natoaktual.cz

Summit NATO 2024

Speciální příloha
k summitu ve Washingtonu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Polsko chce zvýšit rozpočet na obranu a doufá ve větší přítomnost NATO v zemi

  18. srpna 2014  14:43

  Polská vláda chce navýšit obranný rozpočet země na 2 % HDP. Ilustrační foto - polský stíhací letoun F-16. | foto: SHAPE

  Polsko chce zvýšit rozpočet na obranu a doufá ve větší přítomnost NATO v zemi

  Polská vláda pracuje na navýšení výdajů na obranu z 1,95 procent HDP na dvě procenta kvůli narůstajícímu napětí na Ukrajině. Znamená to navýšení o 800 miliónů zlotých nebo 190 milionů eur na armádní výdaje. „Pokud se ministerstvo obrany rozhodne, že v daném období potřebuje utratit 2,2 procenta HDP, tak to učiní. Později utratí o něco méně než dvě procenta. Průměr zůstane stejný,“ uvedl zdroj z vládní zákonodárné skupiny.

  „Potřebujeme více flexibility v armádních výdajích. Zajistí to také dlouhodobou stabilitu ve financování polské armády,“ uvedl náměstek ministra obrany Czeslaw Mroczek. 

  Polská vláda doufá, že změna ve financování přispěje k větší přítomnosti Severoatlantické aliance v zemi. „Doufáme, že [na summitu NATO ve Walesu] padne rozhodnutí o vytvoření logistického centra pro výzbroj a další zásoby pro členské státy Aliance v Polsku a dalších baltských státech,“ prohlásil šéf Národního bezpečnostního úřadu generál Stanislaw Koziej.

  Kam dál?
  Na Ukrajinu ve velkém proudí ruské zbraně (18.7. 2014)
  Polsko: NATO je blízko k dohodě o posílení své přítomnosti ve východní Evropě (14.8. 2014)

  Zdroj: Polskie radio (1), Polskie radio (2) (Polsko)

  ---

  V případě infiltrace ve stylu Krymu odpoví NATO vojensky, varuje SACEUR

  Pokud se Rusko pokusí svými vojáky infiltrovat některou ze zemí Severoatlantické aliance, NATO odpoví vojensky, i kdyby tito vojáci na sobě neměli oficiální vojenské uniformy, tak jako v případě anexe ukrajinského Krymu, informoval vrchní velitel spojeneckých sil NATO v Evropě generál Phillip Breedlove. Vojáci vyslaní v únoru na Krym nosili uniformy bez národního označení. Přestože ruský prezident Vladimir Putin nejdříve zapojení Moskvy odmítal, později přiznal, že ruské jednotky byly na Krymu aktivní.

  Vrchní velitel NATO dále uvedl, že Aliance neplánuje zasáhnout na Ukrajině, jež není členem NATO, ale východoevropské členské země by se měly začít připravovat na možnou hrozbu v podobě „malých zelených mužíčků“, jimiž jsou myšleni vojáci v neoznačených uniformách.

  Zdroj: Reuters (USA)

  ---

  Ukrajina žádá od EU a NATO vojenskou pomoc

  Speciál

  Ukrajinský ministr zahraničí Pavlo Klimkin žádá Evropskou unii a Severoatlantickou alianci o vojenskou pomoc. „Potřebujeme vojenskou pomoc. Protože pokud bychom takovou pomoc dostali, usnadnilo by to naším divizím práci na zemi,“ uvedl Klimkin v rozhovoru a dodal, že vyzval Evropskou unii a NATO k pomoci Ukrajině.

  Klimkin doufá, že summit NATO v září přinese rozhodnutí o politické podpoře Ukrajině, která potřebuje „více pomoci ozbrojeným složkám a reformám“.

  Zdroj: RIA Novosti (Rusko)

  ---

  NATO ani EU nemohou Ukrajině vojensky pomoct, míní finský premiér

  Není možné pozitivně reagovat na žádost ukrajinského ministra zahraničí Pavlo Klimkina o vojenskou pomoc, uvedl finský premiér Alexander Stubb. Dodal, že v této krizi je klíčové zajištění trvajícího zastavení palby.

  „Samozřejmě, že to není možné. Ne od Severoatlantické aliance, protože NATO poskytuje vojenskou pomoc pouze svým členům, a to je dobře známo. A Evropská unie nemá potřebné kapacity, aby mohla poskytnout tento druh pomoci,“ uvedl Stubb.

  Zdroj: Yle Uutiset (Finsko)

  ---

  Ukrajina a Rusko souhlasí s inspekcí ruského humanitárního konvoje

  Ukrajinské a ruské orgány souhlasily s inspekcí první části kontroverzního ruského konvoje humanitární pomoci určeného pro oblasti držené rebely na východě Ukrajiny, informoval o tom Mezinárodní výbor Červeného kříže. Ukrajinští představitelé se obávají, že konvoj může obsahovat zbraně pro separatisty. Naopak Moskva obviňuje Kyjev ze zabraňování ruské humanitární misi.

  Ukrajina tvrdí, že minulý týden její bezpečnostní složky zničily kolonu ozbrojených vozidel, jež vjela na území Ukrajiny z Ruska na východě země. Zároveň generální tajemník Severoatlantické aliance Anders Fogh Rasmussen uvedl, že Aliance zaznamenává pokračující proudění zbraní a bojovníků z Ruska na východní Ukrajinu.

  Kam dál?
  Vozidla ruské armády spatřena u ukrajinských hranic (15.8. 2014)

  Zdroj: Turkish Weekly (Turecko)

  ist; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media