natoaktual.cz

SPECIÁL: Útok na Ukrajinu

Zpravodajský souhrn
k ruské invazi na Ukrajinu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Nové NATO musí upravit své financování

  6. prosince 2006  21:16

  Nové NATO musí upravit své financování
  Severoatlantická aliance nemůže rychle vysílat své vojáky do vzdálených misí, dokud neupraví svá rozpočtová pravidla, jež byla zavedena za studené války. Prohlásil to vrchní velitel spojeneckých sil generál James Jones, který rovněž kritizoval státy, jež po Alianci požadují, aby prováděla více operací, přestože neustále snižují výdaje na obranu. "Je v tom jistý rozpor. Sice zde máme politickou vůli na převzetí dalších závazků, ale už nemáme příslušnou politickou vůli na jejich zajištění."

  "Státy musí pro toto najít řešení, protože nemohou mít oboje," řekl generál Jones, který připomněl, že pouze sedm z 26 členských států NATO vydává na obranu slíbená 2 procenta HDP.

  Jones musel často přemlouvat státy, aby přispěly vojáky nebo vybavením pro misi NATO v Afghánistánu. Mnoho států bylo přitom od účasti na misi odrazováno pravidlem, že každá země musí platit výdaje spojené s její účastí v misi. Právě tento princip může být podle Jonese pro mnoho zemí neúnosný.

  Čtěte také:
  USA: Spojenci musí zvýšit armádní rozpočty
  Jak řešit problém financování NATO

  Zdroj: AlertNet / Reuters (Velká Británie)

  ---

  Národní omezení vojáků ohrožují NATO
  Nedostatek vojáků v Afghánistánu a omezení jejich přesunů podkopávají veškeré snahy Severoatlantické aliance. Prohlásil to americký velitel koaličních jednotek v Afghánistánu generál Karl Eikenberry. Tato omezení též vtloukají klín mezi ty alianční jednotky, které bojují, a ty, které ne. NATO pak musí nasazovat v poli víc vojáků, aby kompenzovala ty, jimž jejich vláda zakázala účast v boji.

  "Můžete mít alianci, ve které jedna skupina vždy chodí na nejhorší místa, bojuje a má ztráty a druhá skupina je v jiné kategorii?" ptal se generál Eikenberry, podle nějž má nyní NATO v Afghánistánu 90 procent potřebného počtu vojáků.

  Čtěte také:
  NATO bude v Afghánistánu jednotnější

  Zdroj: UPI (USA)

  ---

  Poradce: NATO absolutně podporuje Afghánistán
  Členské státy Severoatlantické aliance vyslovily svou naprostou podporu nezávislému a demokratickému Afghánistánu. Afghánce o tom na tiskové konferenci v Kábulu po svém návratu ze summitu NATO v Rize informoval poradce afghánského prezidenta Zalmay Rasul. Podle jeho slov Aliance Afghánistánu pomůže nejen v bezpečnostní oblasti, kde chce uspořádat výcvik afghánské národní armády a policie.

  V současnosti se na výcviku afghánské armády podílí pouze jednotky koalice vedené Spojenými státy. Podle poradce Rasula se též v posledním půlroce po provedení tří úspěšných protipovstaleckých operací v provinciích Kandahár, Zabul, Urzugan a Helmand zlepšila bezpečnostní situace.

  Čtěte také speciální přílohu:
  Summit NATO - Riga 2006
   
  Zdroj: PakTribune (Pákistán)

  ---

  Bulharsko uspělo v namátkové kontrole NATO
  Představitelé Severoatlantické aliance připravili nečekaný test bulharskému letectvu, které muselo ukázat připravenost na zásah proti narušitelskému letadlu. Oznámil to bulharský ministr obrany Vesselin Bliznakov. Letectvo bylo mobilizováno po zaznamenání signálu narušitele. Piloti ho posléze dokázali identifikovat a eskortovat, čímž úspěšně splnili cvičný úkol.

  Zdroj: Novinite (Bulharsko)

  ---

  Armáda USA není připravena na včely
  Američtí vědci z laboratoří Los Alamos minulý měsíc oznámili, že úspěšně vycvičili včely k detekci par některých výbušnin. Za toto neautorizované zveřejnění svých výsledků však byli pokáráni americkou vládní agenturou pro obranný výzkum (Defense Advanced Research Projects Agency - DARPA), která celý projekt financovala. Agentura rovněž popřela možné využití těchto včel v praxi.

  "Náš výzkum ukázal, že včely jsou schopny nalézt výbušniny za jistých podnebných podmínek, ale jejich detekční schopnosti nejsou příliš spolehlivé," uvádí v prohlášení DARPA. "Včely v současnosti nejsou dostatečně spolehlivé pro vojenské taktické využití. Rovněž nevidíme žádný jednoduchý způsob, jak jejich spolehlivost zvýšit. Proto neplánujeme žádné další investice do této oblasti."

  Zdroj: Defense News (USA)

  ivn natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media

  Cookies (seznam)