natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Obavy z násilností v Kosovu rostou

  5. října 2007  17:10

  Obavy z násilností v Kosovu rostou
  „Okolnosti nás nutí být připravenými a ostražitými,“ řekl jeden z maskovaných albánských ozbrojenců, jejichž záběry odvysílala kosovská televize. Srbský prezident na toto video, které posílilo obavy z vypuknutí násilností, reagoval výzvou, aby se „albánská strana vzdala výhružek a účastnila se vyjednávání ve snaze najít mírové kompromisní řešení.“

  Západní státy se obávají, že pokud Kosovo vyhlásí nezávislost jednostranně, vypuknou střety mezi oběma kosovskými etniky – většinovými Albánci a srbskou menšinou. Chorvatský deník informoval o tom, že USA již požádaly Záhřeb, aby v případě masového exodu přijal na své území uprchlíky – ti by tak zůstali mimo území NATO i EU. Srbsko zase požádalo o možnost poslat své policejní síly na obranu svých kosovských soukmenovců.

  Čtěte také:
  Srbští povstalci: Odtrhne-li se Kosovo, zaútočíme na vojáky NATO a OSN

  Zdroj: Reuters (Velká Británie)

  ---

  Scheffer: Přijetí Gruzie do NATO nikdo nemůže „vetovat“
  Dveře pro vstup Gruzie do NATO "zůstávají otevřené", ujistil generální tajemník NATO Jaap de Hoop Scheffer. Dále se pochvalně vyjádřil o pokrocích, kterých Gruzie v uplynulých letech dosáhla. Neopomněl ale dodat, že některé demokratické reformy především na poli soudnictví ještě čekají na své zavedení.

  Scheffer také řekl, že žádný národ nemá právo vetovat vstup Gruzie do Aliance. Hlavním odpůrcem přijetí bývalé sovětské republiky do Severoatlantické aliance je Rusko. Šéf NATO učinil tyto výroky po jednání s gruzínským prezidentem Michailem Saakašvilim.

  Čtěte také:
  Francie je „chladná“ ohledně členství Gruzie v NATO

  Zdroj: The News (Pákistán) a Voice of America (USA)

  ---

  Násilí v Afghánistánu: Horší než kdykoli dříve
  Šest let poté, co americké síly začaly v Afghánistánu bojovat s Talibanem, byly zveřejněny výzkumy, které ukazují, že stupeň násilí v zemi je vyšší než byl kdykoliv předtím.

  Podle OSN se v zemi odehraje 550 násilných událostí za měsíc, což je oproti předcházejícímu roku o 125 více. Většina útoků je namířena proti bezpečnostním složkám. Analytici z Associated Press zároveň dospěli k závěru, že v této souvislosti bylo jen za prvních devět měsíců tohoto roku zabito pět tisíc lidí.

  Čtěte také:
  Afghánistán trápí hlad a pesimismus

  Zdroj: Al Jazeera (Katar)

  ---

  Bělehrad chce více času na jednání o Kosovu
  Bělehrad znovu vyzval EU, aby nestanovovala prosincovou lhůtu na ukončení rozhovorů o Kosovu. „Když bude stanoven časový limit a výchozí pozice bude odpovídat maximalistickým požadavkům kosovských Albánců, proč by pak vůbec měli mít důvod svědomitě vyjednávat?“, tázal se srbský ministr zahraničí Vuk Jedenič. „Ačkoliv se to zdá paradoxní, tak pouze bez časového omezení se Bělehrad i Priština zaměří na vyřešení sporu,“ dodal.

  Generální tajemník OSN Ban Ki-moon ale naopak tvrdí, že „další prodlužování tohoto procesu by ohrozilo výdobytky, kterých OSN v Kosovu zatím dosáhla.“ Diplomaté EU, Ruska a USA mají do 10. prosince odevzdat OSN zprávu o situaci ohledně Kosova. Priština již oznámila, že pokud do tohoto data nebude dosaženo žádného pokroku, vyhlásí nezávislost jednostranně.

  Zatímco USA již naznačily, že by nezávislost podpořily, EU je stále nejednotná. Státy jako je Francie nebo Velká Británie by se samostatným Kosovem souhlasily, ale například Německo a Španělsko se vůči této možnosti staví odmítavě.

  Čtěte také:
  Srbsko nabízí Kosovu 95% autonomii

  Zdroj: EUobserver (Belgie)

  ---

  Na východě Afghánistánu bylo zabito několik ozbrojenců
  Americké síly a afghánští vojáci ve východním Afghánistánu zabili několik ozbrojenců. Jejich společná jednotka byla napadena ve chvíli, kdy prohledávala území, kde se měli ukrývat povstalci. Budova, ze které ozbrojenci útok provedli, byla následně zničena.

  Koalice ve svém prohlášení zdůraznila, že při celé akci nebyl zraněn ani zabit žádný civilista. Ve stejné době na jihu země zahynul voják NATO při explozi, která zranila také dva další vojáky.

  Čtěte také:
  Raketový útok na německou základnu v Afghánistánu

  Zdroj: International Herald Tribune (Francie)

   

   

   

  egi natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media