Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Open Skies: Americké letectvo provádí pozorovací lety nad Ruskem

22. února 2019  16:11
Americký pozorovací letoun OC-135B na základně Offutt v Nebrasce | foto: USAF

Open Skies: Americké letectvo provádí pozorovací lety nad Ruskem

V rámci mezinárodní dohody o „otevřeném nebi“ provádí letectvo Spojených států amerických pozorovací lety nad Ruskem. Jedná se o mezinárodní dohodu zaměřenou na podporu transparentnosti armád prostřednictvím vzájemných neozbrojených pozorovacích letů nad každou ze 34 signatářských zemí.

Rusko o letech ví a na palubě neozbrojeného pozorovacího letounu OC-135B se nachází šestice ruských pozorovatelů, kteří monitorují všechny fáze letu. Jedná se o první podobný let od roku 2017.

Kam dál?
Ruské rakety ohrožují smlouvu INF, varuje NATO po jednání s Moskvou (25. 1. 2019)

Zdroj: France 24 (Francie)

---

Německo odmítá obnovit prodej zbraní Saúdské Arábii

Návrh britského ministra zahraničí Jeremyho Hunta, aby Německo obnovilo vývoz zbraní do Saúdské Arábie, smetli Němci ze stolu. Embargo podle nich nepoškozuje ani evropský obranný průmysl ani evropskou pověst. Britové chtěli, aby Německo vyňalo z embarga velké evropské obranné projekty jako Eurofighter nebo Tornado. Obě letadla obsahují německé komponenty. Zákaz vývozu měl tedy vliv na další evropské společnosti zabývající se výrobou letadel.

Dle německého ministra zahraničí Heiko Maase záleží další vývoj v této otázce na vývoji konfliktu v Jemenu a na tom, jakým způsobem budou uplatněny podmínky dohodnuté během mírových jednání ve Stockholmu. Británie zavedení podobného embarga údajně neplánuje. Strategický vztah se Saúdy dle Britů posiluje jejich roli v mírových jednáních.

Kam dál?
Německo uzavřelo zbrojní dohodu s Francií (19. 2. 2019)

Zdroj: The Guardian (Velká Británie)

---

Bývalý přední čínský generál odsouzen za korupci na doživotí

Bývalý vysoce postavený čínský generál Fang Fenghui, někdejší šéf sboru náčelníků Čínské lidové osvobozenecké armády, byl odsouzen k trestu odnětí svobody za korupci a za to, že vlastnil velké množství majetku, jehož původ nedokázal podle státních sdělovacích prostředků vysvětlit.

Čínská armáda, která je největší na světě a nachází se uprostřed modernizační kampaně, je pod drobnohledem prezidenta Si Ťin-pchinga při jeho boji s korupcí. Už v minulosti se přední generálové a členové Ústřední vojenské komise, která kontroluje ozbrojené síly, Sü Cchaj-chou a Guo Boxiong, stali cíli této protikorupční kampaně.

Kam dál?
Čína se může vojensky vyrovnat USA již v roce 2050 (15. 11. 2018)

Zdroj: ABC (Austrálie)

---

Návštěva amerického kontradmirála ukazuje důležitost Pobaltí pro NATO

Kontradmirál Stephen C. Evans, velitel útočného svazu letadlové lodě USS George H.W. Bush amerického námořnictva, se v Estonsku setkal s klíčovými představiteli země. Znovu potvrdil závazek USA vůči NATO a důležitost posílení interoperability se spojenci a partnery na všech úrovních.

Spojené státy poskytly od roku 2004 v rámci kombinované bezpečnostní pomoci Estonsku více než 100 milionů dolarů. V posledních letech probíhá rozsáhlá spolupráce zahrnující téměř 150 meziarmádních akcí za rok, z nichž více než 60 se odehrává v Estonsku za účasti tamních amerických jednotek.

Kam dál?
Belgický premiér navštívil své vojáky v Estonsku (21. 2.)

Zdroj: ERR (Estonsko)

---

Kybernetická bezpečnost rozděluje představitele NATO a EU

Evropská ministerstva obrany musí rozšířit multilaterální výměnu informací v oblasti kybernetické obrany a Severoatlantická aliance spolu s Evropskou unií by měly stanovit rámec pro výměnu kybernetického zpravodajství – to alespoň tvrdí někteří národní a evropští představitelé. Jiní však namítají, že kvůli problémům se vzájemnou důvěrou budou vždy možné pouze úzké bilaterální výměny a jakýkoli zásah EU-NATO do oblasti výměn zpravodajských informací je naprosto nereálný.

Kam dál?
Obrana chce hlídat kyberprostor. Údery proti hackerům má řídit ministr (11. 2. 2019)

Zdroj: Jane’s 360 (Velká Británie)

luk; natoaktual.cz

Barista i záchranář u kanónu

Říjen 2019

Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

Dny NATO v Ostravě

Září 2019

Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

Továrna na instruktory

Červenec 2019

Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

Mraky prachu, vedro a léčky

Červen 2019

Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.