natoaktual.cz

Summit NATO 2024

Speciální příloha
k summitu ve Washingtonu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Piráti se ze Somálska přesouvají k břehům západní Afriky

  17. července 2013  16:24

  Zásah proti somálským pirátům (13. srpna 2012) | foto: NATO

  Piráti se ze Somálska přesouvají k břehům západní Afriky

  Guinejský záliv u břehů západní Afriky se stává novým útočištěm pro piráty, ukazuje aktuální zpráva Mezinárodní námořní organizace (IMB). Naopak významný pokles, především díky rozsáhlé protipirátské kampani, do níž se zapojila námořnictva zemí ze všech koutů světa, vykazuje pirátství u somálských břehů. Počet incidentů za prvních šest měsíců letošního roku klesl u břehů Somálska na pouhé čtyři, v porovnání se 44 incidenty za stejné období v loňském roce. To je nejnižší počet případů pirátství v oblasti od roku 2006.

  Naopak v Guinejském zálivu letos evidují již 31 případů pirátství, z toho čtyři únosy lodí. Na 56 námořníků pak bylo letos u břehů Západní Afriky vzato jako rukojmí. K většině z daných incidentů dochází podle analýzy IMB u břehů Nigérie.

  „Je to zodpovědnost především jednotlivých států, aby zajistily bezpečí ve svých pobřežních vodách,“ vysvětlil Dave Beham ze Spojeneckého námořního velení NATO, proč se Severoatlantická aliance nechystá rozšířit své protipirátské aktivity k západoafrickým břehům.

  Souhrnné údaje ukazují na celkový pokles případů pirátství ve světě, kdy bylo letos za první půlrok evidováno o téměř 40 incidentů méně než za stejné období vloni, konkrétně 138.

  Kam dál?
  Únosy lodí u Somálska se už pirátům nedaří (3.5. 2013)

  Zdroj: The Hindu (Indie)

  ---

  Sebevraždy britských vojáků převýšily počet zabitých Tálibánem

  V roce 2012 spáchalo sebevraždu více britských vojáků a veteránů, než kolik jich bylo zabito v Afghánistánu Tálibánem, uvádí ve svém zjištění program britské veřejnoprávní televizní stanice BBC. Podle studie spáchalo za loňský rok sebevraždu 21 britských vojáků a 29 veteránů, což je o šest více, než kolik britských vojáků zemřelo v roce 2012 v Afghánistánu.

  Vinu na počtu sebevražd může mít především rozvoj posttraumatické stresové poruchy. Ta je však podle statistik britského ministerstva obrany u sloužících vojáků méně častá než u běžné populace, kde zmíněnou poruchou trpí 2,9 lidí.

  I přes to se podle údajů ministerstva obrany počet vojáků sloužících v Afghánistánu, u nichž se posttraumatický stresový syndrom rozvinul, za poslední tři roky víc než zdvojnásobil. Kolik z vojáků, kteří vloni spáchali sebevraždu, poruchou trpělo, se nicméně nedá ověřit.

  Ministerstvo obrany doposud vyčlenilo na podporu mentálního zdraví svých vojáků přes sedm milionů liber.

  Kam dál?
  Turecká armáda má problémy s mučením a sebevraždami (3.5. 2013)
  Americká armáda se potýká s problémem sebevražd (2.11. 2011)
  Dánští váleční veteráni páchají sebevraždy (22.3. 2010)

  Zdroj: BBC (Velká Británie)

  ---

  Vojenská pomoc syrským rebelům ze strany USA zpomalila

  Americký prezident Barack Obama podle časti svých vrcholných poradců, takzvané „Skupiny právníků“, riskuje, že podporou syrských rebelů poruší mezinárodní právo a dá prezidentovi Sýrie Bašáru Asadovi právní základ pro útok proti Americe. To je jeden z hlavních důvodů, proč Obamova administrativa podporuje rebely tajnými kanály prostřednictvím CIA a nikoliv veřejně prostřednictvím armády. Kvůli tomu je podpora syrským rebelům ze strany USA značně omezená a pomalá. Obamovi poradci se navíc i tak nechali slyšet, že Asad nemá žádnou povinnost rozlišovat mezi CIA a jiným orgánem americké vlády.

  Obamova současná obezřetnost v podpoře syrských rebelů údajně vychází ze snahy vymezit se vůči administrativě bývalého prezidenta George W. Bushe, případně omezit kroky, jež by zavlekly USA do dalšího konfliktu na Blízkém východě. Podle Obamových poradců nicméně Spojené státy riskují odplatu ze strany syrského režimu, i kdyby zásobovaly rebely pouze příděly jídla.

  Správnost podpory syrských rebelů a případné porušení mezinárodního práva Obamova administrativa doposud ospravedlňovala tamní humanitární krizí, porušováním lidských práv ze strany režimu a dodávkami zbraní režimu Íránem, jež porušují sankce Rady bezpečnosti OSN uvalené na Sýrii.

  Kam dál?
  Americký kongres oddaluje pomoc Sýrii (9.7. 2013)
  Bílý dům mlží ohledně vojenské pomoci syrským rebelům (17.6. 2013)

  Zdroj: The Wall Street Journal (USA)

  ---

  NATO pomáhá Moldávii s obranným vzděláváním

  Tým expertů NATO navštívil před nedávnem Moldávii, kde provedl vyhodnocení Programu na zlepšení obranného vzdělávání (DEEP), na němž Moldávie již čtyři roky se Severoatlantickou aliancí spolupracuje. NATO v posledních letech pomohlo ve výstavbě potřebných kapacit moldavské vojenské akademii, jež je primární obrannou vzdělávací institucí moldavských ozbrojených sil. Ta tak nyní může nabízet plnohodnotné bakalářské i magisterské studijní programy. Ministr obrany Moldávie Vitalie Marinuta dále požádal NATO o pomoc s rozvojem doktorského programu v oblasti vojenské.

  NATO se prostřednictvím Programu na zlepšení obranného vzdělávání snaží pomáhat svým partnerům s výstavbou, rozvojem a případně reformou vzdělávacích institucí v oblasti bezpečnosti, vojenství či obrany. Kromě daného programu spolupracuje Moldávie s Aliancí v mnoha dalších oblastech vymezených v Akčním plánu partnerství.

  Kam dál?
  Mongolsko žádá NATO o podporu ve vojenském vzdělávání (4.7. 2013)

  Zdroj: NATO

  ---

  Na místě Kaddáfího sídla vyroste veřejný park

  Komplex budov a sportovních hřišť, jenž donedávna patřil Muammaru Kaddáfímu, se změní ve veřejný park. Komplex nazvaný Bab al-Azaziya, pod kterým se rozkládá i podzemní bunkr, býval symbolem represe Kaddáfího režimu svrženého v roce 2011.

  Jména brigád, jež komplex po vybombardování spojeneckými silami obsadily, jsou stále vysprejovány na okolních zdech. Přestavba více jak tři kilometry čtvereční velikého areálu na veřejný park by měla začít během dvou měsíců, uvedl libyjský ministr turismu.

  Kam dál?
  Británie vycvičí dva tisíce libyjských vojáků (10.7. 2013)

  Zdroj: The Telegraph (Velká Británie)

  dun; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media