Dnes alokuje nejvíce peněz na obranu v celé Severoatlantické alianci a bude se snažit získat přístup k jaderným zbraním, vytvořit půlmilionovou armádu a nadále investovat do moderního zbrojení. Polský premiér Donald Tusk tyto kroky zdůvodňuje rostoucí hrozbou ze strany Ruska a obavami o spolehlivost Spojených států amerických jako spojence.
Polsko jedná s Francií o možnosti ochrany pod jejím jaderným deštníkem. Francouzský prezident Emmanuel Macron otevřel tuto diskusi pro všechny evropské země. Podle Tuska je dnešní situace závod o bezpečnost, ne o válku. Příkladem je Ukrajina, která se vzdala svých jaderných zbraní a dnes čelí agresi Ruska.
Polské ozbrojené síly čítají přibližně 200 tisíc vojáků. Tusk navrhuje, aby každý muž v Polsku prošel vojenským výcvikem, avšak neplánuje obnovit povinnou vojenskou službu. Ženy by vojenský výcvik mohly absolvovat dobrovolně. Cílem Tuskova návrhu je vybudovat armádu o 500 tisících vojáků.
Polsko rovněž zvažuje odstoupení od dohody zakazující použití nášlapných min a kazetové munice. Polsko se nevzdává členství v NATO nebo spojenectví s USA, ale musí podniknout kroky pro ochranu své východní hranice, která je zároveň hranicí NATO a Evropské unie.
Zdroj: Politico (Belgie)