Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Polsko během dvou let nakoupí 119 německých tanků

Vydáno 27.11.2013

Tank Leopard II polské armády během cvičení Sil rychlé reakce NATO | foto: SHAPE

Polsko během dvou let nakoupí 119 německých tanků

Polský a německý ministr obrany podepsali dohodu o dodávce 119 německých tanků Leopard. Kontrakt dále obsahuje dodávky vojenského materiálu včetně transportních vozidel, kulometů, výcviku a rádiových systémů. Veškeré vybavení by Polsko mělo obdržet v příštích dvou letech. Polsko vyjde dohoda na celkem téměř čtvrt miliardy dolarů.

„Verze Leopardů, kterou pořizujeme, vydrží mnoho let bez potřeby modernizace. Chceme, aby tyto tanky byly hlavními tanky polské armády,“ uvedl polský ministr obrany Tomasz Siemoniak.

Kam dál?
Polsko se chystá rozšířit svou námořní flotilu (10.9. 2013)
Polsko vybuduje železnou hradbu, armáda dostane tisíc nových tanků (9.8. 2012)

Zdroj: Polskie radio (Polsko), Defense News (USA)

---

NATO nemůže zpomalit, hrozby jsou čím dál komplexnější

Severoatlantická aliance by se měla posunout dále v oblasti společných zpravodajských operací a raketové obrany a musí vybudovat letku těžkých vrtulníků. Náměstek generálního tajemníka NATO Alexander Vershbow dále poukazuje na význam tzv. chytré obrany a iniciativy společných sil. Vershbow to uvedl na sedmnácté mezinárodní konferenci Severoatlantické aliance a dodal, že příští summit NATO bude znamenat začátek nové kapitoly v životě Aliance.

NATO musí pokračovat jakožto bezpečnostní síť a centrála na poli bezpečnosti a při iniciaci bližší spolupráce s partnerskými zeměmi. Zároveň musí pomoci transformujícím se zemím, aby zajistila bezpečnost v Evropě.

Kam dál?
Evropa bude spolupracovat na vývoji nové generace dronů (20.11. 2013)

Zdroj: News Track India (Indie)

---

Aliance trénuje proti kyberútokům na největším cvičení svého druhu

Severoatlantická aliance odstartovala své historicky největší cvičení na poli kyberbezpečnosti. Cvičení Kyber koalice 2013 se v estonském Talinu účastní na 400 právních a IT expertů a vládních zástupců z více než třiceti evropských států. Odborníci procvičují schopnosti k zažehnání masivních, simultánních útoků na členy Aliance a jejich partnery.

„Kyberútoky se staly každodenní realitou a zvyšuje se jejich sofistikovanost a komplexnost,“ uvedl Jamie Shea, který je aliančním specialistou na nově vznikající bezpečnostní výzvy.

Kam dál?
NATO zvýší počet svých cvičení (31.10. 2013)
Rasmussen: Kyber-útoky jsou rostoucí hrozbou (24.10. 2013)

Zdroj: Defense News (USA)

---

Skotský premiér zmírňuje postoj vůči atomovým zbraním Aliance

Nezávislé Skotsko by umožnilo ponorkám a válečným plavidlům s atomovými zbraněmi ze Spojených států, Británie a dalších členských států Aliance vstup do skotských přístavů. V téměř sedmisetstránkovém "Bílém dokumentu" o nezávislosti Skotska to uvádí tamější vláda vedená Skotskou národní stranou. Ačkoli by nezávislé Skotsko chtělo vystěhovat britskou atomovou flotilu ze základny Faslane, tímto krokem dává najevo, že by alianční a tedy i britská plavidla měla přístup do skotských přístavů.

Navzdory obavám Washingtonu Bílý dokument zavazuje Skotsko ke spolupráci s NATO. Skotsko by tak následovalo příklad Norska a Dánska, které praktikují pravidlo "my se neptáme, vy neprozradíte", které znamená, že by skotské přístavy přijímaly plavidla „bez potvrzení či vyvrácení toho, zda-li vezou atomové zbraně“.

Kam dál?
Bez jaderných zbraní se Skotsko členem NATO nestane, ozývá se z Bruselu (15.8. 2013)
Skotskou nezávislostí utrpí britská bezpečnost (16.7. 2013)

Zdroj: The Guardian (Velká Británie)

---

USA poslaly své strategické bombardéry nad sporné území Japonska a Číny

Americké letectvo vyslalo dvojici svých strategických bombardérů B-52 ze základny na ostrově Guam nad sporné území Japonska a Číny. Reagovaly tak na víkendové prohlášení Číny, která označila většinu sporného území za svou zónu vzdušné obrany. Podle čínského ministerstva obrany byla zóna vytvořena kvůli obraně před potenciálními hrozbami ze vzduchu. Americké a japonské námořnictvo navíc hodlají reagovat přesunem svých flotil k hranici sporného území. Jejich společné cvičení je tak přímou výzvou směřovanou Číně.

Čína si nárokuje území o velikosti téměř milionu kilometrů čtverečních vodní plochy ve Východočínském moři. Čína totiž tvrdí, že energetické suroviny na dně moře stejně jako rybářská území patří právě Číně. Území zahrnuje také japonské ostrovy Senkaku, které si Čína nárokuje a nazývá je jako ostrovy Diaoyus.

Kam dál?
Čína vyzvala USA, aby nepodporovaly Japonsko v teritoriálních sporech (13.9. 2013)

Zdroj: USA Today (USA)

koc; natoaktual.cz