad naším územím
Severní Korea možná vystřelí další raketu
Jones: V otázce jaderných zbraní se rýsuje konsenzus
Zdroj: MSN News (USA)
Australští vojáci nejspíše opustí Afghánistán
Australská vláda vyjádřila záměr stáhnout vojáky z Afghánistánu. Australský ministr obrany John Faulkner vyzval vojenské představitele, aby zjistili, jak dokončit australskou misi v Afghánistánu co nejdříve. Diskuse ohledně možného stáhnutí vojáků z Afghánistánu začala v Austrálii poté, co šéf afghánské mise, generál Stanley McChrystal, požádal o více vojáků.
Australské ozbrojené síly zůstanou v zemi do rozhodujících voleb, které se konají příští měsíc. Faulkner prohlásil, že "poté by chtěl mít jasnou představu, jak rychle lze australské vojáky stáhnout". Dodal však, že stahování nebude okamžité, neboť Austrálie chce v oblasti zůstat, dokud místní síly nepřevezmou odpovědnost za bezpečnost v oblasti.
Austrálie má v Afghánistánu 1500 vojáků, což je nejvíce ze všech nečlenských států NATO. Od počátku války v Afghánistánu ztratila 11 mužů.
Čtěte také:
Austrálie chce z Afghánistánu co nejdřív
Austrálie: Další vojáky do Afghánistánu nepošleme
Austrálie posílí svůj kontingent v Afghánistánu
Zdroj: Laos News.net (Laos)