Polsko naléhá, aby NATO nasadilo jednotky k odstrašení Ruska
Severoatlantická aliance by měla překonat svou neochotu umístit jednotky na svou východní hranici a odstrašit ruskou agresi, naléhá polský ministr zahraničí Witold Waszczykowski. Ministr nesouhlasí s mnoha svými protějšky z řad ministrů členských států NATO, kteří považují „představu o vzdáleném ujišťování“ za nejlepší způsob pro uklidnění východních států Aliance. Přítomnost jednotek někteří spojenci chápou jako konfliktní postup vůči Rusku.
Kreml podle Waszczykowského potřebuje od NATO silný signál. „Přítomnost je znamením odhodlání bojovat, bránit – odradí Rusko od jakýchkoliv agresivit proti zemím východu a středu,“ uvedl Waszczykowski. „NATO odpoví jako celek na jakoukoliv agresi proti komukoliv ze spojenců,“ ujistil generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.
Kam dál?
Duda: Prioritou Polska je silnější přítomnost NATO ve východní Evropě (15.2. 2016)
Zdroj: Voice of America (USA)
---
Japonsko usiluje o významnější roli ve „světové obraně a bezpečnosti“
Tokio má v plánu vzít na svá bedra podstatně větší část „břemene globální obrany a bezpečnosti,“ uvedl japonský velvyslanec při Evropské unii Keiči Katakami. Podle něj chce japonský premiér Šinzó Abe svolení k širší aktivitě japonských vojenských sil v rámci sebeobrany a operací pro udržování míru a předcházení konfliktům. „Svět čelí nárůstu mezinárodních bezpečnostních hrozeb a Japonsko chce hrát vedoucí úlohu v jejich potlačování,“ dodal Katakami.
Za příklad širšího nasazení japonských vojenských sil považuje Katakami bližší spolupráci s Evropou v rámci Společné bezpečnostní a obranné politiky. Japonská vláda má nyní v plánu získat více námořních protiletadlových zbraní, modernizovat dvě ze šesti plavidel Aegis a další dvě vyrobit. Mimo to zvažuje nákup amerického pozemního protiletadlového systému s vysokým dosahem.
Kam dál?
Globální mír se bez Putina neobejde, tvrdí japonský premiér (19.1. 2016)
Rozhovor: Učíme se od Evropy, jak mírnit napětí, říká expertka z Tchaj-wanu (7.12. 2015)
Zdroj: Defense News (USA)
---
Z bombového útoku v Ankaře obviňuje Turecko kurdské ozbrojence
Z bombového útoku v hlavním městě Ankara obvinil turecký premiér Ahmet Davutoglu bojovníky syrských kurdských milicí (YPG), kteří měli spolupracovat s kurdskými ozbrojenci v Turecku. Při sebevražedném útoku v srdci Ankary byla v blízkosti vojenských autobusů odpálena výbušnina ukrytá v autě, která zabila 28 lidí. Premiér slíbil odvetná opatření v Sýrii a Iráku.
Davutoglu považuje útok za jasný důkaz, že YPG, dříve podporovaná USA v boji s organizací Islámský stát, je teroristickou organizací. Později zasáhl výbuch také vojenský konvoj na jihovýchodě Turecka, bezpečnostní zdroje hovořily o několika zraněných. Podle zdrojů došlo k výbuchu na dálnici k Diyarbakir, největšímu městu převážně kurdského jihovýchodu.
Kam dál?
Turci protestují proti účasti syrských Kurdů na mírových jednáních v Ženevě (27.1. 2016)
Útok na policejní stanici v Turecku si vyžádal několik mrtvých a zraněných (14.1. 2016)
Turecko v odplatě za útok v Istanbulu zaútočilo na pozice IS (15.1. 2016)
Zdroj: Reuters 1, Reuters 2 (USA, Velká Británie)
---
Syrské síly byly zasaženy „izraelským bombardováním,“ tvrdí pozorovatel
Syrské síly jižně od Damašku byly zasaženy „izraelským bombardováním,“ uvedla Syrská observatoř pro lidská práva (SOHR), organizace se sídlem ve Velké Británii. Pro-syrský vládní vojenský zdroj tyto zprávy dementoval. „Místo se stalo cílem tří raketových útoků, což způsobilo je fyzické poškození,“ tvrdila zpráva SOHR.
„Není známo, zda se uvnitř nacházeli členové hnutí Hizballáh, nebo ne,“ dodala SOHR. Libanonský Hizballáh je spojencem syrského prezidenta Asada. Dosud není jasné, zda se Izrael do pětiletého konfliktu zapojil, nicméně Damašek a Teherán tvrdí, že izraelské ozbrojené síly již vedou útoky v Sýrii.
Kam dál?
Obama naléhá na Rusko, aby zastavilo bombardování „umírněných“ syrských rebelů (15.2. 2016)
Egyptská vojenská letadla používají izraelský vzdušný prostor (16.12. 2015)
Zdroj: Deutsche Welle (Německo)
---
V Iráku byl „ukraden“ jaderný materiál
Množství vysoce radioaktivního izotopu o váze zhruba deseti gramů bylo ukradeno v Iráku. Chybějící iridium-192 by mohlo být použito pro výrobu špinavé bomby, pokud by se dostalo do rukou teroristů z organizace Islámský stát (IS), obávají se oficiální představitelé. Materiál byl v kufříku o velikosti notebooku, který zmizel v listopadu z budovy americké ropné společnosti v irácké Basře.
Množství je sice podstatně nižší, než celkový součet jaderného materiálu, který se nacházel v nemocnicích získaných hnutím IS, materiál je ovšem vysoce radioaktivní. Pokud by byl rozptýlen, lidé, kteří by s ním přišli do kontaktu po delší dobu, by mohli utrpět otravu ozářením a možná i zemřít, uvedl odborník na jaderné materiály z Carnegieho nadace Mark Hibbs.
Kam dál?
Cameron kritizován za povolení prodeje českých letounů L-159 do Iráku (16.2. 2016)
Irácká armáda potřebuje pomoc Kurdů při dobytí Mosulu, prohlásil Zebarí (30.12. 2015)
Zdroj: The Telegraph (Velká Británie)