Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Obchod jako zbraň. Trump chce, aby země NATO platily za obranu více

6. prosince 2019  23:27
Americký prezident Donald Trump s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem na schůzce NATO v Bruselu. | foto: NATO Photos

Obchod jako zbraň. Trump chce, aby země NATO platily za obranu více

Americký prezident Donald Trump oznámil, že může přistoupit k obchodním opatřením vůči zemím, které neplní plán Severoatlantické aliance vydávat 2 % HDP na obranu. Některé země jsou však podle něj k dosažení tohoto cíle „blízko a stále se přibližují“.

Dodal také, že nepovažuje za správné, aby se některé země spoléhaly na ochranu ze strany Spojených států amerických a ještě na tom vydělávaly.

Kam dál?
NATO bude chtít po USA méně peněz, v rozpočtu Pentagonu jde však jen o drobné (29.11. 2019)

Zdroj: Voice of America (USA)

---

Havárie vrtulníku v USA. Tři vojáci zemřeli

Tři příslušníci minnesotské národní gardy zahynuli po havárii vojenského vrtulníků UH-60 Black Hawk. Nehoda se udála během zkušebního letu nedaleko armádní letecké základny ve městě St. Cloud. Vrtulník zde procházel údržbou.

Podle záznamu rádiové komunikace ohlásil vrtulník stav nouze asi devět minut po vzletu. Důvody nehody jsou nyní předmětem vyšetřování. Nehoda stejného stroje se odehrála také v září v Louisianě, avšak její příčinu se zatím nepodařilo zjistit.

Kam dál?
Bitevník Mi-24 musel nuceně přistát na Libavé. Stroje nesmí do vzduchu (19.6. 2019)

Zdroj: ABC (USA)

---

Místo uklidnění přišlo rozčarování. Ohlasy summitu NATO ve světových médiích

Ačkoliv se Severoatlantická aliance snažila vypořádat se zatrpklostí ve svých řadách, stalo se lehkovážné chování špiček NATO jedním z hlavních témat novin na celém světě. Západní aliance sice dosáhla shody, když sestavovala radu odborníků, kteří jí mají pomoci nastínit budoucnost, vzájemné potyčky mezi představiteli členských zemí však nešlo přehlédnout.

Například v německém zpravodajském pořadu Tagesschau zazněla na adresu prezidentů Francie, USA a Turecka slova o „bezhlavém sledování vlastních cílů bez ohledu na spojence“. Mluvilo se zde také o „neklidné a roztříštěné“ Alianci.

Kanadský list The Globe and Mail zase přirovnal chování kanadského premiéra k chování náctiletého chlapce. Francouzský Le Monde pak označil za současné hlavní cíle Aliance „neztratit Turky a nenaštvat Trumpa“.

Kam dál?
Summit skončil. NATO se dohodlo na obraně Pobaltí (5.12. 2019)

Zdroj: BBC (Velká Británie)

---

Amerika chce být flexibilnější ve vynášení vojenských satelitů

Sestřelení vlastního satelitu, které v březnu provedla Indie, přitáhlo velkou pozornost. Podobný kousek se podařil také indickému soupeři – Číně, a to už v roce 2007. Tyto a jim podobné akce ukazují, že vzhledem k rostoucímu rozšíření protisatelitních zbraní budou války budoucnosti vedeny také ve vesmíru. Vojenské satelity jsou totiž v moderním boji stále důležitější, a tak nelze přepokládat, že by zůstaly mimo hledáček nepřítele.

Z tohoto důvodu je nutné, aby se Spojené státy na válku ve vesmíru připravily. A je to o to důležitější, že Amerika, jakožto vlastník největší sítě vojenských družic, na tyto družice velmi spoléhá, a je proto v této oblasti nejzranitelnější. Problém je o to větší, že většina těchto satelitů je poměrně rozměrná, což z nich dělá snadné cíle. Proto nyní americká vláda hledá způsob, jak vynášet družice rychleji a snadněji tak, aby mohly být v případě zničení rychle nahrazeny.

Kam dál?
Putin se bojí militarizace vesmíru (5.12. 2019)

Zdroj: The Economist (Velká Británie)

---

Americký vyslanec se snaží urychlit mírová jednání v Afghánistánu

Zvláštní mírový vyslanec Spojených států amerických pro Afghánistán Zalmaj Chalilzad navštívil afghánské hlavní město Kábul ve snaze dostat obě strany dlouholetého konfliktu zpět k jednacímu stolu, a vydláždit tak cestu k mírovému soužití v zemi. Jeho další zastávkou pak bude katarské Dauhá, kde se má setkat se zástupci hnutí Tálibán. Půjde o první oficiální rozhovory s Tálibánem od jejich přerušení po zářijové vlně násilí, která si vyžádala 12 životů.

Chalilzad se v Kábulu setkal s čelními afghánskými představiteli včetně prezidenta Ašrafa Ghaního, který zopakoval svou výzvu ke klidu zbraní. Jeho návštěva přišla krátce poté, co americký prezident Donald Trump navštívil americké vojáky během Dne díkůvzdání, kdy naznačil možnost obnovení mírových rozhovorů.

Kam dál?
Trump „stáhne tisíce vojáků“ z Afghánistánu v rámci dohody s Tálibánem (2.8. 2019)

Zdroj: Military Times (USA)

luk; natoaktual.cz

Barista i záchranář u kanónu

Říjen 2019

Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

Dny NATO v Ostravě

Září 2019

Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

Továrna na instruktory

Červenec 2019

Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

Mraky prachu, vedro a léčky

Červen 2019

Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.