Polská rétorika ohledně jednotek na východní hranici NATO není shodná s alianční
Změny v plánu Severoatlantické aliance na odstrašování Ruska ve východní Evropě bez stálých jednotek u ruských hranic si Polsko vykládá po svém. Prohlášení polského ministra obrany Antoniho Macierewicze znepokojilo zejména Británii, která potřebuje podporu Varšavy ve vyjednávání o reformě Evropské unie. Spor se vede o to, jak nazvat přítomnost aliančních jednotek na území východních členů NATO.
Neshody panují ohledně užívání slova „trvalý“, které se v angličtině řekne podobnými výrazy „permanent“ a „persistent“. Severoatlantická aliance prosazuje „persistent“ – přítomnost aliančních jednotek na území Polska prostřednictvím osmi malých předsunutých velitelství NATO, častějších vojenských cvičení a v případě nutnosti, sil velmi rychlé reakce čítajícími 40 000 vojáků. Polští představitelé raději užívají termínu „permanent“ a požadují, aby na území Polska byly trvale umístěny alianční jednotky.
„Někteří lidé říkají „permanent“, někteří „persistent“, jiní mluví o rotaci sil. Ve skutečnosti se všichni bavíme o tom samém,“ shrnul předseda Vojenského výboru NATO generál Petr Pavel.
Kam dál?
Summit NATO ve Varšavě je prioritou polského ministra obrany (12.1. 2016)
Polsko ustoupí v otázce migrantů, pokud Británie podpoří větší přítomnost jednotek NATO v Polsku (4.1. 2016)
Zdroj: Japan Times (Japonsko)
---
Polský ministr obrany: Británie pošle „natrvalo“ do Polska 1 000 vojáků
Součástí dohody posilující vazby mezi Londýnem a Varšavou bude od roku 2017 tisícovka britských vojáků trvale umístěných v Polsku, uvedl polský ministr obrany Antoni Macierewicz. V rozhovoru pro Radio Maryja ministr Macierewicz hovořil o 1 000 britských vojáků střídajících se na bázi rotací. Prohlášení britského ministerstva obrany ovšem v souvislosti s dohodou hovoří pouze o vyslání vojáků na časově omezená cvičení v Polsku.
Kam dál?
Téměř tisíc britských vojáků se zúčastní cvičení NATO v Polsku (21.1. 2016)
V Polsku by mohly v budoucnu sloužit britské jednotky (19.1. 2016)
Zdroj: The Guardian (Velká Británie)
---
Generál Pavel: Aliance chce intenzivnější komunikaci s Ruskem
FactboxPřečtěte si o současných vztazích NATO a Ruska v našem factboxu. |
Rozšířená odstrašující opatření proti Rusku chce Severoatlantická aliance vyvážit intenzivnější komunikací s Moskvou, uvedl jeden z vysoce postavených generálů Aliance. Moskva dosud veškeré pokusy o zavedení přímé komunikace na vojenské úrovni odmítla. Ze schůzky nejvyšších vojenských představitelů NATO vyplynulo, že většina zemí usiluje o nalezení střední cesty s Ruskem, uvedl předseda Vojenského výboru NATO generál Petr Pavel.
„Jsou to právě státy jako je Rusko, respektující především sílu, kterým musíme přizpůsobit náš přístup. Potřebujeme skloubit odstrašování s ochotou komunikovat. Rusko však neprokázalo prakticky žádnou ochotu ke kontaktu,“ uvedl generál Pavel.
Kam dál?
Rusko chce posílit svou armádu (22.1. 2016)
Zdroj: The Wall Street Journal (USA)
---
NATO zvažuje žádost o nasazení letounů AWACS v Sýrii
Severoatlantická aliance potvrdila, že se zabývá žádostí o podporu koalice vedené Spojenými státy při jejích leteckých úderech proti organizaci Islámský stát (IS) v Sýrii. NATO se dosud drželo zpátky kvůli obavám z komplikování mírových jednání. „Případné rozhodnutí bude v souladu s deklarací ze summitu NATO ve Walesu, která naznačovala připravenost Aliance podpořit dvoustranné úsilí spojenců,“ uvedl představitel NATO.
USA požádaly Alianci o podporu v boji proti IS formou vyslání aliančních průzkumných letounů AWACS.
Kam dál?
USA hledají podporu NATO při náletech proti IS (22.1. 2016)
Zdroj: Deutsche Welle (Německo)
---
Generál Dunford: Mise v Afghánistánu má podporu NATO
FactboxPřečtěte si k tématu factbox Mise Resolute Support. |
Členské státy Severoatlantické aliance jednotně podporují pokračování aliančního závazku v Afghánistánu, uvedl předseda sboru náčelníků štábů armády USA generál Joseph Dunford. Podle ministerstva obrany Spojených států popsal generál Dunford loňské období bojů v Afghánistánu jako „remízu“. Generál zdůraznil, že na rozdíl od předchozích let afghánské síly v minulém roce operovaly pouze s podporou zlomku mezinárodních jednotek.
Ačkoliv mají před sebou afghánské síly ještě mnoho práce, generál Dunford prohlásil, že v letošním roce pro Afghánce nechce jen remízu. Afghánské bezpečnostní síly však mají stále co zlepšovat, v čemž by jim mělo mezinárodní společenství pomoci.
Kam dál?
Austrálie zvyšuje počet vojáků v Afghánistánu (19.1. 2016)
Tajná zpráva NATO: Afghánská armáda není bojeschopná (11.1. 2016)
Zdroj: Khaama Press (Afghánistán)