Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Pákistánský generál kritizuje NATO za Afghánistán

Vydáno 27.11.2006

Pákistánský generál kritizuje NATO za Afghánistán
NATO nemůže Taliban porazit vojensky a mělo by s ním zahájit vyjednávání. Myslí si to pákistánský generál Ali Mohammad Jan Aurakzai, který do roku 2004 vedl za Pákistán pátrání po členech Al-Kajdy a nyní je guvernérem neklidné severozápadní provincie. Doslova řekl, že alianci se v Afghánistánu „nepodařilo splnit ani jediný ze svých cílů. Usáma bin Ládin stále uniká a země je více nestabilní než kdy jindy.“ Síla Talibanu podle něj roste, protože se k němu přidávají i umírnění Afghánci. Události v zemi proto přirovnal k rozsáhlému povstání, jakým byla první anglo-afghánská válka v letech 1839-42 nebo odpor proti sovětské invazi v 80. letech minulého století. Mělo by se, jak řekl, začít jednat s povstalci. „Je třeba dosáhnout politického řešení. Kolik dalších životů musí být ztraceno, než lidé přijdou na to, že nastal čas pro dialog?“
 
Tato ostrá kritika se ozývá těsně před summitem NATO v Lotyšsku, kde budou členské země požádány, aby poskytly více vojáků pro operace v Afghánistánu. Samotní protagonisté této lobby - USA a Británie nicméně již nyní připouštějí, že se jim jejich požadavky nepodaří prosadit.

Na kritiku ze strany aliance, že Pákistán nedokáže zabránit pronikání ozbrojenců přes hranice do Afghánistánu, Aurakzai odpověděl: „Bolí mě, když něco takového slyším… Děláme mnohem více než celá [západní] koalice,“ připomenul. Pákistán na hranicích s Afghánistánem udržuje na 80 tisíc mužů, dvojnásobek počtu vojáků koalice, a ztratil již na 750 vojáků, což je opět více než celkové ztráty NATO v Afghánistánu.

Čtěte také:
Pákistán zřejmě odmítne poskytnout NATO svá letiště
Činitelé NATO kritizují Pákistán

Zdroj: The Australian (Austrálie)

---

Teroristický útok na severu Afghánistánu
V severoafghánské provincii Paktika, sousedící s Pákistánem, došlo k teroristickému útoku. Sebevražedný útočník vešel do restaurace v okresu Urgan a odpálil výbušniny, které měl připevněné na svém těle. Při výbuchu zahynulo sedm osob, další dvě desítky byly zraněny. Zprávy původně hovořily o mrtvých civilistech, nicméně později vyšlo najevo, že většinu obětí tvoří členové milice, kterou si najala americká armáda. Agentuře Reuters to potvrdil guvernér provincie Mohammad Akram Khpelwak. Mezi zraněnými bylo i několik státních úředníků.
 
V opačné části země, v jižní provincii Uruzgan vojáci NATO během prudkých střetů zabili 55 povstalců. Orgány mise ISAF již potvrdily, že při bojích zahynul i jeden voják aliance.

Zdroj: The Scotsman (Velká Británie)

---

Další apel ohledně posil pro jižní Afghánistán
Kanada a Nizozemí rozvíjejí diplomatickou iniciativu s cílem přesvědčit spojence v NATO, aby poskytli více vojáků pro operace v jižním Afghánistánu. Očekává se, že premiéři obou zemí, Stephen Harper (Kanada) a Jan Peter Balkenende (Nizozemí), se svým požadavkem vystoupí již na summitu NATO, který se úskuteční tento týden. Pod největším tlakem se v tomto ohledu již dříve ocitlo Německo. Anonymní zdroj nicméně prozradil, že iniciativa nebude namířena na žádnou konkrétní zemi. „Nikdo nechce ukazovat prstem,“ řekl přímo.

Státy, které nesou tíhu bojů v jižním Afghánistánu a souvisejících ztrát na životech  - vedle Kanaďanů a Nizozemců jsou to dále Američané a Britové – dlouhodobě kritizují některé evropské členy NATO, které si sami sobě zakázali posílat své jednotky do bojových misí. Jedná se především o Německo, Francii a Itálii – tyto státy se ale argumentují tím, že svou roli v Afghánistánu vidí především v rekonstrukci, ne v pronásledování Talibanu. Němci, Francouzi a Italové tak hlídají relativně poklidné sektory na východě, severu a západě země. Vojáci některých z těchto zemí mají povoleno se pohybovat maximálně v okruhu osmdesáti kilometrů od své základny, což znemožňuje vícedenní operace.

Čtěte také:
Scheffer stále spoléhá na Německo

Zdroj: Canada.com
(Kanada)

---

Turecko proti vyslání protiteroristických jednotek
Šéf tureckého generálního štábu Yasar Buyukanit rázně odmítá požadavek, aby turecká armáda vyslala své protiteroristické jednotky do Afghánistánu. Turecký parlament by navíc v takovém případě musel přijmout zákon, který by vyslání povoloval, neboť rozhodnuti předchozího sboru se netýkají protiteroristických misí.

Rozšíření protiteroristických operací v Afghánistánu bude jedním z důležitých témat, kterými se bude zabývat nadcházející summit.  Buyukanit připomíná, ze Ankara již byla dvakrát v čele mise ISAF, a že by tedy spíše jiné státy měly v Afghánistánu předvést, co umí. Turecko, které má v únoru příštího roku znovu převzít kontrolu nad misí ISAF, zvažuje, ze tentokrát jmenuje velitele nižší hodnosti.

Během summitu NATO v Lotyšsku bude navíc Turecko jediným státem, jehož občané budou ke vstupu do země potřebovat vízum. Dva týdny po setkání budou tyto povinnosti zrušeny a mezi oběma zeměmi se tak obnoví bezvízový styk. Lotyšsko přitom nevyžaduje víza ani od mnohých neevropských států.

Více informací o summitu naleznete na:
Summit NATO - Riga 2006

Zdroj: The New Anatolian (Turecko)

---

Jen 20 % Ukrajinců pro vstup do aliance
Polovina obyvatel Ukrajiny je proti vstupu do NATO. Ukázal to průzkum, který provedl kyjevský Institute of Management. Příznivců vstupu je pouhých 20 procent, zbylých třicet procent tvoří nerozhodnutí. Vstup Ukrajiny do aliance navrhl v lednu roku 2005 prozápadní prezident Viktor Juščenko.

Čtěte také:
Vstup Ukrajiny do NATO vyřeší referendum

Zdroj: Angus-Reid
(Kanada)

 

egi natoaktual.cz