natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Pákistán: Tisíce nezaměstnaných kvůli uzavření zásobovacích cest NATO

  16. ledna 2012  16:40

  Kvůli blokádě afghánsko-pákistánské hranice přišly o práci tisíce lidí. Ilustrační foto. | foto: NATO Photos

  Pákistán: Tisíce nezaměstnaných kvůli uzavření zásobovacích cest NATO

  Rekordních šest týdnů trvající uzavření pákistánských zásobovacích cest pro konvoje s aliančním materiálem doléhá na vojáky mise ISAF v Afghánistánu. Postiženy jsou však také tisíce Pákistánců, kteří kvůli blokádě zůstali bez práce.

  Řada těch, kteří se v posledních deseti letech živili převážením nákladu z pákistánského přístavu Karáčí do Afghánistánu, je neschopností politiků, vojáků a diplomatů dohodnout se frustrována. Prozatím žijí z úspor.

  Práce závozníků a jejich pomocníků byla vždy riskantní. Stovky vozů byly po cestě přepadeny bojovníky Talibanu, přičemž ne vždy posádka aut z incidentů vyvázla bez újmy na zdraví. Jedná se ale o velmi dobře placené zaměstnání s pojištěním a řadou dalších výhod, což za poslední roky k této profesi přilákalo tisíce lidí.

  Kam dál?
  Pákistán přehodnocuje spolupráci s USA
  NATO doufá ve znovuotevření pákistánských zásobovacích tras

  Zdroj: CBS (USA)

  ---

  Írán v OPEC: Nechce-li Evropa naši ropu, neměla by dostat žádnou

  V případě, že Západ odmítne odebírat ropu od Íránu, by ji neměl dostat ani od jeho sousedů v Perském zálivu, nadnesl v neděli Írán ostatním státům Perského zálivu. „Důsledky tohoto problému jsou nepředvídatelné. Naši arabští sousedé by proto neměli spolupracovat s těmito dobrodruhy a měli by přijmout moudrá opatření," řekl íránský velvyslanec při Organizaci zemí vyvážejících ropu (OPEC) Mohammad Alí Chátibí s tím, že opačný přístup by „nebyl považován za přátelský“.

  V případě ropného embarga by podle Íránu ostatní státy Perského zálivu neměly zvyšovat vývoz ropy, pokud se nechtějí stát „komplici Západu“. V prosinci loňského roku Teherán pohrozil, že uzavře Hormuzský průliv – klíčový bod na trase ropných tankerů.

  Kam dál?
  Írán otestoval rakety a varoval loď USA před návratem do zálivu
  Americké síly zaostřují na Írán, armáda je připravena udeřit

  Zdroj: Khaama (Afghásnistán)

  ---

  Velitelé sil NATO budou jednat o nové struktuře velení

  Tento týden ve středu a čtvrtek proběhne v Bruselu první zasedání Vojenského výboru NATO pod vedením nového předsedy generála Knuda Bartelse. Vrcholní vojenští představitelé ze 67 zemí budou v různých formátech diskutovat o vývoji Severoatlantické aliance, jejích operacích a o vytvoření nové velitelské struktury.

  Spolu se dvěma nejvyššími aliančními veliteli, admirálem Jamesem Stavridisem a generálem Stéphanem Abrialem, budou zástupci členských zemí jednat o situaci v Afghánistánu a Kosovu. Vojenský výbor se také sejde ve formátu Rady NATO-Rusko, kde se bude projednávat pracovní plán na letošní rok a budoucnost spolupráce v praktické rovině.

  Kam dál?
  NATO má nového předsedu Vojenského výboru

  Zdroj: RTT News (USA)

  ---

  Ruská loď se zbraněmi míří do Sýrie, tvrdí zpráva

  Ruská loď s „nebezpečným nákladem“ se po krátké zastávce na Kypru vydala k syrským břehům, a to navzdory slibu danému kyperským úřadům, uvedl v pátek majitel lodi. Nezávislý ruský vojenský analytik tvrdí, že inkriminovaná loď pravděpodobně přistane v syrském přístavu Tartus a vyloží zde desítky tun munice dodané ruským vývozcem zbraní.

  Kyperské ministerstvo zahraničí minulou středu prohlásilo, že lodi plující pod vlajkou Svatého Vincence bylo dovoleno nabrat palivo a odplout z přístavu Limassol poté, co její ruský vlastník souhlasil se změnou kurzu a vyplutím do Turecka. Podle provozovatele lodi, společnosti Westberg Ltd z Petrohradu, se ale kapitán po odplutí rozhodl držet se původního kurzu.

  Ruská média informovala, že náklad nechala poslat ruská státní agentura pro export zbraní Rosoboronexport a jako prostředníka si vybrala přepravní společnost Balchart. Podle nejmenovaného zdroje už Moskva do Sýrie dodala supersonické řízené střely proti námořnímu útoku.

  Kam dál?
  Rusko: NATO a arabské země plánují intervenci v Sýrii
  Ruská vojenská flotila opustila syrský přístav Tartus

  Zdroj: Defense News (USA)

  ---

  OBSE kritizuje parlamentní volby v Kazachstánu

  Kazachstánské parlamentní volby „neproběhly podle klíčových demokratických principů,“ prohlásila Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE). „Navzdory proklamované snaze kazašské vlády posílit demokratické procesy a provádět volby v souladu s mezinárodními standardy nesplnily včerejší parlamentní volby „základní kritéria demokratických voleb,“ uvádí se v prohlášení OBSE.

  Volby, které se konaly v neděli, byly podle OBSE provedeny profesionálně, avšak „proces sčítání postrádal transparentnost a došlo při něm k podvodům.“

  Podle výsledků voleb by parlament měla ovládnout strana Nur Otana podporující prezidenta Nursultana Nazarbájeva, která získala 80,74 % hlasů. Podnikatelsky orientovaná strana Ak Zhol skončila se 7,5 % na druhém místě. Třetí komunisté získali 7,2 % hlasů.

  Kam dál?
  Kazachstán povolil přepravu zásob pro ISAF

  Zdroj: RIA Novosti (Rusko)

  autor: vtr; editor: pet; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media