natoaktual.cz

Summit NATO 2024

Speciální příloha
k summitu ve Washingtonu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Panetta: Bojové operace v Afghánistánu chceme ukončit již v roce 2013

  2. února 2012  13:10

  Ministr obrany USA Leon Panetta | foto: NATO Photos

  Panetta: Bojové operace v Afghánistánu chceme ukončit již v roce 2013

  Spojené státy i NATO plánují ukončit svoji bojovou misi v Afghánistánu v příštím roce, kdy se začnou zabývat převážně výcvikem afghánských bezpečnostních sil, sdělil americký ministr obrany Leon Panetta. „Doufáme, že od poloviny roku 2013 se nám podaří přechod od bojové role k výcviku, poradenství a asistování,“ uvedl Panetta.

  Panetta tak doufá, že k přechodu dojde ještě před plánovaným ukončením operace v Afghánistánu 2014. „V roce 2014 by mělo dojít ke konsolidaci těchto změn a k potvrzení, že jsou naše zisky stálé,“ informoval americký ministr. Podle Panetty by v Afghánistánu i po roce 2014 měla zůstat velká civilní mise.

  Spojené státy chtějí, aby se o bezpečnost v zemi staraly afghánské síly podporované americkými poradci. „Cílem je, abychom se staly poradenskou, asistující a vzdělávací silou, a ne silou, která je neustále zapletena do bojů proti vzbouřencům,“ představil americké plány velitel aliančních a amerických sil v Afghánistánu.

  Kam dál?
  Rasmussen: NATO odchod z Afghánistánu neuspíší

  Zdroj: CNN (USA)

  ---

  Ministři obrany NATO jednají v Bruselu o Afghánistánu i chytré obraně

  V Bruselu se tento týden chází ministři obrany 28 států NATO a dalších více než 20 partnerských zemí, aby diskutovali nad Afghánistánem, chytrou obranou a reformou NATO. Dnes by se ministři obrany NATO měli soustředit na vývoj situace v Afghánistánu a na otázku podpory afghánských bezpečnostních sil i po roce 2014.

  Následně se ministři zaměří na reformu Severoatlantické aliance a zhodnotí průběh zeštíhlování aliančních agentur, vojenských velitelských struktur a velitelství. Tématem bude i chytrá obrana, což je přístup, podle něhož spojenci zaměřují své zdroje na přední priority, specializují se a spolupracují na mezinárodních projektech.

  Pátek by se měla jednání věnovat situaci v Kosovu, kde se od roku 2011 výrazně zvýšilo napětí. Této schůzky se zúčastní i ministři z nealiančních zemí, které se podílejí na činnosti KFOR.

  Konečné schůzky na téma Afghánistán se poté zúčastní zástupci všech 50 zemí ISAF spolu s afghánským ministrem obrany Abdulem Wardakem a velitelem ISAF Johnem Allenem.

  Kam dál?
  Po škrtech čeká Panettu v NATO těžká schůzka

  Zdroj: NATO

  ---

  Estonci ocení Bushe za vstup do NATO

  Bývalý americký prezident George W. Bush dostane za svoji roli při přijímání Estonska do NATO nejvyšší státní vyznamenání Estonska určené pro cizince. Řád kříže země Panny Marie je estonským prezidentem udělován zahraničním osobnostem za zásluhy o Estonskou republiku.

  Kancelář prezidenta Toomase Ilvese informovala, že Bush dostane nejvyšší ocenění za „rozhodující roli při rozšiřování NATO v roce 2004,“ kdy do Aliance vstoupilo Estonsko. Prezident Ilves zároveň ocenil Bushovu podporu estonských zájmů v zahraniční politice a bezpečnosti.

  Obřad se odehraje na konci letošního února, den před estonským dnem nezávislosti. Řád kříže země Panny Marie byl založen v roce 1995, mezi oceněnými je mimo jiné bývalý francouzský prezident Jacques Chirac či prezident Gruzie Michail Saakašvili.

  Zdroj: RIA Novosti (Rusko)

  ---

  Afghánistán: Vnitřní hrozba nabírá na důležitosti

  Počet útoků afghánských bezpečnostních sil na vojáky koaličních jednotek se od května 2007 vyšplhal na číslo 45. Podle amerických údajů si tyto incidenty vyžádaly 70 zabitých a 110 zraněných. Poslední incident, při kterém byli zabiti čtyři francouzští vojáci, vyústil až v zastavení všech společných francouzsko-afghánských operací.

  NATO se nyní musí zabývat tím, že počet těchto útoků v posledních letech stoupá, což podkopává výcvik afghánských sil a vzbuzuje podezření, že jsou infiltrovány Talibanem a jeho sympatizanty. Infiltrace přitom není nejčastější příčinou těchto incidentů, kterou jsou osobní motivy. Nejčastěji jsou na vině osobní neshody, ideologické rozdíly a bojový stres.

  „Vnitřní hrozba je téma, které u koaličních a afghánských bezpečnostních sil nabírá na důležitosti,“ uvedli nejmenovaní bezpečnostní činitelé. Podle nich vytváří v klíčovém momentu nedůvěru mezi aliančními vojáky a jejich afghánskými protějšky. Zároveň je prý těžké určit, kolik povstalců armádu infiltrovalo.
   
  Kam dál?
  Další voják NATO zabit útočníkem v afghánské uniformě
  Voják, který zabil čtyři francouzské kolegy, byl prý Talibánec

  Zdroj: Daily Telegraph (Velká Británie)

  ---

  NATO pomůže vyčistit Tádžikistán od přebytečné munice

  V Tádžikistánu začala po rozpadu Sovětského svazu v roce 1991 pět let trvající občanská válka, která za sebou nechala 30 tisíc tun munice uložené po celé zemi. „Většina skladovacích prostor jsou kasárna, jež jsou špatně udržovaná a prakticky nezabezpečená,“ přibližuje situaci ředitel švédské nevládní organizace FSD Alexander Griffiths.

  Likvidace munice, která v Tádžikistánu zůstala, by měla pomoci zamezit proliferaci zbraní do sousedního Afghánistánu, myslí si NATO.  Operace na vyčištění Tádžikistánu od munice by měla být financována především Japonskem a Velkou Británií.

  „Tím, že zajistíme a zničíme nadbytečnou munici, výrazně přispějeme k bezpečnosti v regionu,“ uvedla britská vyslankyně při NATO Mariot Leslie. Alianční projekt by měl stát okolo 750 tisíc dolarů.

  Zdroj: United Press International (USA)

  mdo; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media