natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Pentagon: Vojáci NATO na Pákistánce nezaútočili bez vyprovokování

  24. ledna 2012  16:10

  Afghánské údolí Kunar nedaleko hranice s Pákistánem. | foto: ISAF Media

  Pentagon: Vojáci NATO na Pákistánce nezaútočili bez vyprovokování

  Alianční letecké útoky proti pákistánským hraničním stanovištím z listopadu loňského roku nebyly „nevyprovokované“. Americké ministerstvo obrany svým vyjádřením reagovalo na pákistánskou zprávu, podle níž zaútočily alianční jednotky na pákistánské vojáky bez předchozího vyprovokování.

  „Prohlášení, že americké síly zaútočily bez vyprovokování, je prostě nepravdivé,“ uvedl mluvčí ministerstva John Kirby. Pentagon si podle Kirbyho „stoprocentně“ stojí za svojí zprávou, která tvrdí, že oba státy udělaly chyby, které vedly ke smrti 24 pákistánských vojáků.

  Americké ministerstvo obrany se nyní snaží na celou věc co nejrychleji zapomenout a vybudovat dobré vztahy s pákistánskou armádou, sdělil dále Kirby. „Stále věříme, že spolupráce s pákistánskou armádou je pro náš úspěch v Afghánistánu klíčová,“ dodal mluvčí.

  Kam dál?
  Pákistán odmítá závěry americké zprávy o náletu NATO

  Zdroj: Dawn (Pákistán)

  ---

  NATO se v Chicagu připraví na ‘nové hrozby‘

  Jedním z klíčových úkolů nadcházejícího aliančního summitu je zajistit, že bude NATO připraveno na nové hrozby, informoval americký vyslanec při NATO Ivo Daalder. Jeho prohlášení přichází krátce poté, co Írán pohrozil, že v reakci na ropné embargo Evropské unie zablokuje Hormuzský průliv.

  Summit 2012

  EU uvalila na Írán ropné embargo s cílem dovést Teherán k tomu, aby pokračoval v jednání o jeho jaderném programu. Podle Daaldera se nejedná o jediné opatření, ostatní však nejsou tak „jednoduchá“. Právě v Hormuzském průlivu byly v posledních dnech spatřeny americké, britské i francouzské lodě, avšak Daalder vyloučil, že by se jednalo o flotilu NATO.

  Příští alianční summit se bude konat letos v květnu v americkém Chicagu. Mezi dalšími tématy bude vojenská strategie, jednání o rozpočtu či otázka posílení aliančních kapacit v oblasti zpravodajství a protiraketové obrany.

  Kam dál?
  Írán v OPEC: Nechce-li Evropa naši ropu, neměla by dostat žádnou
  Chicago se chystá na summity NATO a G8

  Zdroj: ABC News (USA)

  ---

  Turecku se nelíbí francouzský zákon o arménské genocidě

  Turecko důrazně odmítlo krok francouzského Senátu, který schválil zákon, podle něhož je popírání arménské genocidy nezákonné. „Důrazně odmítáme toto rozhodnutí, které je ukázkou nezodpovědnosti. Jedná se o nešťastný krok,“ stojí v prohlášení tureckého ministerstva zahraničí. Turecká vláda prý nebude otálet s odvetnými opatřeními.

  Ministerstvo dává rozhodnutí francouzského Senátu do souvislosti s nadcházejícími prezidentskými volbami ve Francii. S reakcemi však přišli i další turečtí představitelé. „Rozhodnutí Senátu je velká nespravedlnost a nedostatek respektu vůči Turecku,“ prohlásil například turecký ministr spravedlnosti Sadulláh Ergin. Předseda parlamentní komise pro zahraniční otázky zase uvedl, že „Francie otevřela černou stránku historie“.

  Turecko zmrazilo své politické a vojenské vztahy s Francií již minulý měsíc, když zákon schválilo francouzské Národní shromáždění. Zákon nyní musí podepsat ještě prezident Nicolas Sarkozy, jehož pravicová strana UMP návrh podala.

  Kam dál?
  Turecko přerušilo vojenskou spolupráci s Francií. Kvůli ´hádce o genocidu´

  Zdroj: France24 (Francie)

  ---

  NATO: Rok 2011 byl pro ISAF úspěšný

  Rok 2011 byl „pozoruhodně úspěšným rokem“ v boji proti afghánským vzbouřencům i v rozvoji afghánských bezpečnostních sil, prohlásil mluvčí mezinárodních sil ISAF Carsten Jacobson.

  Jacobson vyzdvihl úspěchy koaličních sil zejména v případě zabezpečení Kandaháru na jihu země a boji proti tzv. Haqqaniho skupině na východě Afghánistánu. Z Kábulu se zároveň podle aliančního mluvčího stalo „prospívající hlavní město obchodu“, jehož bezpečnost mají pevně v rukou afghánské síly.

  Jacobsonovo prohlášení je však v přímém rozporu s obecným přesvědčením, že se situace v hlavním městě v posledních 12 měsících zhoršila. V posledním roce se terčem útoků totiž staly i objekty západních států, včetně americké ambasády.

  Kam dál?
  Velitel ISAF: Útoky na Afghánce ukazují, že Mulla Umar ztrácí kontrolu nad Talibanem
  ‘Afghánci nebudou schopni zajistit bezpečnost země’

  Zdroj: Asia One (Singapur)

  ---

  ISAF: Za zabitím francouzských vojáků nemusí stát nutně Taliban

  Je zatím příliš brzy pro závěry, že za zabitím čtyř francouzských vojáků jejich afghánským kolegou stál Taliban, uvedl mluvčí mezinárodních sil ISAF. „Pro tyto incidenty existuje mnoho vysvětlení,“ stojí v prohlášení ISAF na Twitteru. Kromě čtyř zabitých si útok vyžádal i 15 zraněných francouzských vojáků.

  Francouzský prezident Nicolas Sarkozy na útok reagoval rozzlobeně a varoval, že stáhne francouzské vojáky z Afghánistánu ještě před plánovaným termínem na konci roku 2014. Na místo zároveň vyrazil francouzský ministr obrany Gérard Longuet, který byl informován, že za úrokem stál převlečený Talibánec.

  Podle nejmenovaných zdrojů však muž zatčený za útoky tvrdí, že svůj čin spáchal kvůli videu, na kterém američtí mariňáci močí na těla mrtvých Talibánců. ISAF si tak stojí za tím, že neexistují žádné ukazatele systematické infiltrace afghánských bezpečnostních sil.

  Kam dál?
  Voják, který zabil čtyři francouzské kolegy, byl prý Talibánec
  Francouzští vojáci zůstanou v Afghánistánu i po roce 2014

  Zdroj: AFP (Francie)

  autor: mdo; editor: pet; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media