natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Plány kompletního stažení z Afghánistánu neexistují, říká generál z ISAF

  4. září 2013  23:17

  Provincie Núristán v Afghánistánu. Ilustrační foto. | foto: Americké ministerstvo obrany

  Plány kompletního stažení z Afghánistánu neexistují, říká generál z ISAF

  Americký velitel pozemních sil Severoatlantické aliance v Afghánistánu se nechal slyšet, že o úplném stažení ze země po roce 2014 nikdy nebyla řeč, a to navzdory obtížnému politickému vyjednávání s afghánskou vládou. Podle generála Marka Milleyho je termín „stažení“ nadmíru nesprávný.

  „Neexistuje zde ani náznak nějakého úplného stahování z Afghánistánu,“ prohlásil generál Milley, druhý nejvyšší velitel celé mise ISAF. „Naši misi pozměníme, zmenšíme její velikost i pole působnosti,“ dodal Milley. Afghánský prezident Hamíd Karzáí se však do podpisu dohody o dalším působení Spojených států v zemi nijak nehrne.

  Kam dál?
  Karzáí se do podpisu bezpečnostního paktu s USA nehrne (26.8. 2013)

  Zdroj: Stars and Stripes (USA)

  ---

  Pan Ki-mun: Bez mandátu OSN by byl útok v Sýrii ilegální

  Generální tajemník Organizace spojených národů Pan Ki-mun upozornil, že jakýkoli vojenský útok, který by měl potrestat syrský režim za údajné použití chemických zbraní, by byl legální podle Charty OSN pouze v sebeobraně anebo pokud by byl schválen Radou bezpečnosti OSN.

  Pan Ki-mun dále varoval země, jako jsou Spojené státy nebo Francie, jež zvažují vojenskou akci v Sýrii, že toto „potrestání“ může vyvolat jen ještě větší chaos a krveprolití.

  Pokud inspektoři OSN potvrdí použití chemických zbraní v Sýrii, zablokovaná Rada bezpečnosti by se měla přes rozdílné názory přenést a konat, vyzval Pan Ki-mun.

  Kam dál?
  Sýrie žádá OSN o ochranu, USA chtějí trestat za použití sarinu (2.9. 2013)

  Zdroj: CBC News (Kanada)

  ---

  Baltské nebe budou střežit Belgičané

  Francouzské letectvo dnes předává povinnosti související se střežením baltského vzdušného prostoru Belgičanům. Slavnostní předávání se uskuteční na litevské letecké základně v Šiauliai, oznámilo estonské ministerstvo obrany. Francouzské letectvo střežilo Pobaltí v rámci air-policingové mise Severoatlantické aliance od letošního května. V misi se prozatím vystřídalo čtrnáct členů NATO.

  Baltské země nejsou jedinými, jimž nebe střeží ostatní členové NATO. Belgická letadla hlídkují nad Lucemburskem, ta italská nad Slovinskem a Albánií. Islandské nebe střežili Švédové a Finové. Letouny členských zemí Aliance hlídají Pobaltí od roku 2004, kdy Estonsko, Lotyšsko a Litva vstoupily do NATO.

  Kam dál?
  Stíhači s gripeny se vrátili z Pobaltí, na kontě mají 15 ostrých zásahů (4.1. 2013)

  Zdroj: ERR (Estonsko)

  ---

  NATO „prošetřuje“ údajné odpálení raket ve Středozemním moři

  Severoatlantická aliance nemá žádné informace o údajném odpálení balistických raket ve Středozemním moři a chystá se zjistit, co je na tom pravdy. Ruské ministerstvo obrany v úterý informovalo, že jejich systém včasného varování odhalil dvě odpálené rakety.

  Pentagon, ministerstva obrany Velké Británie a Francie, ani izraelská armáda o balistických střelách údajně nic neví. Odpálení rakety, k němuž došlo v úterý v 10:16 moskevského času, odhalil radar nedaleko ruského města Armavir. Trasa střely vedla ze středního do východního Středomoří, oznámilo ruské ministerstvo obrany.

  Zdroj: RIA Novosti (Rusko)

  ---

  Gruzie se chce dostat do příští vlny rozšíření NATO

  Integrace do Evropské unie a Severoatlantické aliance je „základním pilířem“ gruzínské zahraniční politiky, prohlásil premiér Bidzina Ivanišvili. „Lidé a vláda Gruzie si plně uvědomují, že pouze evropská a euro-atlantická integrace poskytne zemi bezpečnost a záruku demokratického vývoje,“ upozornil Ivanišvili.

  „Jednou z nejdůležitějších záruk gruzínské bezpečnosti je členství v Severoatlantické alianci. Naše úřady se proto budou snažit, aby se Gruzie dostala do příští vlny rozšíření,“ dodal premiér. „Gruzie nemá jinou možnost, než usilovat o členství v EU a NATO,“ poznamenal před nedávnem gruzínský prezident Michail Saakašvili.

  Kam dál?
  Gruzie stále vyhlíží členství v NATO (30.4. 2013)

  Zdroj: BSANNA News (Ukrajina)

  zuk; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media