Palau jako jedna z mála zemí udržuje oficiální diplomatické vztahy s Tchaj-wanem a zároveň těží z úzkých bezpečnostních vazeb s USA. Podle odbornice na indo-pacifický region Cleo Paskal je destabilizace Palau pro Čínu velkou prioritou právě kvůli jeho strategickým vztahům s USA a Tchaj-wanem.
Palau je také jedním z tří tichomořských států, které se podílí na Dohodě o volném sdružení (COFA) s USA. Na základě této dohody poskytují USA ekonomickou pomoc v hodnotě miliard dolarů, zatímco Palau, Marshallovy ostrovy a Federativní státy Mikronésie dávají USA výlučný vojenský přístup ke své půdě, vodám a vzdušnému prostoru, stejně jako právo odepřít Číně přístup k jejich přístavům a teritoriálním vodám.
Během vlády současného prezidenta Surangela Whippse Jr. se vztahy Palau s USA ještě více prohloubily. Whipps poukazuje na to, že ochrana Palau ze strany USA je zásadní vzhledem k rostoucímu napětí v Jihočínském moři. Whipps Jr. také upozornil na čínskou ekonomickou taktiku, která má za cíl oslabit Palau skrze cestovní ruch.
Navíc čínská plavidla opakovaně narušují teritoriální vody Palau a země se potýká i s kyberútoky a pokusy o politickou korupci. „Zachování speciálního vztahu s USA je pro Palau klíčové, zejména tváří v tvář čínskému tlaku,“ zdůraznil Whipps Jr.
Zdroj: Voice of America (USA)