Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Německo schválilo rozpočet pro rok 2013, obrana si mírně polepšila

Vydáno 26.11.2012

Německá armáda příští rok provede jen minimum nákupů, budou mezi nimi nimcéně letouny Eurofighter. | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

Německo schválilo rozpočet pro rok 2013, obrana si mírně polepšila

Německý parlament schválil federální rozpočet na rok 2013 ve výši 302 miliard euro. Ten obsahuje i rozpočet pro ministerstvo obrany ve výši 33,3 miliard euro, na rozdíl od roku 2012 tak došlo k navýšení výdajů o 1,4 miliardy eur. Za nárůstem stojí zvýšení platů, podle ministerstva půjdou dvě třetiny rozpočtu na management a platy zaměstnanců. Německá armáda má téměř 200 000 vojáků.

Jako součást restrukturalizace spolkové obrany dojde ke značným škrtům, snížení počtu zaměstnanců, zavření několika základen a ukončení branné povinnosti. Jedinou větší položkou pro německou armádu v roce 2013 bude nákup letadel Eurofighter. Samotné ministerstvo prošlo velkými změnami, když propustilo na 2000 zaměstnanců. Novinky se dotkly také generálního štábu, který už nebude součástí ministerstva.

Kam dál?
Analýza: Za obrannými škrty zřejmě nestojí ekonomická krize (25.6. 2012)
Celosvětové výdaje na zbrojení zůstávají na stejné úrovni (18.4. 2012)

Zdroj: Deutsche Welle (Německo), Defense News (USA)

---

Turecko: Ke zhoršení situace kvůli rozmístění raket nedojde

Turecký ministr zahraničí Ahmet Davutoglu odmítl ruské a íránské znepokojení nad tím, že rozmístění nových raket podél jižní hranice se Sýrií by mohlo situaci zhoršit. „Nevidíme žádný důkaz, který by toto znepokojení potvrzoval. Raketový systém je pouze pro obranné účely a nebude uveden do provozu, pokud nebude ohrožena naše bezpečnost,“ řekl Davutoglu v rozhovoru pro CNN. „Jakmile se riziko zmírní, rakety budou odinstalovány,“ dodal.

Turecko již oficiálně požádalo Alianci o rozmístění raket Patriot podél syrské hranice. USA, Německo a Holandsko jsou jedinými státy NATO, které mají dané střely ve svém arsenálu a mohou je Turecku poskytnout.

Kam dál?
Rusko se staví proti rozmístění raket Patriot v Turecku (23.11. 2012)
Turecko podalo oficiální žádost o Patrioty (22.11. 2012)

Zdroj: China.org.cn/Xinhua (Čína)

---

Severské státy se dohodly na společném střežení nebe nad Islandem

Finsko se předběžně přidalo ke Švédsku a společně s Dánskem a Norskem vytvoří tzv. celoseverskou jednotku pro střežení vzdušného prostoru (Nordic Air-Policing - NAP). Hlavním úkolem jednotky bude hlídat vzdušný prostor nad Islandem. Finsko, které není členem Aliance, čelilo doma kvůli zapojení do projektu kritice, ovšem finská vláda trvá na tom, že chystaná spolupráce nemění nic na finské strategii neangažovanosti.

To, že se na projektu budou podílet Finsko a Švédsko, které nejsou členy Aliance, bude muset ještě schválit Severoatlantická rada.

Prostřednictvím své stálé vojenské přítomnosti zaručovaly USA Islandu obranu mezi lety 1951 a 2006. Tuto úlohu pak převzalo NATO v čele s Norskem. Dánsko, Norsko, Švédsko, Finsko a Island rovněž podepsaly dohodu o budoucím sdružování a společném fungování transportního vojenského letectva.

Kam dál?
Finsko a Švédsko pomohou Alianci střežit nebe nad Islandem (31.10. 2012)

Zdroj: Defense News (USA)

---

Rusko má nového velvyslance při NATO, Rogozina nahradil Gruško

Novým ruským vyslancem při NATO se stane Alexandr Gruško. Nahradí Dmitrije Rogozina, který byl jmenován ruským vicepremiérem. Gruško byl od roku 2005 náměstkem ruského ministra zahraničí.
Hlavním Gruškovým úkolem bude nyní dokončit přípravy na jednání Rady NATO-Rusko, které proběhne 4. prosince v Bruselu. Má se ho zúčastnit i ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov.

Kam dál?
Rogozin končí jako zmocněnec Ruska pro protiraketový štít (25.4. 2012)

Zdroj: The Voice of Russia (Rusko)

---

Čína dělá další vojenské pokroky, stíhačka přistála na letadlové lodi

Čína dosáhla vojenského milníku, když domácí stíhačka J-15 přistála na nové letadlové lodi. To podtrhuje pokrok země ve vojenské modernizaci, která je doprovázená zdvojnásobením rozpočtu na obranu.

Čína se tak v regionu stává stále hlasitějším hráčem. „Postupují velmi rychlým, ale stabilním tempem. Je to důkaz, že rozpočet na obranu roste rychleji než čínská ekonomika,“ řekl Patric Cronin z Centra pro novou americkou bezpečnost. Podle Cronina chce Čína více letadlových lodí a hodlá je umístit v Jihočínském moři, které je místem územních sporů s Filipínami a Vietnamem.

Čína již dosáhla mnoha pokroků jak v armádě, tak co se týče vesmírného programu. Podle roční zprávy amerického ministerstva obrany je možné, že Čína bude schopna do dvou let rozmístit podmořské jaderné střely.

Kam dál?
USA podceňují růst čínské armády, tvrdí studie (6.4. 2012)
Čínské vojenské výdaje se mají do pěti let zdvojnásobit (14.2. 2012)

Zdroj: Bloomberg (USA)

ber; natoaktual.cz