Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Pákistán odmítá smlouvu o tranzitu s NATO

Vydáno 22.12.2006

Pákistán odmítá smlouvu o tranzitu s NATO
Pákistán odmítl požadavek Severoatlantické aliance na uzavření tranzitní smlouvy, která by umožnila používat pákistánské komunikace pro přesun zařízení a vybavení NATO do Afghánistánu. Islamabád nedovolil pracovat styčné kanceláři NATO na jednom z pákistánských letišť.

Pákistán zároveň odmítá, aby vojáci NATO na jeho území požívali imunitu srovnatelnou s diplomatickou imunitou. Přestože Pákistán je ochotný uzavřít s NATO smlouvu o tranzitu a umožnit Alianci používat pákistánské komunikace, Islamabádu se na smlouvě nelíbí další doplňující dodatky, na kterých NATO trvá.

Čtěte také:
NATO rozšiřuje své aktivity i do Pákistánu

Zdroj: Kuna (Kuvajt)

---

Jones: NATO je zdravě fungující organizace
Odsupující vrchní velitel NATO generál James L. Jones řekl, že Severoatlantická aliance je politicky zdravá organizace. Ve svém projevu na půdě Severoatlantické rady prohlásil, že zlatým hřebem za čtyři roky v úřadě pro něj bylo přijetí sedmi nových členů, bývalých států Varšavské smlouvy. Summit v Rize hodnotí generál pozitivně, neboť definoval pro Alianci nové úkoly jako jsou energetická bezpečnost, narko-terorismus atd.

Nedostatky vidí generál Jones v politizaci Vojenského výboru, který by měl připravovat vojenská doporučení, ale je často limitován zásahy politiků. Dalším problémem je nutnost absolutní jednomyslnosti při rozhodování, což se stává při neustále se zvyšujícím počtu členů stále aktuálnější. „Proč nemít systém opt out, kde by se jednoduše mohli někteří členové rozhodnout k neúčasti“, řek generál. Tento systém pozitivní absence by podle generála udělal Alianci pružnější.

V otázce Afghánistánu generál vyzdvihl skutečnosti, že v zemi působí 32 000 mírových vojáků z 37 zemí světa a celkem 60 národů se podílí na rekonstrukci země. Co však je stále zapotřebí udělat, je eliminovat narko-terorismus, zlepšit práci soudů a národní policie a znásobit provinční rekonstrukční týmy.

Zdroj: U.S. Department of State (USA)

---

Tlumočník NATO předával informace Íránu
Britská policie zatkla tlumočníka velitele mírových sil v Afghánistánu a obvinila ho ze špionáže pro Írán. Podle USA íránský režim podporuje terorismus a pomáhá povstalcům v Afghánistánu. Jako tlumočník velitele koaličních jednotek Davida Richardse měl přístup k důležitým informacím. Írán se k celé události odmítl vyjadřovat.

Zdroj: Defense News (USA)

---

NATO žádá německá letadla do Afghánistánu
Německé ministerstvo obrany popřelo, že by Severoatlantická aliance žádala od Německa šest průzkumných letadel Tornádo a 250 dalších vojáků. Náměstek ministra zahraničí Gernot Erler však řekl, že Německo je na základě požadavku NATO připraveno svá letadla do Afghánistánu poslat, dodal ale, že zatím není o ničem rozhodnuto. Německo má v Afghánistánu 2 700 vojáků a čelí kritice za to, že nechce dovolit, aby se němečtí vojáci účastnili bojů na neklidném jihu země.

Čtěte také:
Merkelová: Německo na jih Afghánistánu nepůjde

Zdroj: Focus (Bulharsko)

---

Norští vojáci v zahraničí trpí psychickými problémy
Norští vojáci, kteří slouží v zahraničních misích, pracují pod takovým tlakem, že často opouští armádu. Norská armáda má problém najít dostatek specialistů a inženýrů pro své mise v Africe a v Afghánistánu pod hlavičkou NATO a OSN. „Je příliš málo času na přípravu před odjezdem na misi a příliš málo času na vyhodnocení po skončení mise,“ říká Eigil Jespersen z Norské asociace vojenských důstojníků.

Zdroj: The Norway Post (Norsko)
  

DALŠÍ PŘEHLED SVĚTOVÉHO TISKU PŘINESEME 8. LEDNA 2007.
DĚKUJEME ZA VAŠI PŘÍZEŇ V ROCE 2006.

jak natoaktual.cz