natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Polsko plánuje zvýšit výdaje na obranu až na 2,5 % HDP

  24. října 2017  23:29

  Polský prezident Andrzej Duda v centrále NATO | foto: NATO Photos

  Polsko plánuje zvýšit výdaje na obranu až na 2,5 % HDP

  Polský prezident Andrzej Duda podepsal zákon, ve kterém se plánuje neustálé zvyšování výdajů na obranu na 2,5 % HDP do roku 2030. Podle plánu by měla být polská armáda rozšířena na 200 000 vojáků, včetně 150 000 vojenských profesionálů a 50 000 vojáků z nové jednotky teritoriální obrany. Kvůli obavám z potenciální agresivity Ruska polská vládní konzervativní strana Právo a spravedlnost, která se v roce 2015 dostala k moci, označila obranu za prioritu.

  Ministr obrany Antoni Macierewicz v neděli řekl, že díky modernizaci, zvýšenému financování a posílení počtu jednotek získá polská armáda do deseti let schopnost zastavit každého protivníka.

  Kam dál?
  Polsko utratí 366 miliard na modernizaci armády (6.12. 2016)
  V Polsku se rozhoduje o vytvoření nové armády (4. 11. 2016)

  Zdroj: Radio Poland (Polsko)

  ---

  Hackeři zneužili konferenci NATO o kyberbezpečnosti k šíření viru

  Falešná pozvánka na skutečnou konferenci o kyberbezpečnosti, kterou ve Washingtonu pořádá alianční centrum kyberobrany (CCDCOE) ve spolupráci s kybernetickým institutem americké armády (ACC), obsahuje viry. Bezpečností experti našli ve wordovém dokumentu program, který dokáže najít a extrahovat data z nakažených počítačů a odesílat je tvůrcům viru. Email s dokumentem byl odeslán specificky zvoleným cílům. ACC proto varuje uživatele, aby nakládali s informacemi z internetu opatrně a nespouštěli programy uvnitř wordových dokumentů.

  Kam dál?
  NATO spoléhá v otázce kyberbezpečnosti na své členy, zároveň buduje kybervelitelství (8.9. 2017)

  Zdroj: IT News (Austrálie), The Daily Beast (USA)

  ---

  Wesley Clark doufá, že Srbsko se připojí k NATO

  Bývalý velitel sil Severoatlantické aliance v Evropě Wesley Clark doufá, že Srbsko bude následovat Černou Horu a stane se členem NATO. Černá Hora je „nejčistším příkladem hodnot, jako je stabilita, povznesení se nad konflikty na Balkáně, přijímání západního způsobu života a zvyšování životní úrovně pro život podle demokratických standardů,“ řekl Clark.

  „Vždy existuje někdo, kdo hledá místo, ve kterém se pokusí narušit hospodářský rozvoj a stabilitu v regionu, ale podstata je v míru a v lidech, kteří věří v silnou budoucnost, cení si svého života a vždy usilují o lepší“, dodal bývalý generál.

  Kam dál?
  Američany vycvičení srbští experti na odminování mají pomáhat Rusku (17.10. 2017)

  Zdroj: inSerbia (Srbsko)
   
  ---

  Příští summit NATO proběhne v Bruselu 11. a 12. července 2018

   „S potěšením oznamuji, že další summit Severoatlantické aliance se bude konat ve dnech 11. a 12. července 2018 v Bruselu v Belgii,“ oznámil generální tajemník NATO Jens Stoltenberg. „Budeme dále upevňovat vazbu mezi Evropou a Severní Amerikou, na které je založena Severoatlantická aliance, jelikož chceme pokračovat v přizpůsobování NATO 21. století. V reakci na vyvíjející se hrozby uskutečnila Aliance největší posilování naší kolektivní obrany v celé generaci. Naše mnohonárodní bojová uskupení na východě Aliance jsou nyní plně funkční a posilujeme naši přítomnost v oblasti Černého moře. Rovněž zvyšujeme úsilí proti kybernetickým útokům a hybridním hrozbám.

  Kam dál?
  Stoltenberg souhlasí s Trumpem, členové NATO musí zvýšit obranné výdaje (20.9. 2017)

  Zdroj: NATO

  ---

  Finsko nevylučuje členství v NATO

  Finský ministr zahraničí Timo Soini v aktuálním rozhovoru uvedl, že jeho země nevylučuje vstup do NATO. Soini však výslovně zdůrazňuje, že Finsko v současné době tuto otázku aktivně neřeší.

  „Finsko necítí žádnou hrozbu ze strany Ruska a ničeho se neobává, myslím, že to je společný názor, v dnešní zahraniční politice je dobré mít kladné vztahy se všemi, především se sousedy, jsme členem EU, součástí Organizace spojených národů a jsme spojenci se Severoatlantickou aliancí,“ doplnil ministr.

  Kam dál?
  Finsko debatuje o vstupu do NATO navzdory ruským varováním (10.10. 2017)

  Zdroj: Novinite (Bulharsko)

  oko; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media