natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  OSN: V Sýrii bylo zabito již 2700 lidí

  20. září 2011  13:07
  OSN: V Sýrii bylo zabito již 2700 lidí
  OSN volá po zastavení krveprolévání v Sýrii. "Do dnešního dne bylo od začátku masových protestů, které začaly v polovině března, zabito bezpečnostními silami 2700 lidí včetně nejméně 100 dětí," uvedla zástupkyně vysokého komisaře OSN pro lidská práva Kyung-whaKang.

  Podle Kang může povaha a rozsah těchto akcí odpovídat zločinům proti lidskosti. Kang dále sdělila, že má její úřad připraven seznam až padesáti podezřelých spojených s těmito zločiny. Seznam bude postoupen Mezinárodními trestnímu soudu, pokud se k tomu Rada bezpečnosti OSN odhodlá.

  Oznámení o zabíjení demonstrantů stále přicházejí, podle aktivistů bylo jen tento týden bezpečnostními silami zabito 9 lidí. Syrský prezident Bašár al-Asad jakákoliv obvinění popírá a tvrdí, že je Sýrie terčem "zahraničního spiknutí". Většina zabitých lidí jsou prý "ozbrojení kriminálníci".

  Čtěte také:
  V Sýrii zaznívají hlasy po ozbrojené vzpouře
  Svobodná Sýrie? Od koho? Od čeho?

  Zdroj: Al Jazeera (Katar)

  ---

  Libyjské zbraně představují bezpečnostní riziko
  V Libyi se nacházejí obrovské nehlídané sklady se zbraněmi, které za sebou nechaly síly Muammara Kaddáfího. Ty se stávají terčem různých revolučních skupin, které se snaží ukořistit všechny zbraně, které se jim podaří nalézt. Některé ze skupin přitom neuznávají autoritu nové vlády, navíc dochází k soupeření mezi různými skupinami.

  To vše znepokojuje vládní představitele, civilisty i organizace pro lidská práva. "Dokud nebudeme mít národní armádu, představuje tato situace bezpečnostní hrozbu," uvedl expert na situaci v Libyi Noman Benotman. Hlavní nebezpečí pro Libyi leží ve skladech výbušnin a klasických palných zbraní. Podle expertů by totiž Kaddáfí mohl využít svého nastřádaného bohatství k rozpoutání gerilového hnutí.

  Toho, že zbraně skončí ve špatných rukou, se obávají i Spojené státy. Podle expertů se přitom již některé z ukořistěných zbraní objevily na mezinárodním trhu. Zbraně se tak mohou dostat i do rukou al-Káidy.

  Čtěte také:
  NATO hledá libyjské rakety

  Zdroj: The Washington Post (USA)

  ---

  USA a Rusko se neshodnou v otázce Sýrie
  Americká ministryně zahraničí Hillary Clinton diskutovala v New Yorku se svým ruským protějškem Sergejem Lavrovem o otázce Sýrie. Podle zpráv se pozice Ruska a USA liší v otázce, jak by mělo mezinárodní společenství reagovat na krvavý zásah syrské vlády proti demonstrujícím.

  Clinton se ruského ministra snažila přesvědčit o nutnosti silného odsouzení syrského režimu prezidenta Bašára a-Asada v Radě bezpečnosti OSN. Moskva je však prý přesvědčena o tom, že nejlepší cestou k řešení krize v Sýrii je dialog mezi opozicí a Asadovým režimem. Spojené státy však již dříve sdělily, že by měl syrský prezident odstoupit.

  Zdroj: Rádio Svobodná Evropa (Česká republika)

  ---

  KFOR volá po ukončení blokády kosovsko-srbské hranice
  Vrtulníky aliančních mírových sil KFOR shodily na zem stovky letáčků cílených na srbské obyvatelstvo v severní části Kosova. Ti pomocí barikády blokují dva hraniční přechody se Srbskem. KFOR Srby v letáčcích varuje, že je jejich jednání v rozporu s právem a neodpovídá mírovým demonstracím.

  "Zablokování cest představuje riziko pro všechny v případě mimořádných situací, neboť neexistuje možnost dopravit pomoc těm, kteří ji potřebují," stojí ve stanovisku KFOR. Hraniční přechody navštívil i šéf unijní mise EULEX Xavier de Marnhac, který sdělil, že blokáda pouze škodí místními obyvatelstvu. Vyzval proto k odstranění barikád.

  Nepokoje v severní části Kosova obývané převážně Srby začaly na konci července, kdy kosovský premiér Hashim Thaçi nařídil zabrání dvou hraničních přechodů se Srbskem. Místní Srbové reagovali postavením barikád a došlo i k ozbrojeným incidentům.

  Čtěte také:
  NATO: KFOR v Kosovu zůstanou
  Redukce sil NATO v Kosovu se odkládá
  NATO zklidňuje situaci na severu Kosova

  Zdroj: China Radio International (Čína)

  ---

  Číně se nelíbí modernizace tchajwanských F-16
  Čína vyjádřila své znepokojení nad zprávami, že se Spojené státy rozhodly zmodernizovat stíhačky F-16 vlastněné Tchaj-wanem. Přestože dohoda nebyla zatím oficiálně potvrzena, mluvčí čínského ministerstva zahraničí oznámil, že by Spojené státy měly své rozhodnutí v zájmu zachování dobrých vzájemných vztahů přehodnotit.

  Právě stíhačky jsou jednou z dominantních otázek vztahu mezi Tchaj-wanem, Čínou a USA za vlády tchajwanského prezidenta Ma Ying-jeoua. Právě Ma požadoval nová vojenská letadla, aby mohla jeho země s Pekingem vyjednávat z pozice síly. USA jsou tak v těžké pozici, neboť se na jedné straně snaží vyvážit svoji povinnost zajistit obranyschopnost Tchaj-wanu a zachovat extrémně důležité vztahy s Čínou na straně druhé.

  Čína se k vyzbrojování Tchaj-wanu staví dlouhodobě negativně. Minulý rok dokonce dočasně zastavila vojenskou výměnu se Spojenými státy poté, co USA poskytly Tchaj-wanu výzbroj v hodnotě 6,6 miliard dolarů.

  Čtěte také:
  Čína se zlobí kvůli zprávě Pentagonu

  Zdroj: The Sydney Morning Herald (Austrálie)

  mdo natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media