Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Polsko očekává dohodu o základně do října

Vydáno 28.06.2007

Polsko očekává dohodu o základně do října
Dohoda mezi Polskem a USA o vybudování americké protiraketové základny na polském území by měla být podepsána nejpozději v říjnu. Uvedl to náměstek polského ministra zahraničí Witold Waszczykowski, když ve Washingtonu vyjednával o podmínkách pro tuto základnu. "Pokud chtějí Američané začít stavět v příštím roce, dohoda musí být uzavřena letos."

Tato smlouva by měla podle Waszczykovského posílit polskou bezpečnost, jedná se též o případném posílení některých záruk garantovaných Severoatlantickou aliancí. Politická a bezpečností dohoda s USA je hlavním požadavkem Polska pro souhlas s umístěním amerického odpaliště protiraketových střel.

Čtěte také:
Scheffer podpořil raketové základny USA
SPECIÁL: Vše o systému raketové obrany

Zdroj: SignOnSanDiego (USA)

---

RB OSN prý žádá nové jednání o Kosovu
Mnoho členů Rady bezpečnosti OSN požaduje obnovení jednání mezi Srbskem a jeho provincií Kosovem, které nepovede k automatické nezávislosti této provincie. Oznámil to belgický ministr zahraničí Karel De Gucht, který tento měsíc Radě předsedá. OSN dosud navrhovala, aby Kosovo získalo dohlíženou nezávislost. Po setkání se svým srbským protějškem Vukem Jeremičem se De Gucht vyslovil pro další čtyřměsíční jednání bez předem stanoveného výsledku. To nyní podporuje i většina států Evropské unie.

Toto prohlášení je zřejmě snahou překlenout názorové rozdíly mezi Spojenými státy a Ruskem. USA silně prosazují nezávislost Kosova, zatímco Rusko hrozí vetem jakékoli rezoluce, která by šla proti Srbsku. To trvá na tom, aby kosovo zůstalo jeho součástí a nabízí mu širokou autonomii. Nedávné čtrnáctiměsíční jednání o budoucím statusu Kosova však skončilo bez dohody obou stran.

Čtěte také:
Rusko a NATO se přou o Kosovo
Rozhodnutí o Kosovu může být odloženo

Zdroj: Serbianna (Srbsko)

---

Bulharsko: O americkém radaru by mělo jednat NATO
Vyjednávání o vybudování prvků americké protiraketové obrany ve střední Evropě by mělo probíhat v rámci Severoatlantické aliance. Po setkání se svým českým protějškem Karlem Schwarzenbergem to prohlásil bulharský ministr zahraničí Ivaylo Kolfin. Oba ministři se shodli na tom, že radar v České republice a silo s protiraketovými střelami by se v budoucnu měly stát částí raketové obrany NATO.

Americký systém, který je určen k ochraně před střelami odpálenými z Íránu či Severní Koreje, nebude chránit Bulharsko. Jeho představitelé proto už dříve uvedli, že požádají NATO o zahrnutí Bulharska do alianční raketové obrany.

ČR zahájila s USA vyjednávání o umístění radaru na svém území v květnu. Definitivní odpověď by pak Spojené státy měly obdržet počátkem příštího roku. Ministři se vyslovili i pro otevřené jednání s Ruskem, aby se necítilo plánovaným systémem ohroženo.

Čtěte také:
Bulharsko a Rumunsko mimo protiraketový štít USA
SPECIÁL: Vše o systému raketové obrany

Zdroj: Prague Daily Monitor (Česká republika)

---

Balkánské země uspořádaly protiteroristické cvičení
Srbsko, Rumunsko a Bulharsko se účastní rozsáhlého protiteroristického cvičení, které je první svého druhu na Dunaji. Scénářem cvičení nazvaného "Danube Guard 07" je společný boj proti teroristické skupině Balkánští vlci, která umístila výbušniny ve městech a vesnicích a chemikáliemi kontaminovala místní zdroje vody.

Úkolem armád bylo i odrazit útok teroristů na loď převážející chemikálie a ochránit ropná zařízení ve Srbsku. Cvičení, které sledovali i prezidenti všech tří zemí, se zúčastnilo 550 Srbů, 700 Rumunů a 360 Bulharů.

Zdroj: People's Daily (Čína)

---

Velitel NATO: Aliance v Afghánistánu vítězí
Ačkoli povstalci v Afghánistánu podle předpovědí s lepším počasím zvýšili počet útoků, koaliční jednotky v boji proti al-Káidě a Talibanu vítězí. Prohlásil to generál Joseph Votel, zástupce velitele pro operace koaličních sil. "Nepřítel používá všechny dostupné prostředky k útokům na naše vojáky a k narušení životů civilistů." Pomocí zastrašování též snižuje podporu vlády a kazí rozvojové úsilí a aktivitu vlády.

Na mnoha místech však tato povstalecká taktika selhává, když obyvatelé jejich snahy odmítají a proti povstalcům bojují. Koaličním a afghánským jednotkám se též podařilo zabít či zajmout desítky velitelů Talibanu a ponechat tak povstalce bez zkušeného velení. Díky tomu se též podařilo převzít kontrolu nad některými oblastmi dříve ovládanými Talibanem a zahájit v nich budování silnic, škol či úřadů.

Čtěte také:
NATO v Afghánistánu své postupy nezmění
Taliban: NATO nás infiltrovalo

Zdroj: The Conservative Voice (USA)

 

 

 

 

 

ivn natoaktual.cz