natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Obranný průmysl navzdory ekonomické krizi roste

  28. února 2012  15:49,  aktualizováno  16:19

  Firmy zaměřené na letecký průmysl žebříček vedou. Ilustrační foto. | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

  Obranný průmysl navzdory ekonomické krizi roste

  Prodej zbraní a vojenských služeb roste i přes oslabení světových ekonomik, stojí ve zprávě Stockholmského mezinárodního ústavu pro výzkum míru (SIPRI). Byť se růst obranného průmyslu oproti předchozímu období zpomalil, stále vyrostl o jedno procento ročně.

  Žebříčku vojenských zakázek pro rok 2010 dominovaly americké a západoevropské firmy jako Lockheed Martin, BAE Systems či EADS. Do seznamu 100 hlavních zbrojařských firem se však dostalo i osm ruských společností. Předních 10 zbrojařských firem stojí až za 56 % celkového objemu zakázek.

  „Data za rok 2010 ukazují, že válka a bezpečnost, na rozdíl od ostatních průmyslů zasažených finanční krizí, stále prosperují,“ sdělila expertka SIPRI na zbrojní průmysl Susan Jackson. Podle Jackson lze v tomto ohledu očekávat změnu. Ne však kvůli ekonomické krizi, ale kvůli stažení zahraničních vojáků z Iráku.

  Zdroj: Forbes (USA)

  ---

  Aliance musí zefektivnit kyber-obranu, varují odborníci

  Přestože jsou kyber-útoky jednou z nejvážnějších současných hrozeb, americký think tank Atlantic Council (AC) ve své zprávě poukazuje na nedostatky v kyber-obraně NATO. Podle AC musí NATO pravidelně obnovovat svoji kyber-politiku i kyber-schopnosti a také zefektivnit svoji činnost v oblasti kyber-bezpečnosti.

  Aliance by se měla starat nejprve o ochranu vlastních sítí a až poté o ochranu členských států, upozornil dále jeden z autorů zprávy Jason Healey. Think tank Alianci doporučuje vývoj standardů a minimálních úrovní kyber-bezpečnosti pro členské státy a spolupráci se soukromým sektorem. Poukazuje i na to, že je nutné vnímat kyber-bezpečnost jako oblast národní bezpečnosti, a ne jako technický problém.

  NATO se s kyber-útoky proti svým sítím setkalo poprvé v průběhu války v Kosovu v roce 1999. V roce 2002 proto odstartovalo vlastní program kyber-obrany, který dále rozvíjelo po masivních kyber-útocích proti Estonsku z roku 2007.

  Kam dál?
  NATO posiluje kyber-obranu

  Zdroj: National Journal (USA)

  ---

  Allen odkládá návrat poradců na afghánská ministerstva

  Američtí poradci působící na afghánských ministerstvech se vrátí ke své práci v okamžiku, kdy dojde k uklidnění situace v zemi, oznámil Pentagon. Poradci se z ministerstev stáhli poté, co byli zabiti čtyři jejich kolegové. Jednalo se o odplatu za spálení koránů americkými vojáky. Incident vyvolal nepokoje, při nichž zahynulo již okolo 40 lidí.

  Návrat poradců má na starost velitel aliančních sil v Afghánistánu generál John Allen. Za tímto účelem každý den jedná s afghánskými ministry obrany a vnitra o bezpečnostních opatřeních na ministerstvech. Prozatím však návrat poradců na ministerstva nechce dovolit.

  Podle mluvčího Pentagonu Johna Kirbyho zatím poradci komunikují se svými protějšky na ministerstvech prostřednictvím telefonu a emailu. Kirby dále uvedl, že práce nepokračuje pouze na ministerstvech. Protiteroristické operace a výcvik afghánských bezpečnostních sil nebyly nepokoji nijak dotčeny.

  Kam dál?
  NATO stahuje personál z afghánských ministerstev

  Zdroj: Zee News (Indie)

  ---

  Afghánistán: Výcvik spojařů se potýká s negramotností studentů

  V Afghánistánu působí mezinárodní výcvikový tým, jehož cílem je pomoci při výuce spojovacích jednotek v afghánské armádě. Činnost týmu, který se skládá ze 42 lidí z Kanady, Švédska, Norska, Finska a Belgie, lze prý popsat jako „stavbu letadla během jeho letu“. Instruktoři se potýkají především s negramotností studentů, a výcvik tak probíhá jinak než v domovských zemích.

  Tým předává své znalosti prostřednictvím vysvětlujících diagramů, praktického výcviku a obrazového materiálu. Zároveň se soustředí na výcvik armádních instruktorů zabývajících se výukou spojařů. Úkolem týmu je docílit toho, aby se armádní spojovací jednotka stala profesionálnější.

  K výuce spojařů zřídila afghánská armáda speciální školu, jejímž původním úkolem bylo vycvičit vojáky a důstojníky pro spojovací činnost a práci s vojenskými rádii. Nyní její činnost obsahuje i kurzy pro důstojníky, výcvik personálu velitelství afghánské armády a výuku speciálních dovedností v oblastech kabelových rozvodů, počítačových sítí, komunikačního plánování a satelitních systémů.

  Zdroj: NATO

  ---

  Chicago chystá během summitů kulinářské hody

  Chicagští provozovatelé restaurací připravují speciální jídelníčky s mezinárodní kuchyní pro summity NATO a G8, které se ve městě v květnu odehrají. Právě vaření je považováno za větší turistickou atrakci Chicaga než architektura, a proto se Illinoiská asociace restaurací rozhodla spustit kampaň na jeho podporu.

  <b>Summit 2012

  Očekává se, že až 50 nejlepších restaurací bude mít během května speciální menu na podporu summitu. Může se jednat o překlad menu do jazyků participujících států či o přípravu speciálních národních pokrmů. Chicago by tak mělo zažít kulinářský festival, který je určen jak místním obyvatelům, tak i členům delegací zemí, které na summit dorazí.

  Summity NATO a G8 jsou známy pro nepokoje a protesty. Kampaň má proto zároveň provozovatelům restaurací dodat důvěru, že summit bude poklidný a přinese městu a místním podnikatelům užitek.

  Kam dál?
  Chicago se chystá na summity NATO a G8

  Zdroj: Chicago Sun-Times (USA)

  mdo; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media