natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Odstupující velitel: NATO zachránilo tisíce dětí

  30. července 2007  16:09

  Odstupující velitel: NATO zachránilo tisíce dětí
  Severoatlantická aliance v Afghánistánu zachránila životy 40 tisícům dětí. Tvrdí to odstupující kanadský velitel aliančních sil v Afghánistánu generál Tim Grant.

  „V Afghánistánu je nyní o 40 tisíc dětí více, než tomu bylo minulý rok,“ řekl Grant, podle něhož za tímto nárůstem stojí zlepšení zdravotní péče, která snížila úmrtnost novorozenců.

  Západ v Afghánistánu zavedl očkovací programy a usnadnil přístup k lékařské péči, zejména pro ženy. Země je podle Granta „sebevědomější", než byla před rokem. To platí dokonce i pro jihoafghánský Kandahár, kde mají silný vliv povstalci. „Dříve bylo město prázdné,“ řekl Grant. „Nyní jsou ale obchody otevřené, děti chodí do školy a lidé žijí normálním životem.“

  Čtěte také:
  Afghánistán  je stěžejní pro transformaci NATO

  Zdroj: Online News (Pákistán)

  ---

  Rusko: Odstoupení od CFE je „legitimní“
  Ruská Státní duma může již v září přijmout zákon, kterým potvrdí jednostranné odstoupení od Smlouvy o konvenčních silách v Evropě (CFE). Vypovězení smlouvy oznámil tento měsíc ruský prezident Vladimir Putin. Prezident údajně reagoval na prohlášení členů NATO, že smlouvu ratifikují pouze v případě, že Moskva stáhne své jednotky z Gruzie a Moldávie. K tomuto kroku se již roku 1999 zavázal tehdejší prezident Boris Jelcin. „Odstoupení od CFE je oprávněná a legitimní odpověď na neochotu států NATO dokument ratifikovat,“ prohlásil předseda dolní komory ruského parlamentu Sergej Mironov. Zákonodárce dodal, že většina členů parlamentu tento krok podpoří.

  Smlouvu CFE, jejíž současná podoba byla vytvořena roku 1999 na jednání v Istanbulu, zatím ratifikovalo Rusko, Kazachstán, Bělorusko a Ukrajina. Původní smlouvu, uzavřenou roku 1990, považuje Rusko za překonanou, neboť údajně nezohledňuje zánik Varšavské smlouvy, rozpad SSSR ani nedávná rozšíření NATO.
   
  Čtěte také:
  Rusko odmítá návrh NATO na jednání o CFE

  Zdroj: RIA Novosti (Rusko)

  ---

  Aliance bude více chránit afghánské civilisty
  Šéf NATO Jaap de Hoop Scheffer přiznal, že civilní oběti bojů v Afghánistánu poškodily reputaci Severoatlantické aliance. Alianční velitelé již instruovali své vojáky, aby se vyhýbali situacím, kdy jsou ohroženy životy civilistů. Scheffer dále řekl, že NATO bude ze stejného důvodu v některých případech používat bomby menších rozměrů. Aliance také z velké části přenechá domovní prohlídky afghánské armádě, aby se tak předešlo případným konfliktům.

  Italský ministr zahraničí Massimo D'Alema minulý týden označil ztráty na životech afghánských civilistů za „morálně nepřijatelné a politicky zničující.“

  Čtěte také:
  USA odmítly výzvu ke stažení z Afghánistánu

  Zdroj: Financial Times (Velká Británie)

  ---

  Norsko přestane trénovat irácké policisty
  Norské ministerstvo zahraničí se rozhodlo, že přestane na své půdě cvičit irácké policisty. Rozhodnutí přišlo poté, co v posledních deseti měsících výcvik opustilo deset Iráčanů. Norské úřady neví, kde se v současnosti zmíněné osoby nacházejí. Norsko proto plánuje provádět výcvik přímo v Iráku.

  V rámci programu Norové vycvičili 158 policistů. Kurz byl nicméně již v minulosti kritizován za to, že vzhledem k občanské válce, která panuje v Iráku, adeptům neposkytuje dostatečnou průpravu.

  Zdroj: Norway Post (Norsko)

  ---

  Srbové si chválí spolupráci s KFOR
  Kriminální činnost na hranici mezi Kosovem a Srbskem v posledních letech poklesla. Údajně je to díky dobré spolupráci mezi srbskou armádou a silami KFOR. V posledních třech letech společně podnikaly každodenní hlídky a navzájem si poskytovaly informace.

  Nejběžnější zločinné aktivity, se kterými se musí vypořádat, jsou nelegální přechody hranic a pašování cizinců do států EU. Podle vyjádření Srbů je každý den na hranici zadržen alespoň jeden člověk, který usiluje o nelegální přechod.

  Zdroj: B92 (Srbsko)

   

   

  egi natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media