natoaktual.cz

Summit NATO 2024

Speciální příloha
k summitu ve Washingtonu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Pákistánský Tálibán chce poslat své bojovníky do Iráku a Sýrie

  8. října 2014  11:59

  Povstalci Talibanu na záběru z propagandistického videa. Ilustrační foto. | foto: YouTube

  Pákistánský Tálibán chce poslat své bojovníky do Iráku a Sýrie

  Tálibán v Pákistánu nabídl svou pomoc radikálním muslimským skupinám bojujícím v Iráku a Sýrii. Vůdce Tálibánu Mullah Fazlullah nazval bojovníky na Blízkém východě „mudžáhedínskými bratry“ a slíbil jim podporu: „Mudžáhedíni bojující v Iráku a Sýrii jsou našimi bratry a jsme hrdí na jejich vítězství. Jsme s nimi v momentech radosti i smutku.“

  Prohlášení pákistánského Tálibánu také vyzvalo k jednotě mezi džihádistickými skupinami.

  Zdroj: Deutsche Welle (Německo)

  ---

  Postup IS k tureckým hranicím by mohl znamenat zatažení NATO do konfliktu

  Postup bojovníků hnutí Islámský stát v Sýrii do vzdálenosti pouhých několika kilometrů od hranic Turecka, by mohl vyústit v reakci NATO podle článku 5 Washingtonské smlouvy. Turecko má totiž jako člen Aliance nárok na pomoc jejích 27 členů, pokud by bylo napadeno. Aliance již Turecku poskytla protiraketový systém a další pomoc ve snaze posílit tureckou obranu.

  Nový generální tajemník Aliance Jens Stoltenberg během svého prvního týdne ve funkci ujistil Turecko o závazku Aliance bránit všechny své členy. „Turecko by mělo vědět, že NATO tady pro něj bude, pokud dojde k rozšíření konfliktu, pokud dojde k útoku na Turecko jako následek násilí, jež vidíme v Sýrii,“ uvedl Stoltenberg.

  Analytik think tanku European Council on Foreign Relations Josef Janning, ale tvrdí, že NATO neudělá víc, než bude nezbytně nutné k obraně tureckých hranic. „Pravděpodobně se NATO bude snažit zachovat svoji solidaritu, ale myslím, že alianční země nechtějí být do tohoto konfliktu zataženy zadními vrátky,“ uvedl Janning s tím, že jakýkoli útok na rebelské skupiny typu Islámského státu by pouze posílil syrského prezidenta Bašára Asada.

  Kam dál?
  Turecko zvažuje nasazení jednotek v Sýrii (30.9. 2014)
  NATO je připraveno bránit Turecko před násilím v Sýrii a Iráku (7.10. 2014)

  Zdroj: Voice of America (USA)

  ---

  Estonsko se zajímá o zavádění povinné služby pro ženy v Norsku

  Estonsko zvýší zapojení žen do národní obrany, informoval estonský ministr obrany Sven Mikser během setkání s náčelníkem generálního štábu Norska admirálem Haakonem Bruun-Hanssenem. Neuvedl ale, zda Estonsko bude následovat příkladu Norska a zavede povinnou vojenskou službu pro ženy. „Norsko učinilo odvážný krok, ojedinělý v Evropě, když rozšířilo základní vojenskou službu i na ženy,“ prohlásil Mikser a dodal, že „Estonsko sleduje norské počínání se zájmem, protože kvůli demografickým ukazatelům musíme přemýšlet, jak zvýšit zapojení žen do národní obrany.“

  Zdroj: ERR (Estonsko)

  ---

  Nový šéf NATO musí rozhodnout, kde se bude Aliance angažovat

  Severoatlantická aliance se nachází v další fázi své existence a nový generální tajemník Jens Stoltenberg musí rozhodnout, kterým směrem se Aliance bude ubírat. Výzvou pro něj nebude najít pro Alianci misi, ale vybrat tu, do které se alianční vojska zapojí.

  Zvláště středoevropské země NATO jsou znepokojeny ruským jednáním na Ukrajině. Aliance již začala jednat, když posílila obranu vzdušného prostoru Pobaltí. Přislíbeno je také více vojenských cvičení v regionu, která by signalizovala alianční závazek ke kolektivní obraně. Přestože v současné době není Aliance zapojena do boje proti hnutí Islámský stát, zůstává zainteresovaným aktérem, protože Turecko, člen NATO, sdílí hranice jak se Sýrií, tak s Irákem.

  Aliance se dále zavázala pomoci Africké unii (AU) a je znepokojena terorismem v Africkém rohu. Pro Stoltenberga bude výzvou nabídnout AU dostatečnou podporu, aniž by Aliance byla vtažena přímo do jejích složitých operací. Generální tajemník bude také muset rozhodnout, zda a jak NATO pomůže při boji proti ebole. U konce navíc není ani působení Aliance v Afghánistánu.

  Kam dál?
  Stoltenberg: NATO může poslat vojáky kamkoli (6.10. 2014)

  Zdroj: The Telegraph (Velká Británie)

  ---

  Vojenský výbor NATO jedná na velitelství v Norfolku

  Členové vojenského výboru Severoatlantické aliance jednají v Norfolku, v jediném aliančním velitelství v Severní Americe, o vývoji událostí od nedávného summitu ve Walesu, o iniciativě, jež má za cíl interoperabilitu sil, a také o plánovaném vytvoření sil rychlého nasazení, jež by byly schopné okamžitě reagovat v případě ruské agrese.

  Podrobnosti o silách rychlého nasazení budou známy v únoru na setkání ministrů členských států NATO, ale očekává se, že se bude jednat o čtyři až pět tisíc vojáků. Prozatím není jasné, kde budou jednotky umístěny.

  Velitelství v Norfolku slouží Alianci jako typ think-tanku, který zkoumá možná řešení současných a nově vznikajících hrozeb, jež ovlivňují členy NATO. Jednání Vojenského výboru v Norfolku se koná jednou ročně.

  Zdroj: Air Force Times (USA)

   

  ist; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media