Odchod vojáků ohrožuje afghánskou ekonomiku
Se začátkem stahování vojáků z Afghánistánu rostou obavy z možných dopadů na místní ekonomiku. Propad přísunu mezinárodní pomoci by totiž mohl mít pro jednu z nejchudších zemí světa katastrofické následky.
Růst bohatství kábulské elity od začátku americké invaze v roce 2001 téměř nepocítily chudé venkovské vrstvy, které žijí hlavně ze zahraniční pomoci. Ta je přitom pro zemi klíčová, jelikož se téměř rovná ročnímu výkonu celé ekonomiky. Experti očekávají, že po odchodu vojáků klesne zájem dárců, jako v jiných případech v minulosti.
Státní pokladnu letos bolestně zasáhl skandál kolem Kábulské banky, z níž byla zkorumpovanými manažery vytunelována bezmála miliarda dolarů. Dárcovské státy na událost reagovaly pozastavením velké části finanční pomoci afghánské vládě. Podle zprávy amerického Senátu hrozí Afghánistánu v případě vyschnutí zahraničních peněžních toků hluboká recese.
Čtěte také:
Američané se začali stahovat z Afghánistánu
Zdroj: AFP (Francie)
Archivy: Sovětské invazi do Polska NATO bránit nechtělo
Severoatlantická aliance odtajnila několik dokumentů týkajících se událostí v Polsku na počátku 80. let minulého století, kdy se v zemi začala zvedat vlna opozice vůči prosovětsky orientovanému režimu. Z 65 zveřejněných archiválií z let 1980-1985 vyplývá, že alianční vojska nebyla připravena intervenovat v případě, že by se Sovětský svaz rozhodl Polsko obsadit a nepokoje násilně potlačit. Nakonec se to podařilo samotné polské armádě, která v zemi zavedla stanné právo.
Polský ministr zahraničí Radoslaw Sikorski prohlásil, že NATO kvůli Polákům bojujícím za svobodu "nechtělo riskovat", jelikož to byl (a stále je) obranný spolek a neměl právo zasahovat do vnitřních záležitostí východního bloku. O odtajnění dokumentů, které by prý jinak byly drženy v tajnosti ještě mnoho let, se zasazoval právě Sikorski.
Čtěte také:
NATO bylo připraveno bránit Berlín proti Sovětům jadernými zbraněmi
Zdroj: Warsaw Business Journal (Polsko)
Militanti útočí na území předávaná Afgháncům
Britské jednotky v neklidné provincii Hílmand předávají kontrolu na městem Laškar Gáh afghánským bezpečnostním silám. NATO již takto předalo klidnější provincii Bamían a město Méter Lám na východě země.
Podle místních pozorovatelů bude udržení stability v Laškaru zatím nejtěžší zkouškou pro místní vojáky, jelikož tam povstalci z hnutí Taliban zůstávají aktivní. I při slavnostním předávání kontroly nad Méter Lámem přitom bylo slyšet minometnou palbu.
V pondělí u kontrolního stanoviště poblíž Laškaru zahynulo sedm afghánských policistů. O několik dnů dříve byl nalezen mrtvý britský voják, který v oblasti hlídkoval. Podle některých zpráv byl zastřelen mužem v uniformě afghánské armády.
Čtěte také:
Írán vítá předávání Afghánistánu domácím jednotkám
Zdroj: BBC (Velká Británie), MilAz.info (Ázerbájdžán)
Afghánské letectvo se rozrůstá
Příslušníci afghánských leteckých sil do svého arzenálu přivítali modernizovaný, v pořadí již jedenáctý transportní letoun C-27A Spartan. Ten umožní zvýšit efektivitu misí rozrůstajícího se afghánského letectva. Bude využíván k přepravě humanitární pomoci, během krizových situací a k podpoře bojových operací.
Robustní letadlo, které bude postupně nahrazovat vyřazovaný ruský model Antonov-26, je vybaveno dvěma vrtulovými motory a je schopné přistávat a vzlétat na krátkých drahách, což je vzhledem k hornatému terénu a malé silniční síti v Afghánistánu velká výhoda. Dokáže létat za nepříznivého počastí, ve dne i v noci.
Zdroj: NATO
Lídr ruských muslimů chce méně terorismu v televizi
Ruské televizní stanice by měly vysílat méně zpráv o terorismu a extremismu, prohlásil ruský velký muftí Talgat Tadžuddin při setkání s ruským premiérem Vladimirem Putinem.
"Jakmile někde dojde k výbuchu, diskutuje se o něm každou hodinu nejméně dva dny," uvedl muftí s tím, že by média měla věnovat více pozornosti "životnímu stylu národů Ruska, jejich tradicím a víře". Navrhl také vybírat "duchovní daň" na výstavbu mešit a kostelů.
Zdroj: RIA Novosti (Rusko)