natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Polská armáda nakoupí sedmdesát helikoptér

  18. července 2013  15:26

  Vrtulník Mi8 polské protiteroristické jednotky. Ilustrační foto. | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

  Polská armáda nakoupí sedmdesát helikoptér

  Polské ministerstvo obrany zahájilo s různými výrobci jednání o nákupu sedmdesáti vojenských helikoptér. Očekává se, že k uzavření tendru dojde příští rok a první vrtulníky Polsko obdrží v roce 2016. Premiér Donald Tusk již vloni prohlásil, že Polsko v následujících deseti letech nakoupí nejmodernější modely helikoptér v celkové hodnotě téměř devíti miliard zlotých (přes dvě miliardy eur).

  Ministr obrany Tomasz Siemoniak dal najevo, že v tendru budou upřednostněny společnosti, které uskuteční projekt na polské půdě a pokud možno s využitím polských komponentů. I když se resort obrany potýká s rozpočtovými škrty, podle informací deníku Gazeta Wyborcza však projekt nákupu helikoptér v ohrožení není. Nejpravděpodobnějším vítězem v tendru bude podle deníku společnost Sikorsky, která již v Polsku ve výrobě letadel působí.

  Kam dál?
  Analýza: Žádná bouře v Polsku kvůli štítu nebude, Poláci spoléhají na sebe (25.3. 2013)

  Zdroj: Polskie Radio (Polsko)

  ---

  Drsné arktické podmínky ohrožují kanadské plány za polárním kruhem

  Logistické problémy ohrožují kanadské ambiciózní plány na výstavbu základen a jiných instalací v rozlehlém arktickém regionu. Od roku 2006 kanadská vláda zamýšlí posílit vojenskou přítomnost v Arktidě kvůli rozsáhlým zásobám ropy, zemního plynu a dalších nerostných surovin. Ambiciózní plán kanadského premiéra Stephena Harpera, který razí v Arktidě cestu „use it or loose it“, však narazil na nečekané výzvy.

  Kanadští vojenští důstojníci došli ke zjištění, že obtížnost logistických operací se v arktickém prostředí snadno vyrovná nebo dokonce předčí operace uprostřed válečné zóny například v Afghánistánu. „Armáda bude muset omezit aktivity v regionu,“ tvrdí generál Peter Devlin. „Je mnohem obtížnější provádět operace u nás za polárním kruhem než někde v Kábulu nebo Kandaháru, protože v Arktidě máte jen to, co si s sebou právě přivezete,“ dodal Devlin.

  Kam dál?
  Kanada je rozhodnuta uzavřít kapitolu své vojenské přítomnosti v Afghánistánu (11.7. 2013)

  Zdroj: Defense News (USA)

  ---

  Hagel se rozhodl škrtat na nejvyšších místech Pentagonu

  Americký ministr obrany Chuck Hagel nařídil seškrtat rozpočet pro nejvyšší civilní a vojenská velitelství v Pentagonu o dvacet procent do roku 2019. Svůj plán oznámil během úterní návštěvy námořní základny v Jacksonville na Floridě. Tento krok má představovat jasný signál, že žádná část vojenského byrokratického aparátu se rozpočtovým škrtům nevyhne.

  Podobné plány měli i předchozí šéfové resortu obrany, omezit přebujelou byrokracii se jim však spíše nepodařilo. Hagelův mluvčí George Little oznámil, že navržené škrty ušetří v následujících pěti letech až dvě miliardy dolarů, což sice nespasí napjaté rozpočty ministerstva obrany, ale dává se tím jasně najevo, že „šetřit musí v Pentagonu každý“.

  Kam dál?
  Nůž na krku Pentagonu: automatické úspory přiškrtí výcvik, létání i mise (5.3. 2013)
  Americké letectvo zrušilo svou účast na všech veřejných přehlídkách (4.3. 2013)

  Zdroj: Global Post (USA)

  ---

  NATO už nepotřebuje ciserny na palivo, jdou do šrotu

  Stažení spojeneckých jednotek z Afghánistánu může být pro mnohé dobrá zpráva, nikoliv však pro majitele a provozovatele palivových cisteren, kterými byli vojáci zásobováni. První propad poptávky po cisternách nastal v roce 2011, když pákistánská vláda po útoku na kontrolní stanoviště v Salala uvalila blokádu na pozemní přepravu mezi Pákistánem a Afghánistánem. Obnovení přepravy o rok později se ale netýkalo cisteren s palivem kvůli vysokému riziku ze strany ozbrojenců.

  „Lidé spojení s byznysem kolem dodávek paliva pro Alianci si uvědomili, že hra skončila,“ tvrdí Nazir Khan, majitel přepravních nádrží na palivo. „Desítky řidičů a pomocníků NATO byly zabity ozbrojenci, protože cisterny s palivem se daly jasně rozpoznat od přepravních kontejnerů s jiným zbožím,“ dodal Khan, který postupně dává všechny nepotřebné nádrže do starého železa.

  Zdroj: The Express Tribune (Pákistán)

  ---

  Šéf velitelství NATO pro transformaci navštívil Litvu

  Šéf Velitelství spojeneckých sil pro transformaci Severoatlantické aliance (SACT) generál Jean-Paul Paloméros ve dnech 17. a 18. července 2013 uskutečnil formální návštěvu Litvy, při níž se setkal s litevským ministrem národní obrany Juozasem Olekasem, náčelníkem generálního štábu Arvydasem Pociusem a ministrem zahraničí Linasem Linkevičiusem.

  Tématem celé řady schůzek byly nové výzvy pro NATO a transformace ozbrojených složek. Zástupci Litvy i šéf velitelství Paloméros projednali i projekt tzv. „chytré obrany“ (Smart Defence), který umožňuje spojencům různá efektivní obranná řešení, spolupráci ve výcviku a společné projekty.

  Kam dál?
  Výcvik a spolupráce budou priority NATO po ukončení afghánské mise (15.1. 2013)

  Zdroj: Lithuania Tribune (Litva)

  zuk; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media