natoaktual.cz

SPECIÁL: Summit NATO 2021

Vrcholná schůzka spojenců Aliance
14. června v Bruselu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Polsko: Pochyby o bezpečnostních zárukách NATO

  8. března 2007  13:56

  Polsko: Pochyby o bezpečnostních zárukách NATO
  Severoatlantická aliance nebude v případě vojenského konfliktu schopna zaručit bezpečnost Polska, obává se polské ministerstvo zahraničí. Proto chce nyní Polsko v rámci vyjednávání o americkém protiraketovém systému podepsat bilaterální vojenskou dohodu s USA. "Od roku 1999 NATO nemodernizuje své obranné systémy, mimo jiné proto, že Alianci v této oblasti nehrozí žádné bezprostřední nebezpečí, které by tyto investice vyžadovalo," prohlásil Witold Waszczykowski, náměstek ministra obrany.

  Roman Kuzniar z Institutu mezinárodních vztahů Varšavské univerzity se ale obává, že dohoda s USA na posílení polské bezpečnosti oslabí Alianci. Ve stejném duchu se vyjádřil i bývalý ředitel Pentagonu pro NATO, podle něhož je zvláštní dohoda s Polskem zbytečná a navíc by mohla podkopat důvěryhodnost bezpečnostních záruk Aliance. Opačný názor má bývalý ministr obrany Radoslaw Sikorski, který ji považuje za rozumnou, pokud to bude pouze doplněk ke členství v NATO.

  Čtěte také:
  Raketová základna je v zájmu Polska

  Zdroj: Warsaw Business Journal (Polsko)

  ---

  Rusko se více obává NATO než terorismu
  Největší hrozbou není pro Rusko celosvětový terorismus, ale Severoatlantická aliance. Vyplývá to z návrhu nové ruské vojenské doktríny. Podle ní by měla být budována nová národní bezpečností strategie, která má odrážet geopolitické změny, tedy i fakt, že posílily nepřátelské vojenské aliance, zejména NATO. Ačkoli ruský prezident Vladimir Putin přikázal generálům přepracovat doktrínu už v červnu 2005, návrh reaguje na součásné zhoršení vztahů se Západem způsobené zejména plánem Bushovy administrativy na vybudování protiraketových základen v Česku a Polsku.

  Není zřejmé, kdy nová doktrína vejde v platnost, ale podle analytiků bude "mnohem tvrdší" oproti minulé, přijaté v roce 2000. Představitelé ruské armády jsou totiž rozčileni neúprosnou expanzí NATO na post-sovětské území, kvůli čemuž je Rusko stále více obklopeno nepřátelskými státy.

  Čtěte také:
  NATO má vliv na vojenské plány Ruska

  Zdroj: Sydney Morning Herald (Austrálie)

  ---

  Taliban: Na NATO se chystají tisíce povstalců
  Povstalecké hnutí Taliban má připraveno čtyři tisíce bojovníků, kteří překazí nedávno zahájenou velkou ofenzívu Severoatlantické aliance v jižním Afghánistánu. Sebevražední útočníci jsou připraveni, miny nastraženy a spojenecké helikoptéry budou sestřeleny, uvedl Mulla Abdum Kasim, vrchní velitel povstalců v provincii Helmand. NATO mezitím oznámilo chycení velitele Talibanu, který se snažil uniknout úřadům v přestrojení za ženu.

  Kasim řekl, že Taliban má v provincii Helmand až 9 tisíc bojovníků, z nichž čtyři tisíce jsou v severní části, kde Aliance v úterý zahájila dosud největší ofenzívu. Zároveň popřel, že by mezi nimi byly stovky zahraničních bojovníků, všichni jsou údajně Afghánci. Jsou též dobře vyzbrojeni a Taliban takto bude moci čelit NATO a Američanům 15 až 20 let, uvedl Kasim.

  Čtěte také:
  Nová ofenziva NATO proti Talibanu začala
  Scheffer: Taliban do roku 2009 porazíme

  Zdroj: Boston.com (USA)

  ---

  Blair: Ať se spojenci činí více
  Členské státy Severoatlantické aliance se musí více zapojit do bojů v Afghánistánu. Při interpelacích v parlamentu k tomu opět vyzval britský premiér Tony Blair, když byl tázán na dobu, po kterou budou britští vojáci v Afghánistánu působit. Vůdce opozice David Cameron varoval, že bez vojáků z jiných států NATO vznikne velký tlak na vyslání dalších britských posil do Afghánistánu.

  Svou přítomnost na severu země se rozhodlo posílit Švédsko, ale v britské vládě stále vládne pocit, že velké evropské státy, jako Francie, Německo a Itálie, by se mohly činit více. Paříž i Berlín odolaly požadavkům na zvýšení počtu vojáků či zrušení omezení na jejich použití i minulý měsíc na summitu NATO v Seville.

  Čtěte také:
  Británie: Na Afghánistán musí přispět i ostatní

  Zdroj: Guardian (Velká Británie)

  ---

  Kubánská média: Afghánci požadují stažení NATO
  Tisíce lidí v ulicích afghánského města Džalalabád požadovaly okamžitý odchod vojáků Severoatlantické aliance a USA, kteří zabili dalších 25 civilistů. Demonstranti požadovali "smrt koalici" a mávali vlajkami a transparenty požadujícími stažení okupačních vojáků z Afghánistánu. Požadovali též ráznou akci administrativy v Kábulu proti těm vojákům, kteří jsou za masakr zodpovědní.

  Protestanti se odvolávali na nedávné incidenty. V neděli bylo zabito 16 civilistů, když američtí vojáci zahájili palbu na obyvatele Džalalabádu poté, co byl jejich konvoj cílem sebevražedného útoku. Dalších devět Afghánců, včetně pěti žen a tří dětí, bylo zabito v pondělí při náletu na své domy v provincii Kapisa.

  Čtěte také:
  Afghánistán protestuje proti úmrtím civilistů

  Zdroj: Escambray (Kuba)

  ivn natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media