Pákistán: Úplné stažení USA z Afghánistánu není žádoucí
Kompletní stažení amerických jednotek z Afghánistánu je nežádoucí, kdy už nyní proudí do Pákistánu více afghánských uprchlíků než dříve, uvedl nový velvyslanec Pákistánu v USA Jalil Abbas Jilani. Už samotné rozhovory o možném stažení jednotek USA z Afghánistánu měly vliv na zvýšení přílivu Afghánců do sousedního Pákistánu. To vypovídá především o strachu obyvatel Afghánistánu z nadcházejícího stažení Američanů z Afghánistánu, komentoval situaci Jilani.
Prezident USA Barack Obama už upozornil, že Spojené státy jsou připraveny stáhnout všechny své jednotky ze země, pakliže afghánská vláda nepodepíše navržený dvoustranný bezpečnostní pakt. Afghánský prezident zase od Američanů požaduje garance, že nebudou prováděny nálety na domy civilistů a USA zprostředkují mírové rozhovory s Tálibánem.
Kam dál?
NATO začne na jaře plánovat stažení z Afghánistánu (18.12. 2013)
USA se budou z Afghánistánu stahovat přes Rumunsko (18.10. 2013)
Zdroj: Khaama Press (Afghánistán)
---
Počet zabitých bezpilotními letouny se v roce 2013 snížil
Společně se snížením počtu amerických útoků bezpilotními letouny v Pákistánu, Jemenu a Somálsku poklesl za loňský rok i počet úmrtí způsobených těmito útoky, publikoval závěry svého zkoumání Micah Zenko z Council on Foreign Relations. Ačkoliv je těžké data ověřit, počet útoků bezpilotními letouny ve zmíněných zemích za rok 2013 poklesl údajně na 55, což je téměř poloviční pokles oproti předcházejícímu roku, kdy byly drony použity v 92 případech leteckých útoků. O více jak polovinu se snížil i počet zabitých z 505 až 532 obětí za rok 2012 na konečných 271 zabitých v roce 2013. Z nich přibližně každý devátý až desátý byl civilista.
„Stojí za tím změna politiky, a to je nezbytné zdůraznit. Ještě nikdy nebylo dostupných tolik dronů ani tolik cílů, a počet útoků přitom stejně klesá,“ upozornil na současný trend Zenko. Americký prezident Barack Obama se již v květnu loňského roku ohradil proti narůstajícímu počtu útoku dronů, které jsou spojovány s jeho politikou boje proti terorismu. V říjnu naopak Ben Emmerson, zvláštní zpravodaj OSN pro útoky dronů, jmenoval 33 případů, ve kterých mohlo dojít při útoku bezpilotními letouny ze strany USA k porušení mezinárodního práva.
Kam dál?
O útocích dronů se hodně mluví, věrohodných dat je však málo (20.12. 2013)
Pákistánci zablokovali zásobovací trasu NATO kvůli útokům dronů (25.11. 2013)
Zdroj: The Guardian (Velká Británie)
---
V Iráku bylo loni zabito nejvíce lidí za posledních pět let
Téměř osm tisíc civilistů, přesně 7 818, a na 1 050 členů bezpečnostních složek bylo zabito v Iráku v roce 2013, což z něj dělá nejkrvavější rok v zemi za posledních pět let. Organizace Iraq Body Count (IBC) sídlící ve Velké Británie dokonce určila počet zabitých civilistů na 9 475. Podle OSN, která zprávu o počtu obětí násilných bojů vypracovala, bylo pouze v prosinci zabito 759 lidí, z toho 661 bylo civilistů. I tak je to stále mnohem méně, než kolik lidí v zemi umíralo při kulminaci sektářského konfliktu v letech 2006 a 2007, ke kterému se možná opět schyluje.
Současné napětí vypuklo v dubnu, kdy šíitská vláda Nuríkí Malíkího tvrdě zasáhla proti sunnitským protestantům. Sunnitští extrémisté od té doby eskalují útoky na šíitské obyvatelstvo a proti vládním cílům, což se neobešlo bez násilné odplaty ze strany šíitů. Sunnité v Iráku, jež premiér Malíkí vyzval k spolupráci v boji proti extremismu, si mezitím stěžují na převládající diskriminaci a požadují Malíkího rezignaci. „Pokud násilí nepoleví, rok 2014 se může stát stejně krvavým jako rok 2004, kdy bylo dvakrát obléhané město Fallúdža a povstání ozbrojenců začalo,“ varuje IBC.
Zdroj: BBC (Velká Británie)
---
Litva se letos bude podílet na Silách rychlé reakce NATO
Nový kontingent litevské armády čítající přibližně 100 vojáků je od začátku letošního roku v pohotovosti coby součást Sil rychlé reakce NATO, oznámilo ministerstvo obrany Litvy. Jádro litevské pohotovostní skupiny tvoří prapor logistické podpory a velení pro logistiku. K nim se v druhé polovině roku přidá skupina pro likvidaci podmořských min a jedno vojenské velitelské a zásobovací plavidlo litevského námořnictva. Kromě Litevců se na misi pro likvidaci podmořských min bude podílet personál z Estonska, Lotyšska a Turecka, lodě pro ni pak poskytnou Belgie, Estonsko, Lotyšsko, Polsko, Norsko, Nizozemsko a Německo.
Litevské vojenské síly participovaly v aliančních Silách rychlé reakce již loni, kdy se pohotovosti účastnilo 200 vojáků z litevského letectva, speciálních sil a motorizované pěchoty. Litva byla také součástí operace Sil rychlé reakce v roce 2005, kdy alianční jednotky pomáhaly s následky ničivého zemětřesení v Pákistánu.
Kam dál?
Litva koupí tři vrtulníky od Eurocopteru (30.10. 2013)
Litva a Nizozemí souhlasí s německým plánem spolupráce v rámci NATO (25.10. 2013)
Zdroj: The Lithuania Tribune (Litva)
---
V Afghánistánu byl zabit voják NATO
Jeden voják aliančních sil ISAF byl zabit při útoku ozbrojenců na vojenskou základnu v provincii Nangarhar na východě Afghánistánu. Podle mluvčího provincie nejdřív vybuchlo vozidlo u brány vedoucí k vojenské základně, načež několik útočníků Tálibánu společnou základnu sil NATO a Afghánistánu přepadlo. Všichni útočníci byli podle oficiálního prohlášení zabiti.
K útoku se již prostřednictvím svého mluvčího Zabihullaha Mujahida přihlásilo povstalecké hnutí Tálibán.
Kam dál?
V Afghánistánu zemřelo nejméně vojáků NATO od roku 2007, zabitých Afghánců přibylo (3.1. 2013)
Šest vojáků ISAF zahynulo v Afghánistánu při letecké nehodě (18.12. 2013)
Zdroj: Radio Free Europe (USA/Česká republika)