natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Pákistánský premiér žádá po USA konec útoků dronů

  25. října 2013  14:16

  Bezpilotní letoun Predator | foto: US Air Force

  Pákistánský premiér žádá po USA konec útoků dronů

  Pákistánský premiér Nawáz Šaríf vyzval amerického prezidenta Baracku Obamovi, aby Spojené státy skoncovaly s útoky bezpilotních letounů na pákistánském území. Hlavy států chtějí upevnit vazby mezi oběma zeměmi po několika letech napjatých vztahů. "Zmínil jsem na našem setkání problém dronů a zdůraznil, že jejich útoky musí skončit," prozradil Šaríf, o čem se hovořilo v Oválné pracovně.

  Kontroverzní program bezpilotních letadel, jenž Spojené státy považují za klíčový prostředek v boji proti terorismu, přispěl ke zhoršení vzájemných vztahů. Minulý týden Amnesty International a Human Rights Watch obvinily Washington z porušení mezinárodních práv kvůli zabití civilistů právě drony. Spojené státy se nařčení brání, že útoky bezpilotními letouny zabíjí méně civilistů než jiné formy útoku.

  Kam dál?
  Zastavte americké bezpilotní zabijáky, zní opět z Pákistánu (5.6. 2013)

  Zdroj: France 24 (Francie)

  ---

  NATO a Rusko se stále neshodly na protiraketové obraně

  Zástupci Ruska a Severoatlantické aliance se nechali slyšet, že obě strany nijak nepokročily v jednání o evropském protiraketovém deštníku, ale budou na problému dále pracovat. "Není žádným tajemstvím, že jsme zatím v otázce protiraketové obrany nenašli řešení," prohlásil generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen po skončení summitu NATO-Rusko v Bruselu.

  Rasmussen dále znovu vyjádřil podporu členství v Severoatlantické alianci pro Ukrajinu a Gruzii, když zdůraznil, že na stanovisku NATO "se vůbec nic nemění". Ruský ministr obrany Sergej Šojgu před novináři uvedl, že NATO ruské obavy z protiraketového deštníku nebere dostatečně vážně.

  Kam dál?
  Evropský protiraketový systém bude funkční v roce 2018 (23.10. 2013)

  Zdroj: Radio Free Europe (ČR)

  ---

  Afghánské jednotce pyrotechniků schází zdroje a lidi

  Jediná výcviková základna, kde spojenci učí budoucí pyrotechniky, jak zneškodnit improvizovaná výbušná zařízení, se potýká s vážnými problémy. S postupným stahováním vojáků Severoatlantické aliance z Afghánistánu hrozí ztráta know-how u afghánských bezpečnostních složek, které se s Tálibánem budou muset vypořádat samy. Na základně v provincii Balch nedaleko Mazár-e Šarífu se totiž velmi málo Afghánců kvalifikovalo jako instruktoři.

  "Nikdo o tom nechce moc mluvit, protože se bojí, že přijde o práci," uvedl jeden ze západních instruktorů na základně a připustil, že "jenom pár afghánských kolegů je pro tuto práci dostatečně zkušených." Na základně se za posledních pět let vyškolila asi tisícovka členů afghánských sil, ale po skončení výcviku je nikdo nezařadil do pyrotechnické skupiny anebo sami dezertovali.

  Kam dál?
  S Afghánistánem se dohodneme, věří USA i NATO ohledně další mise (23.10. 2013)

  Zdroj: The Nation (Pákistán)

  ---

  Gruzie potvrdila svoji účast v budoucí misi v Afghánistánu

  Gruzínský ministr obrany Irakli Alasania zopakoval na setkání Severoatlantické rady v Bruselu nedávné rozhodnutí své vlády o pokračování gruzínského kontingentu v afghánské misi i po roce 2014. "Na setkání s ostatními ministry obrany naše delegace znovu poukázala na připravenost Gruzie zúčastnit se budoucí operace NATO," uvedl ministr Alasania.

  "Na bilaterálních jednáních s našimi partnery jsme také prodiskutovali otázku reforem v gruzínských ozbrojených silách. Naše jednotky a zástupci plní své úkoly profesionálně, všichni to tak vnímají. Vidí v Gruzii silného a spolehlivého partnera," dodal Alasania.

  Kam dál?
  NATO na summitu nepřizve Gruzii ani Ukrajinu (23.10. 2013)

  Zdroj: Trend (Ázerbájdžán)

  ---

  Litva a Nizozemí souhlasí s německým plánem spolupráce v rámci NATO

  Litva vyjádřila opatrný souhlas s německým návrhem, v jehož rámci větší země Severoatlantické aliance vytvoří kolem sebe skupiny států, které "povedou" v hlubší integraci. "Tento plán vítáme, je to jedna z možností, jak zvýšit vojenské schopnosti NATO," uvedl litevský ministr obrany Juozas Olekas. "Nesmí tu však být konflikt s jinými iniciativami a návrh také nesmí omezovat národní zájmy," dodal ministr Olekas.

  Německou iniciativu plně podporuje i Nizozemí. Ministryně obrany Jeanine Hennis uvedla, že z pohledu Nizozemska se nejedná o nic nového. "Plán je to velmi dobrý a doufám, že na setkání v příštím roce bude detailněji rozpracován," uvedla ministryně Hennis, která se na rozdíl od jiných členů Aliance neobává, že by návrh vedl ke ztrátě suverenity jednotlivých zemí.

  Kam dál?
  Veďme malé země, navrhuje Německo v plánu na zlepšení obrany NATO (22.10. 2013)

  Zdroj: The Lithuania Tribune (Litva), NL Times (Nizozemsko)

  zuk; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media