O útocích dronů se hodně mluví, věrohodných dat je však málo
Ani po letech útoků bezpilotních letadel (tzv. dronů) nejsou vláda ani státní agentury Pákistánu schopny poskytnout věrohodné informace o počtu ani totožnosti mrtvých včetně usmrcených civilistů. Průzkum internetového serveru Dawn ukázal, že debata o používání dronů, která se v Pákistánu stala politickým tématem číslo jedna, tak stojí na nedostatečném množství informací, jelikož nelze stanovit počet zabitých povstalců ani civilistů.
Důstojníci, kteří sloužili v kmenových oblastech severního a jižního Waziristánu, tento fakt potvrzují, když podle nich byli jediným zdrojem informací domorodci s kontakty na ozbrojence a elektronické rozhovory mezi samotnými ozbrojenci.
Kam dál?
Pákistán: Američané jsou připraveni přerušit útoky dronů (21.11. 2013)
Zdroj: Dawn (Pákistán)
---
USA chtějí zákonem omezit pomoc Pákistánu kvůli blokádě NATO
Spojené státy navrhují zákon, který by výrazně omezil finanční pomoc poskytovanou Pákistánu. Reagovaly tak na blokádu zásobovací trasy Severoatlantické aliance do Afghánistánu v pákistánské provincii Khyber-Pakhtunkhwa.
Rozhodnutí přišlo poté, co americký ministr obrany Chuck Hagel při své návštěvě varoval představitele Pákistánu, že pokud bude blokáda i nadále pokračovat, bude složité najít politickou podporu Washingtonu pro program, jehož prostřednictvím získal Islámábád od USA již miliardy dolarů.
Kam dál?
Pákistánci zablokovali zásobovací trasu NATO kvůli útokům dronů (25.11. 2013)
Zdroj: The Express Tribune (Pákistán)
---
EU posílí společné vojenské projekty
Evropská unie potřebuje zlepšit své obranné schopnosti, aby nasazení jejích vojáků bylo rychlejší a efektivnější. Ve společném prohlášení to uvedli představitelé EU, kteří v něm zároveň vyzvali k vývoji dronů a letadel schopných doplňování paliva za letu. Stalo se tak při příležitosti summitu EU, jehož tématem je po pěti letech opět obranná politika.
Jednání navštívil také generální tajemník Severoatlantické aliance Anders Fogh Rasmussen, podle kterého vojenské operace ukázaly, že Evropa potřebuje také více těžkých transportních letounů. Rasmussen dále uvedl, že „nevidí rozpor mezi posílením obrany v Evropě a silnějším NATO“ a dodal: „Nemluvíme tu o nabývání schopností nýbrž o potřebě, aby státy více investovali do pořízení toliko potřebných vojenských prostředků.“
Přístup Velké Británie k EU je v tomto případě zdrženlivější a do textu komuniké prosazovala spíše důraz na NATO a samotné státy.
Kam dál?
Velká Británie nepodpoří vývoj evropských dronů (19.12. 2013)
EU nechce řešit svou obranu v rámci NATO (16.12. 2013)
Zdroj: BBC (Velká Británie)
---
Šéf NATO: Rusko je stále asertivnější
Rusko se ve svém sousedství stává stále asertivnějším a v posledních měsících evidentně tlačilo na Ukrajinu. Uvedl to generální tajemník Severoatlantické aliance Anders Fogh Rasmussen. „Myslím si, že je proto důležité zdůraznit základní zásadu, podle níž má každý národ nezcizitelné právo na svobodné rozhodnutí ohledně výběru aliance, ke které se chce připojit.“
Ruský prezident Vladimir Putin se svým ukrajinským protějškem Viktorem Janukovičem nedávno podepsali sérii ekonomických a dalších dohod. Ty obsahují například půjčku patnácti miliard dolarů a také snížení ceny dodávek zemního plynu. Moskva tak reagovala na odložení dohody mezi Ukrajinou a Evropskou unií.
Kam dál?
Nepleťte se do vnitřních záležitostí Ukrajiny, vzkazuje Rusko Alianci (5.12. 2013)
Zdroj: The Wall Street Journal (USA)
---
Obama vyslal skupinu vojáků do Jižního Súdánu
Americký prezident Barack Obama nasadil skupinu 45 vojáků v Jižním Súdánu, aby pomohla zvýšit bezpečnost americké ambasády v době rostoucího násilí v tomto novém státě. Obama v dopise kongresu uvedl, že ačkoli jsou vojáci vybaveni k boji, jejich úkolem je chránit americké občany a majetek a v zemi zůstanou, dokud se situace nezlepší.
„Jižní Súdán stojí nad propastí. Současné boje znamenají nebezpečí, že země sklouzne zpět do temných dní své minulosti.“ Obama také apeloval na ukončení násilí v Jižním Súdánu a vyzval jeho představitele, aby se zasadili o zlepšení situace, a potvrdili tak své odhodlání k míru.
Kam dál?
Súdán bombardoval základnu mírových sil OSN (17.4. 2012)
Zdroj: The Indian Express (Indie)