Chce spolupracovat se skandinávskými a pobaltskými státy. Tento posun směrem k severní Evropě je do značné míry důsledkem polského zklamání z Německa. Novými partnerstvími se polská vláda snaží ukázat, že má prostor pro manévrování a není závislá pouze na Německu. Silnější zaměření na severní Evropu však neznamená, že by se Polsko k Berlínu zcela otočilo zády. Německo ale není jedinou zemí, která Polsko zklamala. Tradiční partneři Polska ve střední Evropě, Maďarsko a Slovensko, již nemohou být považováni za spojence kvůli svým blízkým vztahům s Ruskem.
Polský předseda vlády Donald Tusk se tak poprvé zúčastnil schůzky Severo-baltské osmičky (NB8). Dvoudenní summit se konal na venkovském sídle švédského předsedy vlády Ulfa Kristerssona v Harpsundu. Tusk byl na schůzce přivítán jako nositel naděje. Kristersson během schůzky NB8 ocenil polskou vládu za vysoké výdaje na obranu.
Tusk a Kristersson spolu během summitu uzavřeli dohodu, která povyšuje jejich strategické partnerství z úrovně ministrů zahraničí na úroveň předsedů vlád. Účastnící summitu NB8 chtějí podpořit zbrojní výrobu na Ukrajině, zvýšit dodávky munice a posílit energetickou infrastrukturu země, aby Ukrajinci přečkali další zimu. Také plánují podpořit Ukrajinu na cestě do Evropské unie a Severoatlantické aliance.
Zdroj: Deutsche Welle (Německo)